Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή υλικού για εξωτερικές-εσωτερικές τοιχοποιίες


theo

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη λύση όσο αναφορά στην επιλογή υλικού για εξωτερικές τοιχοποιίες:

 

Α)απλό τούβλο;

Β)τσιμεντοσανίδα;

Γ)ytong block;

 

ΥΓ1:Γνωρίζει κανείς το κόστος ανά m2 η τουλάχιστον ποιά λύση θεωρείται ώς η πιο ακριβή;

ΥΓ2:Η γυψοσανίδα είναι όντως ''ψεύτικη'' για εσωτερική τοιχοποιία όπως τη χαρακτηρίζουν αρκετοί;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η απάντηση νομίζω θα είναι η κλασσική καθώς η ερώτηση είναι από αυτές που ''απλώνουν'': δεν υπάρχει ένας γενικός και εντελώς σωστός κανόνας. Το ποια λύση θα επιλέξεις εξαρτάται από τις ανάγκες και τις απαιτήσεις της εκάστοτε κατασκευής. Υπάρχουν θέματα μόνωσης (τα Α και Β με το κατάλληλο πρόσθετο υλικό είναι άριστα ενώ το Γ υπολείπεται), βάρους (το τούβλο είναι σαφώς ''ελέφαντας''), κόστους (νομίζω, και να με διορθώσουν βεβαίως, ακριβότερη λύση είναι η Β καθώς απαιτεί ειδικευμένο προσωπικό, για να στήσει τους σκελετούς κ.τ.λ. - απαντώ έτσι εν μέρει και στο ΥΓ1) και ευελιξίας (η Β παρέχει περισσότερες ευκολίες για ενδεχόμενες αλλαγές ή επιδιορθώσεις).

 

Σχετικά με τη γυψοσανίδα υπάρχουν σαφέστατοι περιορισμοί: δε σηκώνει βάρος και άρα έπιπλα (ράφια, ντουλάπες) και διακοσμητικά αντικείμενα πρέπει να στηρίζονται στο μεταλ. σκελετό - άρα θέλει καλή αρχική μελέτη και σχεδιασμό. Από την άλλη επιτρέπει τρομερή ευελιξία στην εσωτερική διαμόρφωση των χώρων και οι αλλαγές μπορούν να γίνουν εύκολα χωρίς να ανησυχείς για στατικές καταπονήσεις (μετατόπιση βάρους και διάφορα άλλα - βέβαια αρχιτ. είμαι και μπορεί να υπερβάλλω). Επίσης μπορείς να πετύχεις καλύτερη (ηχο)μόνωση αν τη συνδυάσεις και με άλλο υλικό. Αλλά πάλι εξαρτάται από την περίπτωση και τις αντίστοιχες απαιτήσεις.

 

Και όσον αφορά στις γενικότητες περί κόστους πιστεύω ότι έχουμε πέσει θύματα των εργολάβων που πιπιλίζουν καραμέλες για τα πρόβατα-πελάτες: δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση που η τιμή να ήταν η πρέπουσα - είτε υπήρχε υπέρβαση (και ο πελάτης έβριζε) είτε το αποτέλεσμα ήταν πρόχειρο του στυλ ό,τι-πλήρωσες-πήρες (και ο πελάτης πάλι έβριζε). Όπως έχω μάθει ποτέ μη λες στον πελάτη οικονομικά στοιχεία στην αρχή. Έχεις έτοιμη τη μελέτη ή έστω τα βασικά δεδομένα και κάνεις την έρευνα αγοράς ψάχνοντας προσφορές (θέλει τρέξιμο αλλά έτσι θα γίνει η σωστή δουλειά).

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με ένας απο τους λόγους που έγραψα αυτό το μήνυμα είναι ότι με κανε έξωφρενών η απάντηση που πήρα από κάποιον εργολάβο για ''προσφορά'' που μου έδωσε για απλά τούβλα, 12.000€ παρακαλώ..!!

:shock:

Και για να γίνω πιο σαφής μιλάμε για προσθήκη ενος ορόφου γύρω στα 90m2,(συμπεριλαμβανομένου της τιμής εργατικά-υλικά).

 

Τα σχόλια δκά σας..!

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος θα 'ναι ''χρυσοχέρης'' βρε - θα τα πιάνει τα τούβλα και θα τους αλλάζει τη σύσταση :wink:.

 

Καλά τότε...ας χρησιμοποιήσουμε ένα ''κανόνα'' ο οποίος λέει ότι οι τοιχοποιίες αντιστοιχούν στο 4% του συνολικού κόστους - αυτός προκύπτει από τις διάφορες τεχνικές εταιρίες που έχουν ένα στάνταρ σύστημα δόμησης (συγκεκριμένους προμηθευτές, συνεργεία μπλα, μπλα) αλλά και στάνταρ προϊόν (σε ποιότητα, αισθητική μπλα, μπλα).

 

Αν πούμε λοιπόν ότι το κόστος είναι 1.000€/μ2 (αξιοπρεπές ποσόν) τότε προκύπτει ότι τα τουβλάκια θα κοστίζανε 3.600€. Ακόμη και αν λάβουμε υπόψιν ότι υπάρχει αύξηση όταν δίνεις ξεχωριστά το κομμάτι της τοιχοποιίας σε άλλον, τα 12.000 είναι Ε.Φ.

 

Θα σου στείλω με ΠΜ και κάποια λινκς (διατηρώντας ένα κάρο επιφυλάξεις) που κάνουν ενδεικτικούς υπολογισμούς. Απλά δεν τα βάζω δημόσια αφού δεν μπορώ να εγγυηθώ για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με ένας απο τους λόγους που έγραψα αυτό το μήνυμα είναι ότι με κανε έξωφρενών η απάντηση που πήρα από κάποιον εργολάβο για ''προσφορά'' που μου έδωσε για απλά τούβλα, 12.000€ παρακαλώ..!!

:shock:

Και για να γίνω πιο σαφής μιλάμε για προσθήκη ενος ορόφου γύρω στα 90m2,(συμπεριλαμβανομένου της τιμής εργατικά-υλικά).

 

Τα σχόλια δκά σας..!

Αν ειναι ετσι γινομαι εγω τουβλατζης. Θα σου κανω ενα σπιτι!!!

 

Το τουβλο ειναι καλο και σχετικα φτηνο υλικο. Για το δικο σου σπιτι θα υπολογιζα οτι θα κοστισει (χωρις να εχω δει σχεδια) γυρω στα 3000€ σαν υλικα και αλλα τοσα για ΙΚΑ και εργασια.

Υπολογισε 50τουβλα το τετραγωνικο με τιμη τουβλου 0,15€/τουβλο

Link to comment
Share on other sites

Ss_sk

Μήπως μπορείς να βάλεις τους συνδέσμους δημόσια έστω και με την υποσημείωση ότι δεν εγγυάσαι για την εγκυρότητά τους; Αν όχι, μπορείς να μου τα στείλεις με pm;

 

Theo

Αν έχεις συμβατική κατασκευή και θέλεις την απολύτως φθηνότερη λύση τότε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι (Α), μετά (Γ) και τελευταία (Β).

Αν θέλεις την απολύτως ταχύτερη κατασκευή τότε (Β), μετά (Γ) και τελευταία (Α).

Αν θέλεις την απολύτως ελαφρύτερη κατασκευή τότε πάλι (Β), μετά (Γ) και τελευταία (Α).

Τα Ytong προσφέρουν καλύτερη θερμομόνωση από τους οπτόπλινθους και από τις τσιμεντοσανίδες θεωρώντας ότι δεν τοποθετείται κανένα θερμομονωτικό υλικό. Αν τοποθετηθεί θερμομονωτικό υλικό, πάλι προφανώς το Ytong προσφέρει καλύτερη θερμομόνωση.

Από πλευράς θερμοχωρητικότητας η καλύτερη λύση είναι με τη σειρά (Α), (Γ) και (Β).

 

Στις γυψοσανίδες μπορείς να στηρίξεις και ντουλάπια κουζίνας και ράφια με βιβλία και πίνακες και καθρέπτες και όχι μόνο στον μεταλλικό σκελετό αλλά και απευθείας στη γυψοσανίδα με τα κατάλληλα βύσματα. Το έχω κάνει στο γραφείο μου.

Στον ιστότοπο της Knauf θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Με πολλές πολλές επιφυλάξεις λοιπόν:

 

Για ένα πρόχειρο υπολογισμό οικονομικών δεδομένων συμβατικής κατασκευής υπάρχει σχετικός πίνακας στο site κάποιας κατασκευαστικής http://www.loupassis.gr/ti-building-el.jsp (υπόψιν ότι οι τιμές που προκύπτουν προφανώς σχετίζονται με τον ιδιαίτερο τρόπο λειτουργίας των εταιριών αυτών και σαφώς θα υπάρχουν αποκλίσεις στον ελεύθερο τομέα).

 

Αντίστοιχη δυνατότητα υπάρχει και εδώ http://www.asxetos.gr/article.aspx?i=47 . Πρόκειται περί site πάσης φύσεως με τμήμα σχετικό με το οικοδομείν όπου αναλύονται ζητήματα κυρίως από τους χρήστες-πελάτες (από τη μελέτη των σχολίων προκύπτουν ενίοτε ενδιαφέροντα συμπεράσματα).

 

Προφανώς υπάρχουν καλύτερα και αποτελεσματικότερα sites (που απλά εγώ δεν αξιώθηκα να τα ψάξω) και είναι απόλυτα θεμιτό (και απαραίτητο μην πω) να δημοσιευτούν προς αντικατάστασιν των ανωτέρω.

 

Υ.Γ. Οι γυψοσανίδες πράγματι έχουν πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά και αντοχές. Εννοούσα (κάτι που δε φαίνεται αφού δεν εκφράστηκα πλήρως) ότι εγώ φοβάμαι να τις εμπιστευτώ - όσο και να μου λένε ότι ''κρατάνε'' εγώ δεν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εκτός από τούβλο για τοιχοποιία, τι άλλες επιλογές έχω? Με ενδιαφέρει κυρίως η θερμομονωση, η προστασία απο την υγρασία, ηχομόνωση και εννοείται το κόστος.

 

καλές γιορτές

 

με εκτίμηση Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.