Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με βεβαίωση προυπηρεσίας από ΤΣΜΕΔΕ


spklive

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2008. Το διάστημα 2009-2010 ήμουν ωρομίσθιος καθηγητής στο ΤΕΙ Πατρών, όπου είχα

δηλώσει κανονικά ότι ήμουν στο ΤΣΜΕΔΕ. Ο μισθός μου ήταν αρκετά χαμηλότερος από τα 700 ευρώ.

Πήγα σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ και ζήτησα βεβαίωση προυπηρεσίας, στην οποία δεν αναφερόταν ότι είχα δουλέψει στο ΤΕΙ. Πήρε το ΤΣΜΕΔΕ τηλέφωνο στο ΤΕΙ και του είπε ότι δεν έχουν καταβληθεί εργοδοτικές εισφορές από το ΤΕΙ στο ΤΣΜΕΔΕ για μένα! Επομένως δεν μπορούσε να μου περάσει την προυπηρεσία το ΤΣΜΕΔΕ.

Αργότερα πήγα στο ΙΚΑ και είδα ότι έχω ένσημα από το ΤΕΙ!!!

Τι μπορώ να κάνω;; Ξέρει κανείς;; Είναι κρίμα να χάσω την προυπηρεσία!!

Μπορεί να γίνει καμία μεταφορά από το ΙΚΑ στο ΤΣΜΕΔΕ;

Edited by spklive
Link to comment
Share on other sites

καταρχην συναδελφε οταν υπεγραφες συμβαση δεν σε απασχολησε αν θα πληρωνει ΤΣΜΕΔΕ το πανεπιστημιο;;;;;ειναι η πρωτη ερωτηση που κανουμε οι μηχανικοι.......

 

βεβαιωση προυπηρεσιας απο το πανεπιστημιο θα παρεις.........τι δουλεια εχει το ΤΣΜΕΔΕ.......εκει φαινεσαι ελευθερος επαγγελματιας........

 

καλα ολα τα αλλα , ειδοποιησεις για πληρωμη απο ΤΣΜΕΔΕ , δεν σου ερχοταν 2 χρονια;;;;;;;;δεν ειχες καταλαβει οτι σου πληρωναν μονο ΙΚΑ;; δεν ειχες παει να θεωρησεις το βιβλιαριο τοσο καιρο;;;

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Μισθό έπαιρνα γύρω στα 200 ευρώ δηλαδή κάτω από τα 700 ευρώ που είναι περίπου το όριο για να σου πληρώσει το ΤΕΙ το ΤΣΜΕΔΕ, διορθώστε με αν κάνω λάθος!

Επομένως πλήρωνα εγώ το ΤΣΜΕΔΕ! Το θέμα είναι ότι οι εργοδοτικές εισφορές πήγαιναν στο ΙΚΑ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα τη βεβαίωση προϋπηρεσίας του ΤΕΙ και όλα μια χαρά!! Σε μία προκύρηξη του δημοσίου για παράδειγμα εκτός από τη βεβαίωση από το ΤΕΙ, ζητούν και βεβαίωση από το ασφαλιστικό σου τομέα, στην οποία δεν γράφεται η προυπηρεσία του ΤΕΙ που περιγράφω στο πρώτο μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

σε ολες τις προκυρηξεις για μηχανικους ζηταν την προυπηρεσια απο τσμεδε για αποδειξη εμπειριας..............

..........εσυ εχεις εμπειρια ας πουμε 3 χρονια ....δεν προστιθετε παραπανω μορια λογω διδασκαλιας ωρων σε ΙΕΚ,ΤΕΙ,ΚΕΚ , οποτε ετσι και αλλιως δεν ΄΄χανεις΄΄΄ προυπηρεσια......

 

απο εκει και περα αν θελησουν εξειδικευμενη εμπειρια ,τους δινεις και την βεβαιωση απο το ΤΕΙ , μαζι με αντιγραφο της συμβασης αν το θελουν

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα για την προκύρηξη που έβγαλε η πυροσβεστική πριν μία βδομάδα, τους δίνω τη βεβαίωση προυπηρεσίας από το ΤΕΙ αλλά τελικά δεν την μέτρησαν γιατί δεν είχα το αντίστοιχο χαρτί από ΤΣΜΕΔΕ!! Επομένως έχασα την προυπηρεσία αυτή στο συγκεκριμένο διαγωνισμό!!! Ήθελαν και βεβαίωση από ΤΕΙ και από ΤΣΜΕΔΕ!!

Edited by spklive
Link to comment
Share on other sites

ισως δεν εγινα αντιληπτος......

η εμπειρια σου ως μηχανικος μετραει απο την στιγμη που παιρνεις την αδεια σου και αποδεικνυετε μονο με βεβαιωση ΤΣΜΕΔΕ........επρεπε να τους εδινες βεβαιωση απο το ΤΣΜΕΔΕ......αυτη ειναι η εμπειρια σου.........

 

γιατι τους εδωσες χαρτι απο ΤΕΙ;;;;;;;;Ι.......σου επαναλαμβανω οτι το ΤΕΙ μονο σαν εξειδικευμενη εμπειρια μπορει να χρησιμεψει.......(δηλαδη να δειξεις σε καποιον οτι για λιγο καιρο διδασκες και σε ΤΕΙ).....επρεπε να διαβαζες προσεκτικα την προκυρηξη ή να ρωτουσες με κανενα τηλεφωνημα ..........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση προυπηρεσίας από την ημέρα απόκτησης άδειας άσκησης επαγγέλματος------ΤΣΜΕΔΕ

Βεβαίωση εξειδικευμένης εμπειρίας, από εργοδότη, ΑΠΥ (αν έχεις)

Ανάλογα το τι ζητά η προκύρηξη πράτεις τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Η προκύρηξη έγραφε αυτά:

Η εμπειρία στο γνωστικό αντικείμενο των υποψηφίων θα αποδεικνύεται:

α) από την προσκόμιση βεβαίωσης του οικείου ασφαλιστικού φορέα στο οποίο αφορά η επικαλούμενη προηγούμενη σχετική απασχόληση και β) από την προσκόμιση βεβαίωσης εργοδότη απασχόλησης, η οποία υποχρεωτικά πρέπει να αναφέρει τη συγκεκριμένη θέση, τον χρόνο και το είδος απασχόλησης του υποψηφίου.

 

Τι καταλαβαίνετε εσείς από την προκύρηξη;

Την άδεια την πήρα το 2008, σημαίνει αυτό ότι έχω 3 χρόνια περίπου χρόνια εμπειρία; Αφού δεν δούλευα και τα 3 χρόνια!!!! Όταν πήρα τη βεβαίωση προυπηρεσίας από το ΤΣΜΕΔΕ δεν έγραφε ότι είχα δουλέψει στο ΤΕΙ γιαυτο δεν την μέτρησαν στο διαγωνισμό!!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησαμε να σου εξηγησουμε οτι σαν μηχανικος εχεις 3 χρονια εμπειρια..........αν θελεις εμφανιζε μονο τις ωρες απο ΤΕΙ , διαιρουμενες φυσικα με το πληρες ωραριο.......δηλαδη κανενα διμηνο...........

 

 

 

ΥΓ.

παντως αφου τους πηγες χαρτι απο ΤΣΜΕΔΕ λογικα σε αναγνωρισαν 3χρονια.....οπως σου ειπα ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΕ η εμπειρια, απο διδασκαλια. πολλοι μηχανικοι εχουμε εκατονταδες ωρες σε ΚΕΚ,ΙΕΚ κτλ.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που γίνομαι κουραστικός!! Δηλαδή με μία απλή βεβαίωση προυπηρεσίας από το ΤΣΜΕΔΕ θα είχα τρία χρόνια προυπηρεσία στο διαγωνισμό της πυροσβεστικής;;;; Ανεξάρτητα τι γράφει η βεβαίωση;;;; Δεν εξασκώ το επάγγελμα ως ελεύθερος επαγγελματίας ούτε έχω σφραγίδα, παίζει ρόλο αυτό;;

 

Ναι τις έχω τις ώρες με αναγωγή σε μήνες!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.