Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσανατολισμός συλλεκτών σε ηλιακό θερμοσίφωνα.


kropotkin

Recommended Posts

Θέλω να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα στο σπίτι μου με boiler 200λίτρα. Δυστυχώς όμως μόνο σε δύο πλεύρες της στέγης μπορεί να εγκατασταθεί αλλά δεν έχουν σωστό προσανατολισμό. Η μία πλευρά έχει ΝΔ προσανατολισμό και η άλλη έχει ΒΔ προσανατολισμό. Ο μηχανικός μου προτείνει να βάλουμε περισσότερο εμβαδό συλλεκτών και στις 2 πλευρές ώστε να έχει την αναμενόμενη απόδοση. Ποια είναι η γνώμη σας επί του θέματος; Επίσης με βάση αυτούς τους προσανατολισμούς ποιά πρέπει να είναι η κλίση των συλλεκτών (μένω στον ν. Θεσπρωτίας);

Link to comment
Share on other sites

Αν έπρεπε να επιλέξω μία απο τις 2 θα επέλεγα εύκολα την νοτιοδυτική πλευρά, αν όμως αντέχεις οικονομικά, τότε ναι, αξίζει να βάλεις και άλλον συλλέκτη, απόσβεση θα γίνει σίγουρα...περιμένω πιο εξειδικευμένες απόψεις απο κάποιον εγκαταστάτη/μελετητή ....

Link to comment
Share on other sites

Αν ο "μηχανικός" σας πρότεινε να βάλετε συλλέκτες στην ΒΔ σκεπή θα του έλεγα να μείνει σε αυτά που ξέρει και να μην σχολιάζει ή προτείνει για θέματα που είναι άσχετος,

 

Για 200 λίτρα ΖΝΧ με 2 καλούς επίπεδους συλλέκτες (σύνολο 4-5 μ2) ή 1 κενού με ΝΔ κατευθύνση θα είστε μια χαρά μεγάλο μέρος του χρόνου.

 

Ιδανική κλίση είναι 45° Νότια αλλά καλύτερα να μην κάνετε το σπίτι καραγκιόζη με σιδεριές, κλπ. Τα κεραμίδια τα βάζουμε για να έχουμε ωραίο αποτέλεσμα, κρίμας να τα καταστρέφουμε έτσι.

 

Βέβαια στα βεβιασμένα συστήματα είναι πολλά άλλα που πρέπει να ξέρει ο τεχνικός για να έχετε σωστή απόδοση, η κλίση των συλλεκτών είναι μάλλον λεπτομέρεια σε σχέση με όσα γίνονται λάθος συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.