Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο σε εκτος σχεδιόυ χωρίς οικοδομική άδεια


Recommended Posts

Σε περίπτωση υπογείου βοηθητικού χώρου με ύψος 2 μέτρα σε κατασκευή χωρίς οικοδομική άδεια το θεωρούμε βοηθητικό χώρο ώστε να πάρει μειωτικό συντελεστή?Από το ΤΕΕ Θεσ/ν'ικης μου έχουν απαντήσει επανειλημμένα πως όχι αλλά σε πελάτη που του απάντησα αναλόγως αφού συμβουλεύτηκε και άλλο μηχανικό μου είπε πως μπαίνει γιατί στο φύλλο καταγραφής απλά δεν επιλέγεις τα 5α 5β 5γ 5δ αλλά γενικά στο 5 βάζεις τα τετραγωνικά που αντιστοιχούν στα πρώτα δύο κουτάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι υπόγειος, είναι βοηθητικός, είναι και 2 μ, πως "γνωμοδοτεί" το ΤΕΕ ότι δεν παίρνει το 0,5... Και η καθαρίστρια να σήκωνε το τηλέφωνο, σωστά θα απαντούσε.

ΘΕΛΟΥΝΕ ΞΥΛΟ...

 

Τα 5 δεν έχουν σημασία. Συμπληρώνεις τα μ2 του υπογείου στο τετράγωνο των YΔ βοηθ. χώρων.

Κοίτα μη χάσεις τον πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστείς μου το παν και στα σεμιναριακού τύπου ερωτήματα που γίνονταν και πριν τρεις βδομάδες σε δεεύτερη ερώτηση μέσα στο γραφείο της αρμόδιας υπαλλήλου και μου πε πως τα μπαλκόνια δεν μας πειράζουν και ότι άλλο θα μπορούσε να δικαιολογήσει μια άδεια αλλά στο θέμα του υπογείου είπε δεν έχουμε άλλη ενημέρωση....και τώρα είναι που γίνεσαι ρόμπα στον πελάτη , που για να είσαι συνεπής ρώτησες για να μη βγάζεις συμπεράσματα εκ του ασφαλούς...υπέροχα...είμαι και στο μήνα μου ούτε η ταλαιπωρία να πάω στο ΤΕΕ δεν αξίζει....θα μου σπάσουν τα νερά από τα νεύρα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.