Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή σχεδίου από ΤΜ3 σε ΕΓΣΑ'87


Recommended Posts

Τα κοινά σημεία τα έχω και σε ΤΜ3 και σε ΕΓΣΑ αφου υπάρχουν και τα δύο σχέδια.Το θέμα είναι αν υπάρχει κάτι τυποποιημένο στο πόσο δλδ κλίμακα, στροφή κτλ πρέπει να γίνει στο ένα σχέδιο, ή κάποια άλλη διαδικασία, για να καθίσουν ακριβώς τα κοινά σημεία.

Για να σας εξηγήσω εγώ έβαλα το σχέδιο σε ΤΜ3 να καθίσει στο σχέδιο σε ΕΓΣΑ σε ένα κοινό σημείο.Έκανα στροφή με δύο κοινά σημεία και scale με reference και κάθησαν καλά τα δύο σημεία.Δεν συμφωνούσαν όμως όλα τα κοινά σημεία και τα σχήματα.Αυτό θέλω να ξέρω αν μπορεί να γίνει.Να συμφωνούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινά σημεία τα έχω και σε ΤΜ3 και σε ΕΓΣΑ αφου υπάρχουν και τα δύο σχέδια.Το θέμα είναι αν υπάρχει κάτι τυποποιημένο στο πόσο δλδ κλίμακα, στροφή κτλ πρέπει να γίνει στο ένα σχέδιο, ή κάποια άλλη διαδικασία, για να καθίσουν ακριβώς τα κοινά σημεία.

Για να σας εξηγήσω εγώ έβαλα το σχέδιο σε ΤΜ3 να καθίσει στο σχέδιο σε ΕΓΣΑ σε ένα κοινό σημείο.Έκανα στροφή με δύο κοινά σημεία και scale με reference και κάθησαν καλά τα δύο σημεία.Δεν συμφωνούσαν όμως όλα τα κοινά σημεία και τα σχήματα.Αυτό θέλω να ξέρω αν μπορεί να γίνει.Να συμφωνούν όλα.

 

Φίλε μου, τα πράγματα είναι απλά:

 

1)Γράφεις σε ενα xls τις τιμές χ y για 7-8 σημεία κανάβου ισο-μοιρασμένα από το σχέδιο ΤΜ

2) μετά τα μετατρέπεις σε εγσα (με χαρτί και μολύβι, με xls, με COORDGR, με λιτανίες, ή οπως αλλιώς θες)

3) έχεις πλέον μία λίστα με το κάθε σημείο να έχει Ονομα Σημείου, XΤΜ, YTM, XΕΓΣΑ, ΥΕΓΣΑ

4) ραπορτάρεις τα σημεία σε ΕΓΣΑ κάπου (autocad, qgis, arcgis, geomedia, tsigaroxarto, τζάμι, στο βιτρώ της αγιάς σοφιάς)

5) Μετασχηματίζεις γεωαναφέροντας το σχέδιο με τα σημεία που πήρες χρησιμοποιοώντας ως ομόλογα τα σημεία που ραπορταρες

6) Κρατας 1 σημειο minimum που ΔΕΝ συμμετέχει στη διαδικασία, για να τσεκάρεις

7) ΜΕΤΑ τσεκάρεις με το σχέδιο σε ΕΓΣΑ που έχεις (μετά και τον έλεγχο)

 

Η ποιότητα της σάρωσης, η διαφορά κλίμκας των 2 σχεδίων, η ποιότητα στόχευσης των σημείων, αλλά και η ίδια η ποιότητα της δουλειάς, θα σου δώσουν κάποιες αποκλίσεις, οι οποίες εν μέρη μπορούν να διορθωθούν με επιπλέον σημεία, αλλά εν μέρη δε διορθώνονται.

 

Τσεκάρεις RMS. το οποίο σου θυμίζω ΔΕΝ ειναι πανάκεια (περισσότερα στην πλειονότητα της σχετικής βιβλιογραφίας περί θεωρίας σφαλμάτων)

Τσεκάρεις με επιπλέον σημεία που ΔΕ συμμετείχαν στη γεωαναφορα (control)

Αν έχεις καμία επίγεια μέτρηση, τη ρίχνεις πάνω.

ΜΗΝ μπεις στο τρυπάκι να τσεκάρεις με κτηματολόγιο (webservice ΟΦΧ), είναι λάθος η σύγκριση (το κάνουν πολλοί, και δυστυχώς συνάδελφοι, αναλυτικά σε άλο τοπικ)

 

 

 

Το αποτέλεσμα το χρησιμοποιείς ανάλογα τη χρήση και την κρίση σου.

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.