Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση Μεταλλικού Κτιρίου Με το Robot Millennium


 
tsofa

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Μελετάω μια μεταλλική αποθήκη 12χ25μ και θέλω να σας ρωτήσω αν κανείς από τους χρήστες του robot, λύνετε την θεμελίωση με το ίδιο πρόγραμμα. Εγώ π.χ. θέλω να μοντελοποιήσω πεδιλοδοκούς και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την επιλογή του προγράμματος "continuous footing". Έχετα κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν είναι θεμελίωση η πεδιλοδοκός για τα μεταλλικά επειδή μας βολεύει να εξαφανίζουμε τις ροπές.

 

η λύση μιας τέτοιας θεμελίωσης είναι πιο σύνθετη από ότι μας τις παρουσιάζουν τα προγράμματα και φυσικά δεν είναι τύπος θεμελίωσης γενικής χρήσης.

 

(πεδιλοδοκός για πάσα νόσο και πάσα μαλακία).

 

από κει και πέρα, η θεμελίωση στο robot δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα. θέλει κύκλους επιλύσεων μέχρι να συγκλίνουν ελατήρια και διαστάσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. εσείς πάντα περνάτε τις αντιδράσείς σε ένα άλλο πρόγραμμα; Αυτό που μέχρι τώρα έχω κάνει είναι να περάσω τις αντιδράσεις σε ένα πρόγραμμα πεπερασμένων, συγκεκριμένα το STAAD, και να το λύσω έτσι, αλλά με εκνευρίζει το γεγονός να μην έχω μια ολοκληρωμένη λύση σε ένα πρόγραμμα! Εσείς τί κάνετε για την επίλυση της θεμελίωσης δηλ;

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τί κάνετε για την επίλυση της θεμελίωσης δηλ;

 

SAFE

 

από κει και πέρα, η θεμελίωση στο robot δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα. θέλει κύκλους επιλύσεων μέχρι να συγκλίνουν ελατήρια και διαστάσεις

 

Θέλει δουλειά ακόμη και γενικά στο σκυρόδεμα δεν για το Robot...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μέχρι τώρα έχω κάνει είναι να περάσω τις αντιδράσεις σε ένα πρόγραμμα πεπερασμένων, συγκεκριμένα το STAAD, και να το λύσω έτσι

 

και πως περνάς τις αντιδράσεις?

 

anyway, η θεμελίωση στο robot είναι μία μικρή - μεγάλη ιστορία που δεν μπορεί να αναλυθεί εδώ.

 

και στο robot μπορεί να λυθεί, υπάρχει τρόπος, ο οποίος θα παρουσιαστεί στο βιβλίο που θα γράψω κάποτε για το πρόγραμμα

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.