Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φ/Β πάρκο 150kw από φυσικό πρόσωπο


sakatis

Recommended Posts

Ένας φίλος αποφάσισε να ασχοληθεί και πάλι μετά από χρόνια με ένα φ/β πάρκο 150kw σε αγρόκτημα.

 

Είχε πάρει το 2007 απαλλαγή για άδεια λειτουργίας από την ΡΑΕ, και το θέμα έμεινε εκεί. Τώρα μου ζήτησε να ασχοληθώ για να δούμε τι διαδικασία χρειάζεται για να προχωρήσουμε.

 

Από αυτά που διαβάζω στην απόφαση εξαίρεσης, καταλαβαίνω πως πλέον δεν ισχύει διότι στο τέλος της απόφασης της ΡΑΕ λέει ρητα πως "η ΡΑΕ μπορεί να ανακαλέσει την αξαίρεση, αν δεν εγκατασταθεί και τεθεί σε λειτουργία ο σταθμός παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας εντός δύο ετών από την έκδοση της σχετικής αποφασής τηε ΡΑΕ" . Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως στην ουσια αυτήν την στιγμή αφού έχουν περάσει σχεδον 5 χρόνια απο την απαλλαγη, και δεν έχει φτιαχτεί το πάρκο, η εξαίρεση άδειας παραγωγής έχει ανακληθει.

 

Από τον 3851/2010, όμως διαβασα πως πλέον δεν απαιτείται άδεια παραγωγής ή εξαίρεση.

 

Γενικότερα, προσπαθώ να δω τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να αρχίσω και να προχωρησω την διαδικασία.

 

Τα δεδομένα μας είναι

 

- υπάρχει η αποφαση της ΡΑΕ απο το 2007 όπου έχει αποφασίσει την εξαίρεση απο την άδεια παραγωγής

 

- το αγρότεμαχιο είναι σε Εκτος σχεδιου περιοχή, αρτιο κατα κανονα και οικοδομησιμο, δεν βρισκεται σε ΖΟΕ όυτε ΓΠΣ, ουτε υπάγεται στις διατάξεις του Ν.1337/83.

 

- το αγροτεμαχιο ανήκει σε φυσικό πρόσωπο.

 

Επίσης έχω απορία στο αν η περιοχή ανήκει σε Γη Υψηλης Παραγωγικότητας, πως μπορω να το μάθω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζοντας αποκλειστικα και προσεχτικά τον 3851/2010 έχω σχεδον καλυψει τις αποριες μου.

 

Έχω μόνο μια απορία πλέον.

 

- στο σθγκεκριμένο αγροτεμαχιο υπάρχουν εσπεριδοειδή δέντρα (μανταρινιές) - επιτρέπεται να τοποθετηθούν tracker κόβοντας απλά καποια δεντρα που εμποδίζουν, ή απλά θα πρέπει να αποψηλωθεί το αγροτεμαχιο? Να ενημερωσω πως το αγορτεμαχιο ειναι 12 στρεματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.