Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή υποτροφιάς με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης


vpisinar

Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

 

Στα πλαίσια μιας υποτροφιάς που έλαβα από Πανεπιστήμιο, πληρώθηκα με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης (ΑΕΔ). Αν και είπα στους υπεύθυνους ότι έχω υποχρέωση έκδοσης ΑΠΥ ως ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός, μου είπαν ότι οι υποτροφίες χρήζουν ιδιαίτερης οικονομικής μεταχείρισης και ότι πληρώνονται με ΑΕΔ. Να σημειώσω ότι δεν μου ζητήθηκε να υπογράψω καμμία υπεύθυνη δήλωση, όπως συνήθως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, ότι δεν είμαι επιτηδευματίας ή ελεύθερος επαγγελματίας Όταν πήγα την ΑΕΔ στο λογιστή μου, μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοια εξαίρεση (υποτροφιών). Ξαναρωτώντας στην επιτροπή ερευνών του πανεπιστημίου και ζητώντας τους νομοθεσία περί εξαίρεσης των υποτροφιών από ΑΠΥ, μου απάντησαν να μην ανησυχώ και ότι χρόνια τώρα πληρώνουν υπότροφους μηχανικούς με αυτό τον τρόπο...

Μήπως κάποιος συνάδελφος ή λογιστής έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση και γνωρίζει τι γίνεται με την περίπτωση αυτή;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.