Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τάση δικτύου εκτός ορίων


kozo

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω το εξής πρόβλημα και ήθελα να μάθω εάν μπορεί να βοηθήσει κάποιος συνάδερφός.

 

Έχω συνδέσει ένα 10ράκι σε μια τουριστική περιοχή στην οποία υπάρχει εποχικό φορτίο το καλοκαίρι, ενώ το χειμώνα υποπολλαπλασιάζεται το φορτίο. Η ΔΕΗ για να καλύψει τη ζήτηση έχει ανεβάσει τη τάση του Μ/Σ στον οποίο έχω κουμπώσει με αποτέλεσμα τις ώρες που δεν έχει φορτίο το δίκτυο η τάση να βγαίνει εκτός οριών. Το Φ/Β βγαίνει αρκετές φορές την ημέρα εκτός με too high AC Voltage. Ενδεικτικά όταν το συνδεσάμε με τον ΔΕΗτζη δεν κούμπώνε και μέτρησε τάση στη Φαση 268V.

 

Επικοινώνησα με την εταιρεία για να μου δώσει κωδικούς και να με αφήσει να αυξήσω τα όρια λειτουργίας αλλά θέλουν βεβαίωση από τη ΔΕΗ, η ΔΕΗ μου λέει ότι δεν υπάρχει τέτοια βεβαιώση και έχω μπλέξει.

 

Ήθελα να ρωτήσω εαν μπορεί κάποιος συναδέρφος να μου προτείνει κάτι, ώστε να μην μου βγαίνει συνέχεια εκτός το ΦΒ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά όταν το συνδεσάμε με τον ΔΕΗτζη δεν κούμπώνε και μέτρησε τάση στη Φαση 268V.

 

 

 

Αυτό είναι πρόβλημα της ΔΕΗ και πρέπει να το διορθώσει , σύμφωνα με τους πίνακες της ΔΕΗ η ελάχιστη τάση δικτύου είναι 207v ή 360v ενώ η μέγιστη 253v ή 440v, αυτά τα νούμερα ισχύουν από το 2003 και είναι κατά DIN IEC 38

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.