Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τετραγωνικά μέτρα ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Κύριοι θέλω την βοήθεια σας σαν νέος μηχανικός. Έχω αναλάβει ένα ακίνητο που στην άδεια αναφέρει δόμηση 190 m2 και 25 m2 οι ημιυπαίθριοι. Στο συμβόλαιο αναφέρονται (λανθασμένα) 230 m2 ενώ στην ΔΕΗ αναφέρονται τα 190 που προανέφερα. Το κτίσμα μπήκε στον 4014 με υπερβάσεις δόμησης άλλα 30 m2.

Ερωτήσεις:

 

1) Μπορεί να γίνει εύκολα τροποποίηση συμβολαίου στα τετραγωνικά;

 

2) Ta m2 που θα πρέπει να αναγράφονται στο νέο συμβόλαιο θα είναι 190+25+30? Τελικά οι ημιυπαίθριοι μετράνε σε δόμηση-κάλυψη (διάβασα πως όχι αν δεν ξεπερνάν κάποιο ποσοστό αλλά θέλω να είμαι σίγουρος γιατί βγαίνει και νέος ΓΟΚ;

 

3) Τα m2 που τακτοποιήθηκαν με τον 4014 μετράνε πλέον στην δόμηση;

 

4) Τα m2 για το χαράτσι της ΔΕΗ πρέπει να αλλάξουν κι αυτά;

 

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μας τα λες αναλυτικά.Το συμβολαιο τι είδους είναι και σε ποια χρονική στιγμή έγινε?Πριν από την κατασκευή , μετά?Υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες? Τα έξτρα 30μ2 που δηλώθηκαν είναι κατ επέκταση χωρις δηλ να κλείσουν οι ΗΧ? Γιατί ρωτάς για τους ΗΧ αν μετράνε ή όχι, στο διάγραμμα κάλυψης της αδείας δεν φαίνονται?Το νέο συμβόλαιο γιαί θα γίνει, μόνο για τη διόρθωση των αρχικών τετραγωνικών?Αν ναι τότε γιατί να γραφτούν τα 30μ2 των παραβάσεων και με ποιά αιτιολογία? Για δοκίμασε να μας τα πεις αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη που δεν ήμουν πιο σαφής. Λοιπόν:

Το συμβόλαιο είναι συμβόλαιο ιδιοκτησίας και έγινε μετά την κατασκευή αναγράφοντας τετραγωνικά μέτρα διαφορετικά από όσα αναγράφονται στην άδεια. Οι ΗΧ φαίνονται στο διάγραμμα κάλυψης στην άδεια απλά ρωτάω αν μετράνε γενικώς στα συνολικά m2 της δόμησης και κάλυψης. Τα έξτρα 30 m2 που τακτοποιήθηκαν με τον 4014 δεν είναι ΗΧ, είναι αποθήκες κλπ. Το νέο συμβόλαιο θα γίνει αφενός για να διορθωθούν τα λάθος m2 που αναγράφονται και αφετέρου για μεταβίβαση. Και τέλος η βασική ερώτηση μου είναι αν τα m2 που τακτοποιούνται με 4014 προστίθενται στα m2 (δόμηση) που πρέπει να δηλώνονται για την ιδιοκτησία (για φορολογίες, ΔΕΗ κλπ.). Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα :smile: .Οι ΗΧ έως 15% της δόμησης δεν μετράνε στη δόμηση.Μετράνε πάντα στην κάλυψη όσο εμβαδό και να έχουν.Τα έξτρα μ2 που τακτοποιήθηκαν μπορούν να αναφέρονται με τη χρήση που τακτοποιήθηκαν Αν είναι αποθήκες θα μπουν σαν βοηθητικοί χώροι.Στη ΔΕΗ δε νομίζω να μπαίνουν οι αποθήκες, για το Ε9 μάλλον για την ώρα δεν έχουν βγάλει κάτι επίσημο όπως βγάλαν ΠΟΛ για τα αυθαίρετα του 3843

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.