Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραστατικά για ΠΕΑ με συνεργασία επιθεωρητή-μη επιθεωρητή


gbazdan

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω μια ερώτηση σχετικά με τα ΠΕΑ:

 

Έχουμε 2 μηχανικούς εκ των οποίων μόνο ο ένας είναι προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής και κάνουν μαζί μια επιθεώρηση (φαίνονται πχ και στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ως ομάδα έργου 50-50%), ο ενεργειακός κάνει την εγγραφή στο buildingcert και βγάζει το ΠΕΑ.

 

και ρωτώ:

 

Ο καθένας από τους δυο παραπάνω κόβει κανονικά δελτίο με το ποσό που του αναλογεί ή πρέπει να κόψει μόνο ο ενεργειακός όλο το ποσό;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου αυτός που δεν είναι Ενεργειακός επιθεωρητής δεν νομιμοποιείται να κόψει απόδειξη για κάτι που δεν έχει το δικαίωμα να εκτελέσει.

Αυτό που θα μπορούσε (πρέπει) να γίνει είναι 1ον) Ο ενεργειακός επιθεωρητής να κόψει απόδειξη προς τον πελάτη με ολόκληρο το ποσό και 2ον) Ο ΜΗ ενεργειακός μηχανικός να κόψει προς τον ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ απόδειξη ίση με το ποσόν που θα πάρει.

Ο Ενεργειακός θα πρέπει να κάνει παρακράτηση 20% από τον ΜΗ ενεργειακό για να το αποδώσει στην ΔΟΥ, να του πληρώσει τον Φ.Π.Α. και βέβαια να κάνουν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ τους που θα πρέπει υποθέτω να κατατεθεί όπου πρέπει.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω και εγώ.. έτσι είναι καλυμμένοι όλοι οι εμπλεκόμενοι!

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.