Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικάλυψη τσίγκου για δημιουργία καλύτερων συνθηκών λειτουργίας των πλαισίων σε στέγη


colin

Recommended Posts

Με τι υλικό μπορώ να κάνω επικάλυψη στη στέγη της αποθήκης (παλιός τσίγκος του 60') ώστε να μειώσω το φαινόμενο της συγκέντρωσης και εκπομπής θερμότητας κάτω από τα πάνελ;

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρα έρχεται στο μυαλό να τον βάψεις λευκό. Η καλύτερα δές μήπως μπορείς να τον αλλάξεις με λευκή τραπεζοειδή λαμαρίνα, να είναι και αισθητικά καλύτερο το αποτέλεσμα. Αν βάλεις τραπεζοειδή φρόντισε να είναι λιγουλάκι παχιά για να μπορείς να βάλεις με σιγουριά απευθείας τα είδικά στηρικτικά για τραπεζοειδή και να λύσεις και το πρόβλημα στο θέμα "πώς να στηρίξω τις τεγίδες χωρίς να τρυπήσω τον τσίγκο για να μη μου βάζει νερά; " :)

Link to comment
Share on other sites

Με τι υλικό μπορώ να κάνω επικάλυψη στη στέγη της αποθήκης (παλιός τσίγκος του 60') ώστε να μειώσω το φαινόμενο της συγκέντρωσης και εκπομπής θερμότητας κάτω από τα πάνελ;

 

Κάνε πρώτα έλεγχο για την στατικότητα... γιατί τσίγκο του 60 με ξύλινα πατερά (από ό,τι φαντάζομαι) θα έχεις θέμα και πόσο μάλλον σε βάθος 25ετίας... Μάλλον όπως λέει και ο rodag πρέπει να πας σε αντικατάσταση της στέγης....

Link to comment
Share on other sites

Η στατικότητα ελέγχθηκε και δεν υπάρχει πρόβλημα, κυρίως λόγω του αυξημένου πάχους του μετάλλου. Υπάρχουν βέβαια κάποια σημεία διάβρωσης ενώ η στήριξη εσωτερικά είναι πάνω σε ξύλινα δοκάρια.

Δε θέλω να κάνω ολική αντικατάσταση στέγης καθώς η επιφάνεια που θα καλύψουν τα πάνελ είναι περίπου το 40% και θεωρώ πως δεν αξίζει τον κόπο.

Μου πρότειναν να βάλω βιομηχανικό πάνελ αλλά νομίζω πως δεν θα έχει διαφορά όσον αφορά την άνω επιφάνεια, αφού και εκεί είναι λαμαρίνα που αντανακλά θερμότητα.

Η λευκή τραπεζοειδή λαμαρίνα έχει διαφορά όσον αφορά την εκπομπή θερμότητας από τον βαμμένο λευκό τσίγκο;

Υπάρχει κάτι σε συμπιεσμένο χαρτόνι για τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στη λύση της επικάλυψης (βάψιμο) με ένα ειδικό υλικό στεγανοποίησης άμεσης εφαρμογής σε λευκό χρώμα.

Edited by colin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.