Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινωνικό κριτήριο ΑΜΕΑ / Νόμος 4014


Recommended Posts

Πρόκειται να τακτοποιήσω το σπίτι που είναι εκτός σχεδίου και είναι αυθαίρετο. Η αδερφή μου έχει 67% αναπηρία κι έχω εγώ την δικαστική επιμέλεια αυτής. Αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν αυτό υπάγεται στα κοινωνικά κριτήρια για μείωση προστίμου 50% για την τακτοποίηση το αυθαιρέτου. Και πόσο εισόδημα πρέπει να έχω ( εγώ έχω 12000 € ετήσιο εισόδημα).

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ταυτοχρονα να ισχυουν τα παρακατω:

 

1. Κυρια και μοναδικη κατοικια

2. Ατομικο εισοδημα του ατομου ΑΜΕΑ < 8000€

3. Οικογενιακο εισοδημα < 12000€

4. Ποσοστο αναπηριας > 67%

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση! Έχουμε προχωρήσει στην τακτοποίηση αυθαιρέτου με διακανονισμό 46 δόσεις. Μπορούμε να κάνουμε συμβόλαιο για το αυθαίρετο σπίτι ή πρέπει να πληρωθεί πρώτα όλο το ποσόν του προστίμου? Πότε γίνονται τα συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει αναπηρία 90% με κινητικά προβλήματα. πρέπει να ισχύουν και τα 4 κριτήρια μαζί για το άρθρο 70 του 4042.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ θέλω μια διευκρίνιση. Όταν λέμε οικογενειακό εισόδημα εννούμε (το εισόδημα του πατέρα μου, της αδερφής μου και το δικό μου)?

 

Δεδομένου οτι είμαστε όλοι ενήλικες και κάνουμε ατομική δήλωση ο καθένας.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΑμεΑ σημαίνει Άτομα με Αναπηρία, όχι Άτομα με Ειδικές Ανάγκες (εκείνο γράφεται ΑμΕΑ). Ετσι στη φορμα υπολογισμου του προστιμου οταν ζηταει τη δηλωση ΑΜΕΑ τι απο τα δύο εννοει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.