Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφοροποίηση ισχύος κατά την εγκατάσταση κατά 10%


JTB

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν ισχύει πράγματι ότι σε έργο που ο πελάτης έχει υπογράψει, μπορώ να διαφοροποιηθώ χωρίς κανένα πρόβλημα κατά 10% της ισχύος της αίτησης;

Εχω δώμα με 34,7 ΚW στην αίτηση, θέλω να δώ αν μπορώ να προσθέσω κάτι χωρίς να επηρεάσει την αίτηση...άρα και τη τιμή που έχει κλειδώσει.

 

Δεν ψάχνω για κάτι που έχετε ακούσει, γιατί κι εγώ έχω ακούσει ότι ισχύει... αλλά πού τεκμηριώνεται αυτό, δεν ξέρω...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με σχετικό τμήμα της ΔΕΗ για δικό μου θέμα, μου απαντήσανε προφορικά ότι το περιθώριο είναι +-3%. Τώρα βέβαια αυτό δεν το έχω βρει πουθενά γραμμένο. Μπορείς όμως και να ρωτήσεις κατευθείαν και στην περιοχή ΔΕΗ που ανήκει το έργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι...Η προαναφερόμενη επιτρεπτή απόκλιση +-3% για τα οικιακά συστήματα αναφέρεται κάπου συγκεκριμένα?Έχω κάνει αίτηση με 41*190=7,79kW (με τιμή πώλησης 0,55€/kWh) και τώρα βρίσκω μόνο 195kW, δλδ 41*195=7,995 kW (+2,6%).Ή μήπως επαφίεται στην "ιδιοσυγκρασία" στη ΔΕΔΔΗΕ κάθε περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.