Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχή αφετηρίας μέτρησης υψών η στάθμη του COURT ANGLAIS


Recommended Posts

Περασα απο ελεγχο ΓΟΚ προσφατα μια αδεια και ο πολεοδομος μου εβαλε την αφετηρια μετρησης του max υψους του κτιριου στο πατο του court anglais του υπογειου. Πιστευετε πως ειναι σωστο?

Υπαρχει νομολογια πανω σε αυτο?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Καποιος μου ειπε πως αν εχει σχαρα δεν μετραει στο υψος. Αν ομως δεν εχει σχαρα μετραει!

Λες και θα εκανε κανεις court anglais χωρις καλυψη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν στον ΓΟΚ/85 οι...κουρανγκλέδες! (για να μιλήσουμε εις την μαστορικήν!)

 

Και τα ύψη μετρώνται από το κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος της κατόψεως με το φυσικό ή διαμ/νο έδαφος...

 

Μήπως όμως η οροφή του υπογείου απέχει από το δάπεδο του κουρανγκλέ περισσότερο απ΄ότι επιτρέπεται για την περίπτωση;

Αν δηλαδή έχουμε μέγιστη επιτρ. υπερύψωση υπογείου 1,50μ και η διαφορά μας είναι 1,70 μεταξύ πάτου και οροφής;

 

Κάτι τέτοιο μου έλεγε ένας άλλος ελεγκτής ότι πρέπει να ελέγχουμε και αυτό (κατά πόσο είναι σωστό είναι άλλο θέμα) αλλά ποτέ δεν έχουμε αφετηρία μέτρησης τον πάτο του κουρανγκλέ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.