Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανάλωση φυσικού αερίου


teorungr

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Θα ήθελα λίγο τα φώτα των ειδικών για το αν είναι φυσιολογική η κατανάλωση του σπιτιού μου σε φυσικό αέριο

Σε σπίτι 105 τετραγωνικών η μηνιαία μέση κατανάλωση φυσικού αερίου για τον χειμώνα στο σπίτι μου είναι 600m3 με σχετική οικονομία .

Είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα να αρχίσω να ψάχνομαι?

Μου ήρθε ο λογαριασμός για δεύτερο συνεχόμενο 2μηνο 1000 ευρώ και με εχει πιάσει πονοκέφαλος ...και αϋπνίες :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντηθεί το ερώτημα σας πρέπει να μας πείτε τι μονώσεις έχετε, τι εμβαδόν επιφανειών, τι όροφο, περιοχή, θερμοκρασίες κτλ Κάνατε συντήρηση; έχει ελεχθεί η εγκατάσταση για μικροδιαρροές;

Τι θερμοκρασία χώρου διατηρούσατε; Πόσες θερμίδες σώματα έχετε; Τι λέβητα έχετε; Τι μονώσεις σωληνών έχετε; Που είναι εγκατεστημένος; Τι θέρμοστάτη έχετε (με διμεταλλικό; ψηφιακό προγρ. ημερησίως, εβδομαδιαίως ;) αντιστάθμιση έχετε;)

Τι βαθμό απόδοσης έχει το φύλλο συντήρησης; (έχετε αναθέσει τη συντήρηση σε αδειούχο; ;)

 

Καλύτερα να καλεσετε κάποιον μηχανικό σχετικό ή αδειούχο συντηρητή για να δει την εγκατάσταση...

600 m3= 6000κwh δηλ. /30 μέρες σημαίνει 200 κwh ανά μέρα που σημαίνει για έναν λέβητα 24 kw περίπου 8 ώρες λειτουργίας σε πλήρες φορτίο, τιμή που δεν είναι....απόλυτα λογίκή ακόμα και σε βαρυ χειμώνα.. Φέτος ειδικά στην Β. Ελλάδα όλοι υπέφεραν με τους λογαριασμούς αερίου....

 

Όλα εξαρτώνται από τα φορτία που αντιμετωπίζετε....

Edited by abouts
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα στο μυαλό μου να καλέσω την Δευτέρα κάποιον μηχανικό γιατί μου φαίνεται υπερβολικό...αλλά είπα να ρωτήσω έτσι απλά μήπως είμαι εντελώς εκτός.

Καλύφθηκα πάντως από την απάντηση έστω και απλά ,τώρα 100% θα καλέσω κάποιον ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντηθεί το ερώτημα σας πρέπει να μας πείτε τι μονώσεις έχετε, τι εμβαδόν επιφανειών, τι όροφο, περιοχή, θερμοκρασίες κτλ Κάνατε συντήρηση; έχει ελεχθεί η εγκατάσταση για μικροδιαρροές;

Τι θερμοκρασία χώρου διατηρούσατε; Πόσες θερμίδες σώματα έχετε; Τι λέβητα έχετε; Τι μονώσεις σωληνών έχετε; Που είναι εγκατεστημένος; Τι θέρμοστάτη έχετε (με διμεταλλικό; ψηφιακό προγρ. ημερησίως, εβδομαδιαίως ;) αντιστάθμιση έχετε ;)

Τι βαθμό απόδοσης έχει το φύλλο συντήρησης; (έχετε αναθέσει τη συντήρηση σε αδειούχο; ;)

 

Καλύτερα να καλεσετε κάποιον μηχανικό σχετικό ή αδειούχο συντηρητή για να δει την εγκατάσταση...

600 m3= 6000κwh δηλ. /30 μέρες σημαίνει 200 κwh ανά μέρα που σημαίνει για έναν λέβητα 24 kw περίπου 8 ώρες λειτουργίας σε πλήρες φορτίο, τιμή που δεν είναι....απόλυτα λογίκή ακόμα και σε βαρυ χειμώνα.. Φέτος ειδικά στην Β. Ελλάδα όλοι υπέφεραν με τους λογαριασμούς αερίου....

 

Όλα εξαρτώνται από τα φορτία που αντιμετωπίζετε....

 

 

 

Πολύ σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.