Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφάλμα 0A0018 σε inverter Siemens Sinvert PVM10


saloniker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

 

Έχω ένα θέμα με έναν inverter της Siemens τον PVM 10 σε μια εγκατάσταση 10,00 kw

που έχει 2 strings από 20 Panels 250Watt.

 

H ενεργοποίηση έχει γίνει πρόσφατα και τα προβλήματα ξεκίνησαν μετά από 2-3 μέρες.

 

Ο inverter σταματάει να δουλεύει από 10 λεπτά έως και μια ώρα και το σφάλμα που βλέπω είναι το 0A0018 Break Voltage error max

 

 

Mιλώντας με την Siemens μου ζήτησαν να μετρήσουμε την εξερχόμενη τάση ΑC στις 3 φάσεις

 

 

Tο σφάλμα αυτό μου είπαν ότι εμφανίζεται όταν έχουμε τάση είτε πάνω από τα 264,5 Volt

που είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη AC τάση για την Ελλάδα ή αν έχουμε σταθερά τάση πάνω από τα

250 Volt (χωρίς να ξεπερνάμε το όριο) για 10 λεπτά.

 

Έτσι έγινε, δεν είδα τιμές πάνω από 250 Volt και από την Siemens μου είπαν να

μιλήσω με την ΔΕΗ γιατί οι υπερτάσεις προέρχονται από το δίκτυο και δεν τρέχει κάτι με τον inverter.

 

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

 

Από την ΔΕΗ, μετά από μια πρώτη επαφή που είχα, μου είπαν ότι δεν έχουν κάποιο θέμα στο δίκτυο αυτοί

αλλά χωρίς φυσικά να έρθουν να τσεκάρουν τπτ.

 

Υπάρχει κάποια διαδικασία για να δηλώσω σφάλμα και να έρθουν να το δουν από την Δ.Ε.Η?

 

Να μην ζητήσω από την Siemens να μου αντικαταστήσουν τον inverter χωρίς να είμαι και εγώ σίγουρος

ότι δεν φταίει το δίκτυο.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και εύχομαι να έχουμε καλές γιορτές! :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έγινε, δεν είδα τιμές πάνω από 250 Volt και από την Siemens μου είπαν να

μιλήσω με την ΔΕΗ γιατί οι υπερτάσεις προέρχονται από το δίκτυο και δεν τρέχει κάτι με τον inverter.

 

Μέτρησες με τον inverter σε λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Ναι o inverter παρήγαγε κανονικά εκείνη την χρονική στιγμή. Βέβαια την ώρα που έγιναν οι μετρήσεις δεν έδειχνε το σφάλμα. Το βγάζει σε ακανόνιστες στιγμές οπότε δεν μπορούσα να έχω τον ηλεκτρολόγο μου όλη μέρα (εκείνη την ημέρα που έγιναν οι μετρήσεις) εκεί.

 

Ο λόγος που ρώτησες έχει να κάνει με το γεγονός ότι όταν ο inverter δουλεύει βλέπουμε την τάση εξόδου του και όχι αυτή του δικτύου?

Edited by saloniker
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα διότι όταν παράγει ο inverter αυξάνεται ελαφρώς η τάση στην έξοδό του.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.