Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης και αυθαίρετο


Recommended Posts

Σε ιδιοκτησία εταιρίας έχει γίνει αλλαγή χρήσης θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από επαγγελματική αποθήκη σε κατάστημα και έχει γίνει και μία αυθαίρετη αποθήκη 45τμ περίπου...

 

Κάνω την διαδικασία δύο φορές;

 

Επίσης είναι η περίπτωση που πάνω από το κατάστημα υπάρχουν τα 9 διαμερίσματα που έχουν γίνει 5...

 

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει αποφασίσει ακόμα για τον όροφο και τα διαμερίσματα τι θα κάνει...

 

Οριζόντιος έχει γίνει και το κατάστημα είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία από τα διαμερίσματα...

 

Μπορώ να ξεκινήσω εγώ με το κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού έχει γίνεΙ σύσταση Ο.Ι., μπορείς να τακτοποιήσεις μόνο το κατάστημα & την αυθαίρετη αποθήκη.

2. Σχετικά με την αλλαγή χρήσης, δες αν επιτρέπεται η νέα δραστηριότητα στις χρήσεις γής του Ο.Τ.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

1. Αφού έχει γίνεΙ σύσταση Ο.Ι., μπορείς να τακτοποιήσεις μόνο το κατάστημα & την αυθαίρετη αποθήκη.

2. Σχετικά με την αλλαγή χρήσης, δες αν επιτρέπεται η νέα δραστηριότητα στις χρήσεις γής του Ο.Τ.

 

Τι σύσταση ΟΙ; Μπορείς να μην βάζεις αρχικά γιατί είμαι νέος μηχανικός και νέος στην κοινότητα; Και το ΟΤ τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

1. Σύσταση Ο.Ι.= Σύσταση Οριζοντίου Ιδιοκτησίας ( όπως αναγράφεις '' οριζόντιος έχει γίνει'' )

2. Ο.Τ. = Οικοδομικό Τετράγωνο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... Ευχαριστώ... Για το οικοδομικό τετράγωνο απευθύνομαι στην πολεοδομία;

 

Επιπλέον τα τακτοποιώ χώρια; Επειδή στον υπολογισμό προστίμου έχει την επιλογή "Λοιπές πολεοδομικές και κτιριοδομικές παραβάσεις"

Link to comment
Share on other sites

1. Αν η αυθαίρετη αποθήκη ''συνοδεύει'' το κατάστημα, τότε κάνεις μία δήλωση με δύο φύλλα καταγραφής

2. Οι ''λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις....'' αφορούν αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες δεν δημιουργούν υπερβάσεις δόμησης 9 π.χ. πέργκολα, περίφραξη κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάνω δύο φύλλα; Ένα μόνο με την αυθαίρετη αποθήκη που είναι και υπέρβαση δόμησης και ένα μόνο με την αλλαγή χρήσης...

 

Ή ένα; Με την αυθαίρετη αποθήκη και να βάλω στις λοιπές παραβάσεις την αλλαγή χρήσης

 

Το δεύτερο δεν νομίζω να γίνεται... Οπότε πάμε στην πρώτη περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και πάλι εδώ... Τακτοποιώ την αποθήκη και έχω και την αλλαγή χρήσης!

 

Τι κάνω για την αλλαγή χρήσης από "επαγγελματική αποθήκη" σε "κατάστημα με μονωτικά και άλλα υλικά";

 

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης, του κάνω εγώ ένα χαρτί ότι τον ενημέρωσα για την αυθαιρεσία αυτή την οποία δεν θέλει να τακτοποιήσει!

 

Κυκλοφορεί κάποιο πρότυπο για το έγγραφο αυτό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εδώ... Τακτοποιώ την αποθήκη και έχω και την αλλαγή χρήσης!

 

Τι κάνω για την αλλαγή χρήσης από "επαγγελματική αποθήκη" σε "κατάστημα με μονωτικά και άλλα υλικά";

 

Επίσης αν ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης, του κάνω εγώ ένα χαρτί ότι τον ενημέρωσα για την αυθαιρεσία αυτή την οποία δεν θέλει να τακτοποιήσει!

 

Κυκλοφορεί κάποιο πρότυπο για το έγγραφο αυτό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Δεν μπορείς να τακτοποιείς χώρους ή χρήσεις κατά το δοκούν. Δηλ. αν υπάρχει αλλαγή χρήσης, την βάζεις αλλιώς δεν κάνεις τακτοποίηση. Γιατί δεν βλέπεις την άδεια λειτουργίας σε σχέση με τις χρήσεις Γής? Εννοώ ότι είναι πιθανόν σε '' επαγγελματική αποθήκη'' να μπορεί να στεγαστεί κατάστημα ως το αναφερόμενο.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.