Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης και αυθαίρετο


Recommended Posts

Δεν μπορείς να τακτοποιείς χώρους ή χρήσεις κατά το δοκούν. Δηλ. αν υπάρχει αλλαγή χρήσης, την βάζεις αλλιώς δεν κάνεις τακτοποίηση. Γιατί δεν βλέπεις την άδεια λειτουργίας σε σχέση με τις χρήσεις Γής? Εννοώ ότι είναι πιθανόν σε '' επαγγελματική αποθήκη'' να μπορεί να στεγαστεί κατάστημα ως το αναφερόμενο.

 

Πως την βάζω; Σαν άλλη παράβαση; Την άδεια λειτουργίας την ζητάω από τον πελάτη; Γιατί μόνο τηλεφωνικά έχουμε μιλήσει!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Πως την βάζω; Σαν άλλη παράβαση; Την άδεια λειτουργίας την ζητάω από τον πελάτη; Γιατί μόνο τηλεφωνικά έχουμε μιλήσει!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Για "αλλαγή χήσης", τσεκάρεις τον αντίστοιχο συντελεστή στο ''σύστημα''
Link to comment
Share on other sites

Για "αλλαγή χήσης", τσεκάρεις τον αντίστοιχο συντελεστή στο ''σύστημα''

 

Δηλαδή θα πάει με τον συντελεστή 1,40 x 500τμ που είναι η επαγγελματική αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πάει με τον συντελεστή 1,40 x 500τμ που είναι η επαγγελματική αποθήκη;

Ναί. Τσεκάρεις βέβαια και τους όποιους άλλους απαιτούμενους συντελεστές.
Link to comment
Share on other sites

Ναί. Τσεκάρεις βέβαια και τους όποιους άλλους απαιτούμενους συντελεστές.

 

Σοβαρά; Δηλαδή δεν μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης με τον παραδοσιακό τρόπο; Στα σχέδια είναι δηλωμένο σαν επαγγελματική αποθήκη! Αυτός το λειτουργεί σαν κατάστημα εδώ και 30+ χρόνια... Δεν έχω στα χέρια μου την άδεια λειτουργίας... Κατάστημα πάντως επιτρέπεται στην περιοχή, το μόνο σίγουρο! Και στην άδεια είναι κανονικά στην δόμηση!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση;

Εχω εναν πελάτη με ενα 3ωροφο+2 υοόγεια κτίριο το οποίο στο οποίο είχε χωρίσει δωμάτια στα 2 υπόγεια, και στο ισόγειο και στον 1ο , σαν ενοικιαζόμενα , αλλά δε τα εκμεταλλευόταν , τα παραχωρούσε για διακοπές σε υπαλλήλους του το καλοκαίρι.

Τώρα σκέφτεται να το εκμεταλλευτεί. Τα δωμάτια είναι σύνολο 12 και στο ρετιρέ έχει τη δική του εξοχική κατοικία.

ΟΛΟ το κτίριο είχε ενταχθεί στο νόμο Τρίτση και είχε δοθεί απόφαση εξαίρεσης και συνέχισης εργασιών. Έκτοτε δεν έχει αλλάξει τίποτα εκτός από το χωρισμό σε διαμερίσματα.

Χρειάζεται να ενταχθεί; Νομίζω για τον συγκεκριμένο αριθμό των δωματίων και των κλινών, εφόσον ήταν κατοικία δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε ξενοδοχείο.

Αν γνωρίζει κανεις ας μου πει γιατί έχω πελαγώσει!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; Δηλαδή δεν μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης με τον παραδοσιακό τρόπο; Στα σχέδια είναι δηλωμένο σαν επαγγελματική αποθήκη! Αυτός το λειτουργεί σαν κατάστημα εδώ και 30+ χρόνια... Δεν έχω στα χέρια μου την άδεια λειτουργίας... Κατάστημα πάντως επιτρέπεται στην περιοχή, το μόνο σίγουρο! Και στην άδεια είναι κανονικά στην δόμηση!

Δες μήπως η ''επαγγελματική αποθήκη'' συνάδει με την δραστηριότητα του κατ/τος.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση;

Εχω εναν πελάτη με ενα 3ωροφο+2 υοόγεια κτίριο το οποίο στο οποίο είχε χωρίσει δωμάτια στα 2 υπόγεια, και στο ισόγειο και στον 1ο , σαν ενοικιαζόμενα , αλλά δε τα εκμεταλλευόταν , τα παραχωρούσε για διακοπές σε υπαλλήλους του το καλοκαίρι.

Τώρα σκέφτεται να το εκμεταλλευτεί. Τα δωμάτια είναι σύνολο 12 και στο ρετιρέ έχει τη δική του εξοχική κατοικία.

ΟΛΟ το κτίριο είχε ενταχθεί στο νόμο Τρίτση και είχε δοθεί απόφαση εξαίρεσης και συνέχισης εργασιών. Έκτοτε δεν έχει αλλάξει τίποτα εκτός από το χωρισμό σε διαμερίσματα.

Χρειάζεται να ενταχθεί; Νομίζω για τον συγκεκριμένο αριθμό των δωματίων και των κλινών, εφόσον ήταν κατοικία δε χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε ξενοδοχείο.

Αν γνωρίζει κανεις ας μου πει γιατί έχω πελαγώσει!

1. Από αλλα post που είχα ψάξει, διαπίστωσα ότι τα ''ενοικιαζόμενα'' έβγαιναν με άδεια ''κατοικίας''.

2. Θεωρώ, ότι ίσως έχεις περίπτωση ''διαμερισμάτωσης".

3. Οσο για το υπόγειο, από βοηθητική χρήση πηγαίνεις σε κύρια χρήση.]

4. Αν θελήσει να πάρει σήμα από τον ΕΟΤ, μήπως χρειάζεται να ρωτήσεις και εκεί ??

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.