Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα σε εκτός σχεδίου ακίνητο


Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα σε ακίνητο που ευρίσκεται εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού.

Το ακίνητο είναι γωνιακό.

Ο ένας δρόμος έχει καταταγεί στο δευτερεύον επαρχιακό οδικό δίκτυο και το πρόσωπό μου σε αυτόν είναι 15 μέτρα.

Ο άλλος δρόμος είναι κοινόχρηστος αγροτικός, χωρίς να αποδεικνύεται ότι είναι νόμιμα υφιστάμενος (προυπάρχον του '23 κλπ.).

Έχω το κατά κανόνα εμβαδό και βάθος.

Είναι όμως άρτιο και οικοδομήσιμο ? δεδομένου ότι δεν έχω πρόσωπο 45 μέτρα και το ακίνητο δημιουργήθηκε με διανομή το 1963 ?

Εάν κάνω άτυπη τακτοποίηση με τον όμορο και αποκτήσω τουλάχιστον 20 μέτρα πρόσωπο σώζεται η κατάσταση ? (παράγραφος ββ, του άρθρου 1β του από 24-5-1985 Π.Δ.)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το εμβαδό?

Όταν λές διανομή τι εννοείς? Διανομή του Υπουργείου Γεωργίας ή κληρονομική διανομή δηλ κατάτμηση?

Αν κάνεις όπως λες "τακτοποίηση" δεν κάνεις τίποτα. Γιατί το γήπεδο θα το δημιουργήσεις σήμερα με τα μεγέθη της παρέκκλισης του τότε.

Εφόσον πρίν δεν ήσουν κατά παρέκκλιση άρτιος, δεν θα είσαι και τώρα με την αγορά των 5μ προσώπου. Για να δομήσεις πρέπει να δημιουργήσεις πλέον κατά κανόνα άρτιο γήπεδο δηλαδη 4000τμ, με 45μ πρόσωπο και βάθος 50.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδό του ακινήτου είναι 7 στρέμματα με κατά κανόνα αρτιότητα στην περιοχή 4 στρέμματα.

Προήλθε από κληρονομική διανομή.

Η τακτοποίηση με τον όμορο γείτονα θα είναι άτυπη, χωρίς να γίνει συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.