Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβάλλων χώρος


Recommended Posts

Έχω τώρα μία διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου... Ίσως χρειαστεί να κάνει μία πέργκολα, χρειάζεται άδεια; Ποια η διαδικασία;

 

Την διαμόρφωση (όχι την άδεια) να την περάσω στο σύστημα του ΤΕΕ ή απλή ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

Οι παρεμβάσεις στη διαμόρφωση χώρου θα είναι μεγάλες, δημιουργούνται επίπεδα,υπάρχουν τοίχοι αντιστήριξης ή .....? Αν ναι τότε θέλει άδεια.Η πέργκολα θέλει άδεια έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρεμβάσεις στη διαμόρφωση χώρου θα είναι μεγάλες, δημιουργούνται επίπεδα,υπάρχουν τοίχοι αντιστήριξης ή .....? Αν ναι τότε θέλει άδεια.Η πέργκολα θέλει άδεια έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Όχι... Από τις τρεις πλευρές έχει άλλες μονοκατοικίες και είναι ήδη χωρισμένο με χαμηλό τοίχο... Εγώ θα κάνω διαμόρφωση εξωτερικού χώρου... Πχ. να βγει το πλακάκι να μπει ξύλινο δάπεδο, να γίνει κανένα σκαλοπάτι, να σηκωθεί ένας χώρος κατά 30cm, να τοποθετηθεί τζάμι ή κάγκελο στην περίμετρο κτλ...

 

Για την άδεια της πέργκολας ποια η διαδικασία...

 

Για τα παραπάνω (πέρα από την άδεια της πέργκολας κόβω μόνο ΑΠΥ και δεν περνάω από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δημιουργηθούν μεγάλες αλλοιώσεις από τον υπάρχων νόμιμο περιβάλλοντα χώρο τότε βγάλε άδεια υπολογισμένη με αναλυτικό προυπολογισμό αφού θα γίνει περιγραφή των εργασιών.Αν δεν έχουμε μεγάλες διαφοροποιήσεις δες μήπως σε καλύπτει η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.Εκτός και θες να περιμένεις το ΝΟΚ μήπως απλώς πάρεις 48ωρη έγκριση εργασιών.

Η άδεια πέργκολας απλώς περνάει από ΕΠΑΕ.Σχέδια , τεχνική έκθεση ίσως φωτογραφίες και κατάθεση.Αν πάει με τον καινούριο τρόπο πρέπει να συνεννοηθείς με την πολεοδομία σου.

Οτι πάει πολεοδομία θέλει όλες τις κρατήσεις να πληρωθούν.Αν δεν πας, απλώς κόβεις ΑΠΥ, ΦΠΑ , δεν περνάς από ΤΕΕ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αν δημιουργηθούν μεγάλες αλλοιώσεις από τον υπάρχων νόμιμο περιβάλλοντα χώρο τότε βγάλε άδεια υπολογισμένη με αναλυτικό προυπολογισμό αφού θα γίνει περιγραφή των εργασιών.Αν δεν έχουμε μεγάλες διαφοροποιήσεις δες μήπως σε καλύπτει η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.Εκτός και θες να περιμένεις το ΝΟΚ μήπως απλώς πάρεις 48ωρη έγκριση εργασιών.

Η άδεια πέργκολας απλώς περνάει από ΕΠΑΕ.Σχέδια , τεχνική έκθεση ίσως φωτογραφίες και κατάθεση.Αν πάει με τον καινούριο τρόπο πρέπει να συνεννοηθείς με την πολεοδομία σου.

Οτι πάει πολεοδομία θέλει όλες τις κρατήσεις να πληρωθούν.Αν δεν πας, απλώς κόβεις ΑΠΥ, ΦΠΑ , δεν περνάς από ΤΕΕ και τέλος.

 

Πέργκολα τελικά υπάρχει ενώ μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι δεν υπάρχει! (Αυτό πάει να πει "δεν ξέρω τι έχω") :P

 

Τώρα αν βγουν τα πλακάκια και μπει ξύλινο δάπεδο και γίνει μία υψομετρική διαφορά και διαμορφώσω τον χώρο που θα μπουν τα φυτά, να τελειώσει η περίφραξη με κάποιο κάγκελο (είναι ήδη περίπου 60cm), χρειάζεται να περάσει από πολεοδομία;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.