Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,βρήκα ένα παρόμοιο ποστ αλλά δεν με κάλυψε αρκετά και ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού περιοχή που κατασκευάστηκε πριν το 1983 με άδεια του 1978. Το γήπεδο στο οποίο βρίσκεται το αυθαίρετο είναι 6.500τ.μ. και προέρχεται από αναδασμό. Ρώτησα στην υπηρεσία αγροτικής ανάπτυξης και μου είπαν ότι κατά 99% είναι χαρακτηρισμένο σαν γη υψηλής παραγωγικότητας και δεν μπορεί να βγεί άδεια νομιμοποίησης παρ' όλο που έχει τα όρια κτλ.

1)Θα μπορούσα να βγάλω άδεια νομιμοποίησης (άρθρο 26 παρ.2 του ν.4014) σύμφωνα με αυτά που ίσχυαν τότε?

2)Αν τελικά δεν μπορέσω να βγάλω άδεια,τακτοποιείται με το ν.4014 ή έχω πρόβλημα επειδή είναι ΓΥΠ?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι θολά με τις ΓΥΠ και αναμένεται (στο πολύ μέλλον...) γεωγραφικός καθορισμός τους... αλλά νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις την ημερομηνία που "εφευρέθηκαν" οι ΓΥΠ και ειδικά πότε πρωτοειπώθηκε ότι οι αναδασμοί θεωρούνται περιοχές ΓΥΠ... αν το αυθαίρετό σου είναι κατασκευασμένο πρίν την ημερομηνία αυτή (προφανώς), τότε δεν έχεις πρόβλημα τουλάχιστον να τακτοποιήσεις για 30 χρόνια..., για άδεια νομιμοποίησης (αρθρ.26) λογικά ισχύει το ίδιο, αλλά ρώτα πρώτα στην πολεοδομία σου γιατί οι ερμηνείες πολλές φορές είναι κατα βούληση...

 

Θα σε βοηθήσουν στην έρευνά σου τα παρακάτω :

1. Ν.2637/1998 (ΦΕΚ 200/τ.Α/27-08-1998)

2. Ν.2945/2001 (ΦΕΚ 223/τ.Α/08-10-2001)

3. Ν.3851/2010 ( ΦΕΚ 85/τ.Α/04-06-2010)

4. Το άρθρο 21 του Ν. 4015/2011 (ΦΕΚ 210 /τ.Α/21-09-2011)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.