Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή αντλίας-κινητήρα για άρδευση (φωτοβολταϊκά)


sofie

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει

α)για το πως μπορώ να επιλέξω μια αντλία με γνωστή την παροχή αλλά άγνωστο το ύψος κατάθλιψης? και

β)για το πως θα επιλέξω τον κινητήρα που θα τροφοδοτεί αυτή την αντλία

Προσπαθώ να κάνω μια μελέτη φωτοβολταικής άρδευσης σε 2000 στρέμματα (απο μια λίμνη) και πρέπει να βρω τι αντλία θα χρησιμοποιήσω,σε τι ύψος θα είναι η δεξαμενή μου έτσι ώστε να ποτίζεται όλη η έκταση,τις διαστάσεις των σωλήνων κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν γνωρίζω κάποιο τρόπο.

β) Ισχύ εξόδου αντλίας Pout = ρgQH ρ: πυκνότητα g:επιτάχυνση βαρύτητας Q:παροχή H:μανομετρικό ύψος

Δεδομένου ότι η απόδοση της αντλίας α=80% η ισχύς εισόδου στον άξονα της αντλίας (δηλ. η ισχύς εξόδου του κινητήρα) είναι Pin = Pout / α.

Διαστάσεις σωλήνων και τα λοιπά, χωρίς κάποιο σκαρίφημα, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω, ειδικά για 2000 στρέμματα !!!

Γενικά πάντως υπάρχουν άπειρα βιβλία για αντλίες και επίσης, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, το βιβλίο "Φωτοβολταϊκές εγκαταστάσεις" του Σταμάτη Πέρδιου έχει παράδειγμα χρήσης ΦΒ συστήματος για κίνηση αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

gnusselt σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.Θα τσεκάρω το βιβλίο που μου πρότεινες και ελπίζω να με βοηθήσει.Να 'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μήπως ενοείς 2 στρέμματα?

Υπάρχουν εγκατεστημένα τα ΦΒ?

Εχουν ιβέρτερ?

Αν όχι υπάρχει μία εταιρία που βγάζει αντλία για σύνδεση κατευθείαν σε ΦΒ. Ο κινητήρας είναι DC Και προσαρμόζεται στην ισχύ των ΦΒ ανάλογα την ηλιοφάνεια. Με αυτόν τον τρόπο εκμεταλεύεσαι όλες τις ώρες ηλιοφάνειας.

Βγαίνει μέχρι μία ορισμένη ισχύ γιατί απο ένα σημείο και πάνω είναι ασύμφορο.

Δεν αναφέρω την εταιρία για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ.

Πάντως το κόστος δεν είναι μικρό και μία φθηνότερη ενναλακτική είναι βενζινοκίνητη η πετραιλεοκίνητη αντλία.

Link to comment
Share on other sites

ariss δυστυχώς είναι 2000 στρέμματα και είναι θέμα πτυχιακής. :sad: Σίγουρα τα αποτελέσματα που πρόκειται να βρω θα είναι εξωπραγματικά....απλά ψάχνω τον τρόπο που μπορώ να ακολουθήσω έτσι ώστε να επιλέξω την κατάλληλη αντλία γι'αυτά τα 2000 στρέμματα.

Ίσως να ήθελε να πει 2000 m2 και να μπερδεύτηκε :shock: .....άγνωσται αι βουλαί <<του κυρίου>>

Link to comment
Share on other sites

Για να επιλέξεις αντλία ( και έπειτα κινητήρα) πρέπει να ξέρεις παροχή και μανομετρικό.

Ανάλογα τη καλλιέργεια επιλέγεις τον τρόπο άρδευσης (τεχνητή βροχή, στάγδην άρδευση κτλ).

Σύμφωνα με τον τρόπο άρδευσης υπολογίζεις την παροχή και το μανομετρικό.

Απο ότι κατάλαβα η αντλία θα στέλνει σε κάποια δεξαμενή και απο εκεί θα αρδευεις με φυσική ροή.

Οπότε η δεξαμενή σου θα πρέπει να είναι σε ύψος που να καλύπτει τις ανάγκες σου σε μανομετρικό.

Την αντλία θα την υπολογίσεις με μανομετρικό το μέγιστο ύψος της στάθμης της δεξαμενής.

Αφου βρείς την αντλία υπολογίζεις την ισχύ του κινητήρα σύμφωνα με τον τύπο του gnuselt.

Για τις διαστάσεις των σωλήνων θα προσπαθήσεις να διατηρήσεις τις απώλειες σε λογικά επίπεδα.

Υπάρχουν καμπύλες που δίνουν τις απώλειες ανάλογα με την παροχή το είδος τη διατομή και το μήκος του σωλήνα.

Αρα τελικά πρέπει να σχεδιάσεις τον τρόπο άρδευσης το δίκτυο κτλ και απο εκεί και πέρα προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί θέλω να μοιραστώ το σκεπτικό μου.Λοιπόν...το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να επιλέξω μέθοδο ποτίσματος.Ο πιο οικονομικός τρόπος(και μιλάω απο άποψη κατανάλωσης νερού) είναι η μέθοδος ποτίσματος με σταλαγματιά.Το 2ο βήμα που ακολούθησα ήταν να επιλέξω τους σωλήνες για να φτιάξω το δίκτυο ποτίσματος μου,καθώς επίσης και τα μπεκάκια που θα ποτίζουν τα φυτά μου.Τα μπεκάκια για να πετάνε νερό πρέπει να έχουν όλα μια συγκεκριμένη πίεση,σωστά?Και να δίνουν το νερό που απαιτείται για να ποτιστεί το συγκεκριμένο φυτό.Πως είμαι σίγουρη πως με τους σωλήνες της ταδε διαμέτρου που επέλεξα θα διατηρείται σταθερή η πίεση κατά όλο το μήκος της σωληνογραμμής?Όσο μεγαλύτερη διάμετρο έχει ενας σωλήνας τόσο μικρότερες απώλειες πίεσης άρα και σταθερή πίεση σε ολο το μήκος της σωληνογραμμής?

Link to comment
Share on other sites

Τα μπεκάκια έχουν μία συγκεκριμένη παροχή.Προτείνω να επιλέξεις τα μικρότερα καθώς προτεραιότητα δεν είναι ο χρόνος που θα τελείωνει το ποότισμα αλλα η οικονομία ( Μικρή αυξηση της ισχύος της αντλίας θα επιφέρει τεράστια αυξηση στο κόστος των ΦΒ) . Με δεδομένο αυτήν την παροχή και το πόσα μπεκ έχεις αννα γραμμή θα πρέπει να αποφασίσεις το μέγεθος της. Εκεί χρειάζεσαι τα διαγράμματα απωλειών απο κατασκευαστές σωλήνων.

Η διαδικασία δεν είναι ευθεία. Εννοώ οτι θα πρέπει να κάνεις δοκιμές και να δείς αν σου βγαίνει.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός πάντως ότι πρόβλημα συναντήσεις ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε επιλέγω μικρά μπεκάκια που έχουν μικρή παροχή...βάζω όσα χρειάζονται ανά σειρά και προσθέτω τις παροχές όλων των μπεκ για να βρω την παροχή της γραμμής...σωστά?με αυτή την παροχή επιλέγω τον σωλήνα στον οποίο θα είναι πάνω τα μπεκάκια?κατάλαβα καλά?Και ακολουθώ το ανάλογο σκεπτικό για να βρω τον κεντρικό αγωγό....και να επιλέξω την διατομή του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.