Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή σωλήνων για υδρορροές


Recommended Posts

σε 4οροφη οικοδομη υπαρχουν 4 υδρορροες στα μπαλκονια (2 στο μπροστα και 2 στο πισω) . στα σχεδια τα μηχανολογικα φαινεται να λεει Φ75 η καθε στηλη PVC. ομως δεν διευκρινιζει αν θα μπει 3atm η 6atm.

 

τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν λειτουργούν υπό πίεση δεν νομίζω ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Από εκεί και πέρα για εμένα θα ήταν θέμα κόστους. Το γνωρίζεις; Επίσης από τι υλικό (pvc,pp??) σκέφτεσαι να τοποθετήσεις;

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

1,29 το μετρο (μαζι με φπα) μου ειπαν για των 6atm. αλλα και τα μετρα σαν συνολο ειναι 60 οποτε δεν θα ειναι μεγαλη η διαφορα. των 3atm που ειπε οτι παθαινει ζημια απο τον ηλιο και δεν μου εδωσε καν τιμη

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι 3 ή 6atm δεν παίζει ρόλο στον ήλιο. Μαλλον θα είναι η μία pp και η αλλη pvc. Δοκίμασε και άλλο προμηθευτή να δεις τι θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

σε 4οροφη οικοδομη υπαρχουν 4 υδρορροες στα μπαλκονια (2 στο μπροστα και 2 στο πισω) . στα σχεδια τα μηχανολογικα φαινεται να λεει Φ75 η καθε στηλη PVC. ομως δεν διευκρινιζει αν θα μπει 3atm η 6atm.

τι προτεινετε?

 

6 atm elot 686 B

Link to comment
Share on other sites

Κώστα... 3 ατμ σωλήνα για υδρορροή έχει πάψει το τοποθετείτε από το 80...

Αυτές ήταν φλίδα pvc που ζάρωνε και έσπαγε για πλάκα.

 

Για να φανταστείς ούτε καν ήξερα ότι βγαίνουν ακόμα....Πήρα τον έμπορα μου να τον ρωτήσω....

Και πράγματι μου είπε ότι βγαίνουν ακόμα αλλά δεν τις χρησιμοποιεί κανείς στα υδραυλικά εδώ και πολλά χρόνια.

 

Μετά έχουμε την 6 ατμοσφαιρών 686Α που εμείς την ονομάζομαι ελαφρού τύπου....και συνήθως χρησιμοποιούνται σε δίκτυα εξαερισμού και όμβρια.

Το πάχος του τοιχώματος στην φ75 είναι 2mm.... Προσωπικά σπάνια την βάζω.

 

Και μετά έχουμε τις ελοτ 686Β με πάχος τοιχώματος 3mm πιο στιβαρή σωλήνα με πολύ καλύτερες ιδιότητες από τις 6 ατμ όπως αντοχή στην κρούση, θερμική καταπόνηση και άλλα.

Και για να στο πω πιο μαστορικά....Τη πιάνεις στα χέρια σου και καταλαβαίνεις σωλήνα.

 

Στην συνέχεια έχουμε και το πρότυπο ΕΝ 1329 που νομίζω ότι είναι συνέχειά του 686Β παραπάνω... αλλά θα σε γελάσω... δεν θυμάμαι λεπτομέρειες μια και εχουν περάσει κανα δύο-τρία χρόνια που μελετούσα τα πρότυπα αλλά νομίζω ότι είναι σχεδόν η ίδια σωλήνα.

 

Σχετικά με το κόστος..Ναι είναι πιο ακριβές αλλά όταν έχεις να κάνεις με υδρορροές για μία ολοκληρη πολυκατοικία ε φαντάζομαι δεν είναι τα 100-200 ευρώ διαφορα που θα πρέπει να κοιτάξει κανείς.

Edited by aithilenio
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστός και ευχαριστώ. Μιλάμε για ΡΡ ως υλικό;

 

Αν την βλέπει ο ήλιος δεν παίζει.

Αν όχι (λαμπάς) είσαι ΟΚ

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.