Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροφοδοσία πηνίων ρελέ από Μ/Σ


Petros_K

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Έχω 15 AC contactor στα 24V και θα παίρνουν ρεύμα από ένα transformer 240v/24v στα 30VA το πρόβλημα είναι ότι μετά την τοποθέτηση του transformer έχει καεί η πλευρά των 24v.Υποθέτω ότι μπορεί να έχω βραχυκύκλωμα στα coils των contactor. Έχω μετρήσει τα contactor και δεν παρουσιάζουν πρόβλημα βραχυκυκλώματος. Η επόμενη υπόθεση μου είναι ότι είναι λίγα τα Amp του transformer. Εσεις τη λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχεις 83 mA διαθέσιμα για το καθένα. Δεν αποκλείεται να μην αρκούν. Θα πρέπει να δεις το datasheet του contactor ώστε να ξέρεις πόσο ρεύμα χρειάζονται.

 

Άλλη πιθανότητα είναι να μην επαρκεί ο αερισμός του μετασχηματιστή.

 

Βασικά, τι ελέγχεις;

Edited by athka
Link to comment
Share on other sites

30 VA μετασχηματιστής για 15 ac contactor είναι οφθαλμοφανές πολύ μικρή ισχύ.

 

Το ρεύμα "εκκίνησης" τους είναι πολλαπλάσιο από το ρεύμα λειτουργίας τους και την στιγμή που 2 ,3 ή περισσότερα οπλίσουν ταυτόχρονα ο μετασχηματιστής θα τα βρει πολύ σκούρα.

 

Μέτρα με αμπερόμετρο πόσα mA τραβάει, πολλαπλασιάζεις επί 15, βρίσκεις την ισχύ και αγοράζεις έναν με διπλάσια τουλάχιστον ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.