Μετάβαση στο περιεχόμενο

2. Ανοιχτός στεγασμένος χώρος .......


Recommended Posts

Γειά σας σχετικά με το αρθρο 2 του Ν.4014/2011 έχω μια διαφωνία με τον μηχανικό μου , και θα ήθελα μερικές γνώμες ακόμη

 

 

2. Ανοιχτός στεγασμένος χώρος (Η.Χ. με τζαμαρία, κιόσκι, πέργκολα κ.α.) υπολογίζονται με άρθρο 13 και αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

στην κατοικία που τακτοποιώ (ισόγεια κατοικία εκτός σχεδίου) υπάρχει Υπέρβαση δόμησης ανοικτού ημιυπαιθρίου χώρου 31,93 τ.μ., βοηθητικού χώρου (ύψος μικρότερο από 2,40 μέτρα)

 

Πρόκειτε για μια κατασκευή σαν πέργκολα (15,50τμ) υποβοηθούμενη με 4 ξυλοκολώνες που απο πάνω έχει κεραμίδια , και στεγάζει την είσοδο-βεραντα, στο έδαφος που στέγάζει αυτη η περγκολα-κιοσκι υπάρχουν στρομένα πλακάκια (15,50τμ), ο μηχανικος τώρα πρόσθεσε τα τετραγωνικά του εδάφους που "στεγάζει η πέργκολα-κιοσκι" με τα τετραγωνικά της ίδιας της πέργολας , Σύνολο 31,10

 

Σε κουβέντα που κάναμε μου είπε ότι εαν γκρεμίσω την πέργκολα κατασκευή υποβοηθούμενη με 4 ξυλοκολώνες Δεν θα πληρώσω ένα ποσό της τάξης των 3800Ευρο!

 

 

 

Μπορεί καποιος πρώτα απο όλα να μου πεί αν ισχύει , και αν δεν ισχύει πως μπορώ να κινηθώ!?

 

PS Αν χρείαστει μπορώ να δώσω Φωτογραφια

Edited by nettraptor
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν αναφέρεις σωστά , δεν μπορεί να ισχύει αυτό έτσι όπως το αναφέρεις : "ο μηχανικος τώρα πρόσθεσε τα τετραγωνικά του εδάφους που "στεγάζει η πέργκολα-κιοσκι" με τα τετραγωνικά της ίδιας της πέργολας , Σύνολο 31,10"

Link to comment
Share on other sites

Ναι με συγχωρείτε

 

ο Μηχανικός έβαλε το εξής

Υπέρβαση δόμησης ανοικτού ημιυπαιθρίου χώρου 31,93 τ.μ., βοηθητικού χώρου (ύψος μικρότερο από 2,40 μέτρα)

 

αν στο αφαιρεσώ μου είπε θα γλυτ΄ωσεις 3800ευ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η θα σου βάλει την αυθαιρεσία κατηγορίας 13 με βάση αναλυτικό προυπολογισμό είτε με ΥΔ ανοικτού Η/Υ χώρου 31,9,τμ

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν η ερώτηση ήταν πιο σαφής......

 

Αν κατάλαβα καλά... το πραγματικό εμβαδόν του Η/Χ είναι περίπου 15,50 τ.μ. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

 

Οι επιλογές είναι τρεις (αναλόγως του τι θεωρεί κάποιος) :

 

1. Να δηλωθεί με ΕΝΑ Φύλλο καταγραφής σαν Υπέρβαση δόμησης 15,50 τ.μ. Κυρίου Χώρου

2. Να δηλωθεί με ΕΝΑ Φύλλο καταγραφής σαν Υπέρβαση δόμησης 15,50 τ.μ. Βοηθητικού Χώρου

 

ή

 

2. Να πάει ΟΛΟ σαν παράβαση κατηγορίας 13, με αναλυτικό που θα περιλαμβάνει ΟΛΕΣ τις εργασίες, δηλ. ΚΑΙ τις εργασίες δαπέδων ΚΑΙ το υπόστεγο.

 

 

Όπως και να 'χει όμως.... ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ υπολογίζεται το μεν δάπεδο με αναλυτικό και επιπλέον η στέγη με φύλλο καταγραφής (κάτι τέτοιο αντιλήφθηκα ότι ΙΣΩΣ έκανε ο συνάδελφος και δεν μας το μεταφέρετε σωστά), και ακόμα χειρότερα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ υπολογίζεται με ένα φύλλο καταγραφής το δάπεδο και επιπλέον με δεύτερο φύλλο καταγραφής η στέγη (δηλ 2 Χ 15,50), ΑΝ ΕΝΝΟΕΙ αυτό ο φίλος ιδιώτης...

 

 

Θα βοηθούσε μια φωτογραφία.....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.