Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινή στέγη και κάθετες ιδιοκτησίες


saloniker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Χρειάζομαι την συμβουλή σας στο παρακάτω για την περίπτωση ενός φίλου:

 

Υπήρχε διαμέρισμα (1ος όροφος με πιλοτή) με νόμιμη οικοδομική άδεια το οποίο δεν είχε στέγη αλλά δώμα

και ανήκει στον παππού του.

 

Δίπλα από αυτό το διαμέρισμα στο ίδιο οικόπεδο, στο ίδιο ύψος με το προηγούμενο σπίτι κτίστηκε και άλλο διαμέρισμα με οικοδομική άδεια στο όνομα της μητέρας του φίλου μου και μετά δημιουργήθηκε μια κοινή κεραμοσκεπή και για τα

2 σπίτια.

 

Στους τίτλους ιδιοκτησίας στο οικόπεδο έχει γίνει κάθετος διαχωρισμός.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής. Γνωρίζω ότι όταν υπάρχει κάθετος διαχωρισμός μπορούν να μπουν

στο ίδιο οικόπεδο 2 Φ/Β συστήματα.

 

 

Στο κομμάτι της κοινής στέγης που αναλογεί στο διαμέρισμα της μητέρας του χωράνε 5kW και στο κομμάτι της κοινής στέγης πάνω από το διαμέρισμα του παππού του χωράει ένα 9αρι.

 

Εδώ όμως θέλουμε να μπει ένα σύστημα των 10kW στην κοινή στέγη.

 

Το θέμα του φίλου μου είναι ότι για να γίνει αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσει μεγάλο μέρος της κοινής στέγης (όχι μόνο το κομμάτι δηλαδή που είναι πάνω από το δικό του διαμέρισμα) (δείτε την χωροθέτηση που σας επισυνάπτω).

 

Ο παππούς του του έχει ήδη υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση ότι παραχωρεί στην μητέρα του φίλου μου το δικαίωμα χρήσης στέγης για 26 χρόνια αλλά από την ΔΕΗ του ζητάνε να προσδιορίσει ποιο κομμάτι της στέγης αντιστοιχεί στο δικό του διαμέρισμα κάτι που περίμενα.

 

Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει με την ΔΕΗ ώστε να χρησιμοποιήσει όση έκταση θέλει από την κοινή στέγη

των δύο κάθετων ιδιοκτησιών με κοινή στέγη? Ο παππούς του δεν έχει πρόβλημα να υπογράψει το οτιδήποτε.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΚΟΙΝΗ ΣΤΕΓΗ.pdf

Edited by saloniker
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.