Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμικές απώλλειες από τοίχο πάχους 10cm


Skr-mecheng

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Λόγω πτυχιακής πρέπει να υπολογίσω τις θερμικές απώλειες ενός κτηρίου. Έχω ένα εσωτερικό τοίχο ωστόσο, ο οποίος είναι πάχους 0,1m. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω μάθει να υπολογίζω τοιχώματα δρομικής ορθοδρομικής και διπλής ορθοδρομικής τουβλοδομής. Άρα με τούβλο που να εδράζεται σε πλευρά 6cm, ή 9cm, δε βγαίνουν "τα κουκιά" ούτε για να τοποθετήσω μόνωση, ούτε για σοβά. Μπορείτε να μου πείτε ένα τρόπο; Τι να αφαιρέσω, ή τι να κάνω για να μου βγει σωστά το πάχος. Ακόμη, επειδή τους τοίχους τους έχω δει, σίγουρα δεν είναι γυψοσανίδα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Δημήτρης Σκράπαρης
Link to comment
Share on other sites

Λόγω πτυχιακής πρέπει να υπολογίσω τις θερμικές απώλειες ενός κτηρίου. Έχω ένα εσωτερικό τοίχο ωστόσο, ο οποίος είναι πάχους 0,1m.

τις θερμικές απώλειες δεν τις υπολογίζεις μόνο για τους εξωτερικούς?

Link to comment
Share on other sites

Άρα το προβλημά σου δεν είναι πως να υπολογίσεις τις θερμικές απώλειες σαν μεθοδολογία, αλλά κατασκευαστικό αν κατάλαβα καλά.

 

Αν ρωτάς πως ένας τοίχος μπορεί να έχει πάχος 10εκ, σαν πρώτη σκέψη έχω να προτείνω:

επίχρισμα 2εκ + μικρά 6οπα τούβλα (διαστάσεις 6χ9χ19) + επίχρισμα 2εκ = 10εκ

 

Επίσης από την στιγμή που είναι εσωτερικός ο τοίχος δεν μπαίνει θερμομώση. Εκτός αν είναι σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο που τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οι χώροι είναι θερμαινόμενοι. Είναι κτήριο γραφείων (συγκεκριμένα το διοικητήριο του ΤΕΙ). Mitsaina το έκανα έτσι απλά δε μου στεκόταν καλά. Δηλαδή σε εσωτερικό τοίχο, δε μπαίνει μόνωση για κανένα λόγο;;; Γιατί εγώ το σκεφτόμουν διαφορετικά. Ας πούμε στο πρώτο όροφο. Υπάρχουν μεγάλες αίθουσες συνεδριάσεων που όπως είναι λογικό δε λειτουργούν καθημερινά. και θερμαίνονται με F/C. Αυτοί δε μπορούν να χαρακτηριστούν ως μη θερμαινόμενοι χώροι; Καθώς (βασικά έτσι έμαθα) ότι λαμβάνουμε τη χειρότερη περίπτωση, για να δωθεί η βέλτιστη λύση.......

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διαφορετικοί θερμαινόμενοι χώροι θα έπρεπε να έχουν μόνωση.

 

(ἔστ' ἦμαρ ὅτε Φοίβος πάλιν ελεύσεται καὶ ες αεί ἔσσεται)

Link to comment
Share on other sites

Είναι.... Αλλά τέλος πάντων... Ο συνάδελφος που έκανε το σχέδιο δεν είχε προβλέψει το ΚΕΝΑΚ μάλλον..... (Δεν έχω το πολυτονικό συνάδελφε :P. Και δεν μ'αρέσει να κόβω τις λέξεις :P.....)

Edited by Δημήτρης Σκράπαρης
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε απλά να το λάβει υπόψη σαν διαφορετική χρήση? Σαν να είχαμε κατοικία και κατάστημα ή γραφείο σε επαφή.

 

Οπότε σε αυτή τη περίπτωση χωρίζεις το κτίριο σε ζώνες. Βέβαια δε ξέρω αν είναι στα πλαίσια της διπλωματικής....

Link to comment
Share on other sites

Μπα Mitsaina. Ο τίτλος της ενότητας είναι. Υπολογισμός απωλειών και κερδών θερμότητας του κτηρίου. Και στην επεξήγηση του καθηγητή.... Δεν εντάχθηκε κάτι τέτοιο μέσα

Link to comment
Share on other sites

Επομένως έχεις υπόψη ότι η μέλετη δεν έγινε με τις προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ και τελειωσε. Μην ασχολείσαι παραπάνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.