Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση σκάλας κυκλικής ανάβασης


 
acnt

Recommended Posts

Μου ήρθε σαν ιδέα. Μιλώ για κύκλο ανάβασης ~360 μοίρες με πατήματα-προβόλους τα οποία βέβαια στηρίζονται σε κολώνα. Ολα αυτά βέβαια απο σκυρόδεμα.

 

Εχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο; Σκέψεις συμπεριφοράς, προσομοίωσης, όπλισης;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο acnt.

Είχα λύσει παλαιότερα με το χέρι 2 σκάλες από ανάλογη βιβλιογραφία για αυτές τις περιπτώσεις με σχετικό τυπολόγιο. Ίσως να το βρω αν δεν το έχει κάποιος άλλος άμεσα διαθέσιμο

Link to comment
Share on other sites

Tο ξέρω πως (πρακτικά) είναι σχεδόν ακατόρθωτο... Εκτός αν κάνεις σκελετό απο χάλυβα (και τα πατήματα) και τον καλουπώσεις και να τον σκυροδετήσεις (?)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, να δούμε και τις πιθανές διαστάσεις της κολώνας αλλά και το πάχος-μήκος κάθε προβόλου.

 

Σε κατάστημα, με οπή στην πλάκα διαμέτρου 2,20 μ. και απαίτηση για σκάλα χωρίς εμφανή στοιχεία, είχα αποκλείσει αυτή την δυνατότητα και επέλεξα μεταλλική σκάλα και ντύσιμο από κάτω με γυψοσανίδα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως μπορείς να θεωρήσεις σκαλοπάτι - πρόβολο μεμονωμένα και μετά να φορτίσεις ανάλογα το υποστύλωμα. Προσοχή στο υποστύλωμα για να αγκυρώνει το σίδερο του πλατυσκάλου και στο πάχος στου σκαλοπατιού προβόλου. Αυτά για μια πρόχειρη προσσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παρεξηγήσατε, αλλά δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο... Απλά φιλοσοφώ. Αρη, δεν θέλω να μπλέξω με αγκυρώσεις κτλ, οπότε μεταλλική...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μια χαρά τέτοια σκάλα. Και οι αγκυρώσεις δεν θα είναι πρόβλημα ίσα-ισα θα ενισχύσουν τις ενώσεις των προβόλων πλατυσκάλων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.