Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέφτει η ασφάλεια οταν ανοίγω το πολύπριζο με 6 pc επάνω


kotlousko

Recommended Posts

να τα αναβω ενα ενα δεν γιντεται. τα τροφοδοτικαι ειναι χαμηλα κατω και πισω απο το γραφει.

Θα βαλώ νεα γραμμη απο τον πινακα με 2.5μμ2 και 16Α βραδείας αποκρισης τοτε. λογικα θα ειμαι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εναν μετρητη watt. Πανω απο 1200 watt συνολο δεν ειναι ποτε με τους επεξεργαστες στο full
Δεν είναι αξιόπιστοι να ξέρεις.

Αλλά από τους καλύτερους στο είδος είναι αυτός εδώ

Χονδρικά μια TFT οθόνη δεν καταναλώνει πάνω από 70W, επομένως είσαι γύρω στα 140 αφού έχεις δύο.

Το δικό μου PC με 880W τροφοδοτικό γύρω στα 350 τραβάει με 100% πλήρη φόρτο ο τετραπύρηνος επεξεργαστής που του έχω ρίξει κι overclocking. Οπότε αυτό που σου είπε ο Κοσμάς πριν για γύρω στα 3 - 3.5KW αν πας σε 8 PCs είναι σωστό.

Edited by YiagosXXL
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγορασα καλώδιο ΝΥΜ 2.5mm2 πρίζα επιτοίχια, εκανα τρυπα στον τοίχο και περιμενω απο βδομαδα τον ηλεκτρολογο να μου περάσει την ανεξάρτητη εξωτερικη γραμμή. Θα μου βαλει πίσω την 10Α στην αλλη γραμμη, ενώ για την νεα γραμμη έκανα παραγγελια (γιατι ειναι σπάνια) 16αρα ασφάλεια βραδείας απόκρισης καμπύλης D που ειναι ειδική για τροφοδοτικα οπως ειδα στο ιντερνετ. Στον μαγαζί που πήγα ειχαν καμπύλης C. Αλλα τη δευτέρα τριτη το πολυ θα την εχω.Αντε να δουμε

 

ΥΓ.8 pc ειναι υπερβολικο τελικα...στα 6 θα μεινω...εξάλλου δεν υπαρχει αλλος χωρος...εξάλλου η παλια γραμμη παραμένει και σηκωνει 2 ανετα με 10αρα ασφάλεια.Οποτε οκ

 

Παιδια ευχαριστώ για την βοηθεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Good luck dude :)

Πάντως θα πρέπει να σε έχει σε μεγάλη εκτίμηση η ΔΕΗ, είσαι καλός της πελάτης.

Μία ερώτηση:

Εκεί στο netcafe δε ρωτάς να σου συστήσουν κάποιο ηλεκτρολόγο της προκοπής?

Επειδή έμπλεξες λίγο με το μπαρμπαΓιώργο γιαυτό λέω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ισως τα τροφοδοτικά να τραβάνε στιγμιαία μεγάλο ρεύμα κατά την εκίνηση λόγω πυκνωτών κλπ. Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα και μετά την εγκατάσταση της νέας γραμμής βάλε 2 πολύμπριζα 4 θέσεων με διακόπτες και μοίρασε τους υπολογιστές σ'αυτά έτσι ώστε ανοίγοντάς τα ενα-ένα να μην σου ρίχνουν την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.