Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός εναλλάκτη θερμότητας


andreas_360

Recommended Posts

Θέλω να υπολογίσω έναν απλό εναλλάκτη θερμότητας για την ψυξη του μουστου κατα τη διάρκεια της αλκοολικής ζύμωσης. Εχω φτιάξει ένα excelοφυλλο στο οποίο μπορώ να αλλάζω τις διάφορές παραμέτρους για να μπορώ να κανω επαναυπολογισμούς ανάλογα με τα διαφορετικά δεδομένα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον τρόπο υπολογισμού και για τις παραδοχές που έχω κάνει. Με κίτρινο έχω σημειώσει τα κελιά στα οποία γίνινται αυτόματα πράξεις.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Δεν μπόρεσα να το ανεβάσω σε μορφή excel. Αν καποιος ξέρει πως ας μου πει.

απλος υπολογισμός εναλλακτη.pdf

Edited by andreas_360
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή του μοντέλου εναλλάκτη εγκάρσιας ροής δεν είναι ρεαλιστική και η πραγματική τιμή του U ενδέχεται να είναι εντελώς διαφορετική από την τιμή του Πιν. 3.

Έχεις ελέγξει πειραματικά αν οι θεωρητικοί υπολογισμοί συμπίπτουν με τις πραγματικές τιμές;

Για τον υπολογισμό του U υπάρχει και το μοντέλο δεξαμενής-σερπαντίνας και συγκεκριμένων τύπων αναδευτήρα.

 

Όμως για να αποφύγεις την χρήση του αναδευτήρα και του μοτέρ θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις για την διεργασία ψύξης του μούστου εναλλάκτη διπλού σωλήνα του οποίου ο υπολογισμός του U είναι ακριβέστερος και ο έλεγχος της θερμοκρασίας εξόδου ελέγχεται εύκολα με απλή ρύθμιση της παροχής του νερού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πραγματική τιμή του U την υπολόγισα σήμερα και είναι περίπου 830W/m2oC.

Για τις τιμές των θερμοκρασιών έισόδου εξοδου δεν έχω πειραματικά δεδομένα (θα έχω του χρόνου) με τον νεο τρύγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.