Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κατάστημα με πρόσβαση στην ταράτσα μέσω της καταπακτής της οροφής


zaxos123

Recommended Posts

Χαίρετε συνάδελφοι,

έχω 2 απορίες σχετικά με την έκδοση πεα σε ένα κατάστημα και παρακαλώ όπως βοηθήσετε.

καταρχάς το κτήριο είναι προ του ΄80 και δεν έχει άδεια οικοδομής,αλλά αυτό μάλλον το προσπερνάμε λόγω παλαιότητας (<΄80) υποθέτω.

η οροφή και στο ισόγειο και στο όροφο είναι ντυμένη με γυψοσανίδα.

η πρόσβαση στην ταράτσα του κτιρίου γίνεται μέσω μιας πτυσσόμενης σκάλας η οποία είναι τοποθετημένη μέσα στην γυψοσανίδα,ανοίγοντας μια καταπακτή.

ανεβαίνοντας την σκάλα αυτή βρισκόμαστε σε ένα μικρό δωμάτιο στην ταράτσα απ'όπου ανοίγοντας μια πόρτα βγαίνουμε έξω.

αυτό που θέλω να μάθω είναι πώς θα πρέπει να δηλωθεί στο πρόγραμμα η πρόσβαση αυτή στην ταράτσα. ή απλά δεν την βάζω υποθέτοντας οτι από την καταπακτή έχω μικρές συναλλαγές θερμότητας.

 

επίσης στον πάνω όροφο εκτός από το πλάτος της ταράτσας, έχω και 1,2 μέτρα ύψος στηθαίου.αυτό θα πρέπει να δηλωθεί στις αδιαφανείς επιφάνειες ή μόνο το πλάτος της πλάκας;

 

σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού η πρόσβαση στο δωμάτιο της ταράτσας γίνεται από το χώρο του καταστήματος, το δωμάτιο θα δηλωθεί σαν μη θερμαινόμενος χώρος και η διαχωριστικές επιφάνειες (πλάκα και καταπακτή) στην αντίστοιχη καρτέλα των διαχωριστικών επιφανειών. Αυτό θα έκανα.

Σαν ύψος για τον υπολογισμό του όγκου καθώς και των κατακόρυφων δομικών στοιχείων μετράς από την πάνω πλευρά της πλάκας δαπέδου του Α' ορόφου ως και την τελική επικάλυψη της πλάκας της οροφής. Δεν ασχολείσαι με το στηθαίο. Δες και την 3.1.1. στη ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.