Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστοιχία πρωτογενούς ενέργειας θέρμανσης κτιρίου σε λίτρα πετρελαίου


elleni

Recommended Posts

το τεεκενακ δεν ειναι αρκετα σοβαρο προγραμμα για κατι τετοιο

 

Κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο και φυσικά πιό αξιόπιστο? Το Polysun το έχει δουλέψει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το πετρελαιο που καις ειναι η πρωτογενης ενεργεια, δεν λαμβανεις υποψη σου π.χ. τις απωλειες στο συστημα θερμανσης που εχεις. Τωρα, για να καταλαβεις τη διαφορα πρωτογενους με τελικη ενεργεια, σκεψου οτι για να παρω (αν ακολουθησουμε ο,τι αναφερει η ΤΟΤΕΕ-1, Πιν.1.2) 1kWh τελικη ενεργεια πρεπει να καψω 1,1kWh πετρελαιο θερμανσης (το καυσιμο μου πριν μπει στο κτιριο μου). Αντιστοιχα, για να παρω 1kWh τελικη ενεργεια πρεπει να καταναλωσω 2,9kWh ηλεκτρικη ενεργεια (το "καυσιμο" μου που φτανει στο κτιριο μου απο τους λιγνιτικους σταθμους της ΔΕΗ, μεγααααααλη διαδρομη).

 

Οπως και να εχει πρεπει να συγκρινεις ομοια πραγματα.

 

Ελπιζω να βοηθησα... :smile:

 

Κατι ακομα, μην μπερδευεις την ενεργεια (kWh/m2) με την ισχυ (kW/m2)... ;)

 

Ναι, δεν ισχυουν αυτα που εγραψα, το ειχα αντιληφθει λαθος. Οπως οριζει και το προτυπο ΕΝ 15316-1, πρωτογενης ενεργεια ειναι για ενα κτιριο, η ενεργεια που χρησιμοποιειται για να παραγει την ενεργεια που "καταφθανει" στο κτιριο. Υπολογιζεται απο την ενεργεια που "καταφθανει" στο κτιριο και τα ποσα ενεργειας που χανονται χρησιμοποιωντας συντελεστες μετατροπης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.