Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ανελκυστήρα (Άρθρο 27-ΝΟΚ)


Recommended Posts

Ψάχνω ένα θέμα και θα ήθελα βοήθεια!

 

Πρόκειται για οικοδομή που βρίσκεται στο στάδιο της ανέγερσης και μόλις τελείωσε ο φέρον οργανισμός. Η μελέτη έγινε με διατάξεις χαμηλού κτιρίου με τον ΓΟΚ του 85 και η άδεια βγήκε τον Αύγουστο του 2012.

 

Η μελέτη δε προβλέπει ανελκυστήρα, αλλά το ψάχνω με την παρακάτω παράγραφο που αναφέρεται στο ΝΟΚ:

Άρθρο 27

Ειδικές διατάξεις

2. Σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια που δεν διαθέτουν ανελκυστήρα και κατά το χρόνο ανέγερσής τους δεν ήταν υποχρεωτική η κατασκευή του από τις ισχύουσες τότε διατάξεις, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση των διατάξεων του παρόντος και των ειδικών όρων δόμησης της περιοχής, κατασκευή ανελκυστήρα ή άλλων μηχανικών μέσων κάλυψης υψομετρικών διαφορών και του χώρου πρόσβασης σε αυτά με απαραίτητη προϋπόθεση τη σύνταξη ή ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου.

 

Μίλησα με πολεοδομία και δεν ήταν σίγουροι για το αν μπορώ να εκμεταλλευτώ την παραπάνω διάταξη. Μου ζήτησαν να κάνω γραπτό ερώτημα και μου είπαν ότι καλά θα κάνω να το ψάξω και με προηγούμενους νόμους για να υπερασπίσω το αίτημά μου…..

 

Για παράδειγμα η έκφραση «υφιστάμενα κτίρια» σημαίνει ότι πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή? Είναι βλακεία να μπορώ να βάλω ανελκυστήρα και να πρέπει να τελειώσει πρώτα το έργο και μετά να ξανακάνουμε εργασίες.

Edited by mitsaina
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εχεις μια αδεια σε ισχυ που εχει βγει με τις διαταξεις του ΓΟΚ του 85.

Αν κανεις αναθεωρηση αδειας, λογω μεταβατικων διαταξεων (Αρθρο 24 του ΝΟΚ), μπορεις να εφαρμοσεις ή τον ΓΟΚ του 85 ή τον ΝΟΚ. Δεν μπορει να γινει συμφηφισμος διαταξεων.

 

Αν θες να βαλεις ανελκυστηρα εχεις τρεις επιλογες:

α) αναθεωρηση της αδειας με τον ΓΟΚ 85

β) αναθεωρηση της αδειας με τον ΝΟΚ και οτι συνεπαγεται αυτο...

γ) αν δεν εχεις τετραγωνικα, σε εμποδιζουν ειδικοι οροι δομησης κλπ πρεπει να ολοκληρωθει το εργο με ρευματοδοτηση και να εκδοθει νεα αδεια για προσθηκη ανελκυστηρα με το αρθρο που μνμημονευεις.

 

Εγω πάντως δεν θα εκανα τιποτα απο ολα αυτα... Μια χαρα ειναι το κτισμα και χωρις ανελκυστηρα για χαμηλο κτιριο.

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Τετραγωνικά δεν έχω ούτε για δείγμα. Και εγώ συμφωνώ ότι το κτίσμα είναι μια χαρά για το οικόπεδο που έχει. Το θέμα είναι ότι ο ιδιοκτήτης θέλει να προσθέσει έτσι και αλλιώς ανελκυστήρα, έστω αφού παραδώσω το έργο.... και προσπαθώ να του το κάνω με τον νόμιμο τρόπο!!! Καλά να πάθω να μου πεις

 

Τις σκέφτηκα και εγώ τις προτάσεις σου και σε ευχαριστώ, αλλά

 

1) αναθεώρηση με τον ΓΟΚ85 δε γίνεται γιατί δεν έχω τετραγωνικά

2) αναθεώρηση με τον ΝΟΚ, φοβάμαι ότι θα μπλέξω και σε άλλες απαιτήσεις για ΑΜΕΑ που τις γλίτωσα και δε παίζει να με παίρνει για αμαξίδια κτλ

3) μου μένει το τρίτο! Ίσως ψάχνω ψήλο στα άχυρα, αλλά είναι μ@λ@κ να μπορώ να εκμεταλλευτώ το παραπάνω άρθρο και να πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί το έργο και μετά ξανά μανά. Είναι και πιο σωστό να γίνει από τώρα άλλωστε. Μπορεί να μη το λέει κάποιος νόμος, αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να ισχυριστεί κάποιος το αντίθετο!

 

Επίσης αυτό που συζήτησα και με άλλους συναδέλφους είναι μήπως έχω πρόβλημα και με την εξής διατύπωση "και κατά το χρόνο ανέγερσής τους δεν ήταν υποχρεωτική η κατασκευή του από τις ισχύουσες τότε διατάξεις " , καθ’ ότι στη παρούσα φάση η μελέτη για ΑΜΕΑ σε υποχρεώνει να έχεις ανελκυστήρα για την κάθετη προσβασιμότητα. Αλλά από όσο είδα με καλύπτει η εξαίρεση που υπάρχει στην παρ5 του άρθρου 26 «β) το συνολικό μικτό εμβαδόν των πάνω από το ισόγειο ορόφων είναι μικρότερο των 200 τ.μ.». Το κτίσμα έχει 136τμ δόμηση, 28.7τμ Η/Χ, 27.66τμ εξώστες και 6.05τμ ανοιχτή κλίμακα. Επομένως είμαι οκ όσο αναφορά αυτό το θέμα. Έτσι δεν είναι?

Edited by mitsaina
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτό που συζήτησα και με άλλους συναδέλφους είναι μήπως έχω πρόβλημα και με την εξής διατύπωση "και κατά το χρόνο ανέγερσής τους δεν ήταν υποχρεωτική η κατασκευή του από τις ισχύουσες τότε διατάξεις " , καθ’ ότι στη παρούσα φάση η μελέτη για ΑΜΕΑ σε υποχρεώνει να έχεις ανελκυστήρα για την κάθετη προσβασιμότητα. Αλλά από όσο είδα με καλύπτει η εξαίρεση που υπάρχει στην παρ5 του άρθρου 26 «β) το συνολικό μικτό εμβαδόν των πάνω από το ισόγειο ορόφων είναι μικρότερο των 200 τ.μ.». Το κτίσμα έχει 136τμ δόμηση, 28.7τμ Η/Χ, 27.66τμ εξώστες και 6.05τμ ανοιχτή κλίμακα. Επομένως είμαι οκ όσο αναφορά αυτό το θέμα. Έτσι δεν είναι?

 

Εσυ εβγαλες μια Οικοδομικη Αδεια με αριθμο πρωτοκολλου πριν την εφαρμογη του ΝΟΚ. Δεν ησουν υποχρεωμενη να παραδωσεις μελετη προσβασιμοτητας ουτε να προβλεψεις ανελκυστηρα. Δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.