Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση Οικοπέδων-Οικοδομησιμότητα Χίος


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

α. εχω ξαναγράψει, οτι εχω ενα γήπεδο (όπως λέγεται)- στη ΧΙΟ - το οποίο δημιουργήθηκε πάνω απο 4 στρ,(πάντα με τα συμβόλαια) πρίν τις 31-12-03, σε εφαρμογή του νόμου 3212/03. Ήταν 7 κομμάτια το ενα δίπλα στο άλλο κλπ. Καταθέσαμε τα χαρτιά για οικοδομησιμότητα, και η απάντηση ήταν ότι ήθελε πρόσωπο 25μ σε δρόμο. Ξαναενοχλήσαμε πάλι την Πολεοδομία και μας είπε τώρα ότι έπρεπε να έχουμε στα χέρια μας ΄΄συμβόλαιο συνένωσης΄΄το οποίο έπρεπε να γίνει το 2003. Τι ισχύει τελικά ? Μπορώ να κάνω τώρα αυτό το συμβόλαιο και να ισχύσει με τα τότε συμβόλαια, ή δεν χρειάζεται καν, και αυτόματα με τις αγορές θεωρείται συνενωμένο ? Όλα αυτά μου χρειάζονται για να βγεί άδεια σπιτιού, και μας ταλαιπωρούν χρόνια και χρόνια. Τι γνωρίζετε επ'αυτού. Είναι νομικό το θέμα (για δικηγόρο ή συμβολαιογράφο?)-Απελπισμένα ζητώ κάποια συμβουλή, και μόνο εδώ μπορώ να απευθυνθώ

β. Εάν δεν μπορώ για τα παραπάνω έχω 25 μ. πρόσωπο σε οδό μη χαρακτηρισμένη, και μας είπαν τα εξής για να μπορέσω να το κάνω οικοδομήσιμο'

1. να βρώ παλαιά συμβόλαια προ του 23 ή μαρτυρίες κατοίκων, ή να βρω αεροφωτογραφία (η οποία βέβαια δεν υπάρχει την τότε εποχή). Εάν βρώ κάποιο απο τα 3 ποιά είναι η επόμενη κίνηση ? Να πάω δικαστικώς όπως μου είπε κάποιος του ΥΠΕΧΩΔΕ ? -

Ποιός γνωμοδοτεί με τα παραπάνω στοιχεία ύπαρξης δρόμου γι΄αυτό, ο Δήμος, η Νομαρχία, ή το ΥΠΕΧΩΔΕ ?

Θυμίζοντάς σας τη νομοθεσία που λέει ότι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΙ ΔΡΟΜΟΙ είναι οι εξής α....β οι αγροτικού δρόμοι που προυφίστανται του 1923

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο ίδιος ιδιοκτήτης έχει αγοράσει 7 κομμάτια συνεχόμενα, πριν το 2003 και η συνολική έκταση είναι μεγαλύτερη από 4 στρέμματα.

Σωστά μέχρι εδώ ?

 

Σωστά, και θέλοντας να βγάλω άδεια οικοδομής (καλύτερα, να νομιμοποιήσω το σπίτι), έπρεπε λέει η Πολεοδομία τότε να έχω πρόσοψη σε δρόμο 25 μέτρων, τώρα λέει να είχα κάνει το 2003΄΄συμβόλαιο συνένωνης΄΄κάτι που όπως διαβάζω στο forum, δεν χρειάζεται...σωστά ? Μας παίζουν μπαλάκι εμένα και τους γονείς μου χρόνια τώρα -λόγω μικροπολιτικής -...και άλλα μας λέει ο ένας και άλλα ο άλλος...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

GEORGE-K,

πες στους φωστήρες της πολεοδομίας ΧΙΟΥ να ενημερώνονται τακτικότερα.

Υπάρχει η υπ' αριθμ. 34/91 εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ που έκανε δεκτή την Γνωμ 430/91 του ΝΣΚ και τρίψτη στη μούρη τους.

Είναι κομμένη και ραμένη στα μέτρα σου.

Προυπόθεση να τα έχει αγοράσει όλα ο πατέρας σου ή η μητέρα σου κι οχι ενα ο ένας και το δίπλα ο άλλος

Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομία Χίου λοιπόν φίλε GRTOPO, όταν μιλάει για άρτια οικόπεδα ή γήπεδα εννοεί άρτια γήπεδααπαντώντας στην περίπτωσή μου.

Υπάρχουν άρτια και μη άρτια γήπεδα ? Τα δικά μου είναι 7 μή αρτια μη οικοδομησιμα αγροτεμάχια ας το πούμε έτσι...που αποκτήθηκαν στο δικό μου όνομα είτε με αγορά είτε με γονική παροχή πριν τις 31/12/03

για τους όπως αποκαλείς και εσύ φωστήρες ?

 

Υπάρχει λοιπόν κάτι γι'αυτό ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχουν άρτια και μη άρτια γήπεδα.

Είναι δεδομένο ότι και τα επτά, ας τα λέμε εδαφικά τμήματα για να μη

μπερδευόμαστε, είναι μη άρτια ?

Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να κοιτάξεις.

Για παράδειγμα ζώνη πεντακοσίων μέτρων, χρόνος δημιουργίας ακινήτων, αν υπάρχει χαρακτηρισμός του δρόμου ή αν υπάρχει δυνατότητα χαρακτηρισμού (κύριος και μοναδικός) και άλλα που δεν πάει το μυαλό μας.

Ίσως να πρέπει να ρωτήσεις κάποιον τοπογράφο που ξέρει την περιοχή και

έχει τη σχετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε/ George-K,

στις 19/10 σου έστειλα ενα μήνυμα και σου έκανα μια mini ανάλυση.

Απ' ότι βλέπω στις 21/10 έγραψες και απ' ότι κατάλαβα ή δεν έλαβες το μήνυμα ή δεν το κατανόησες. Πες μου τι απο τα δύο ισχύει να σε βοηθήσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε GRTOPO,

ο μηχανικός που του το έδωσα με μεγάλη χαρά, με απογοήτευσε πάλι, λέγοντας μου ότι αυτό που μου έστειλες, δεν αναφέρεται στα μη άρτια γήπεδα, και αναφέρεται στα μη άρτια ΟΙΚΟΠΕΔΑ, και εκεί αρχίζουν κια τελειώνουν όλα.

Η πολεοδομία θέλει να αναφέρεται γραπτώς. - παίζουν στη λέξη...

Επίσης εάν παρακολουθείς την αλληλογραφία μου, περιμένω από τη ΣΟΦΙΑ, το εξής Υπ.αριθμ. 2/82 (αριθμ. πρωτ. 608/27-9-82) γνωμοδοτηση της Νομικης Δ/νσης ΥΠΕΧΩΔΕ που εγινε αποδεκτη απο τον Υπουργο (εγγραφο 42985/11332/83) -Ρωμαλιαδης, τομος Δ.

Γνωρίζεις κάτι γι'αυτό ? Μήπως το έχεις ή ξέρεις που μπορώ να το προμηθευτώ ?

Και πάλι σε υπερ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου...

Link to comment
Share on other sites

George-K,

συγνώμη που θα γίνω λίγο κακός, αλλά ο μηχανικός που του το έδωσες .... ξέρει ανάγνωση????

Σου παραθέτω τον τίτλο της εγκυκλίου:

Εγκ-71775/3573/34/91

"Συνεχόμενα άρτια οικόπεδα ή γήπεδα σε περιοχές εντός (σχεδίου)

ή εκτός (σχεδίου) ρυμοτομικού σχεδίου".

 

Επίσης παραθέτω :

Αρθρο 2 ΓΟΚ "ΟΡΙΣΜΟΙ" παρ. 12 & 13 :

 

12. Γήπεδο είναι η συνεχόμενη έκταση γης που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή σε περισσότερους κυρίους εξ αδιαιρέτου.

 

13. Οικόπεδο είναι κάθε γήπεδο, που βρίσκεται μέσα στο εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια οικισμού χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο.

 

Ελπίζω να σε έπεισα αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.