Μετάβαση στο περιεχόμενο

ψηφιακές θερμοστατικές κεφαλες


omegas79

Recommended Posts

Γειά σας συμφορουμιστές.

είναι το πρώτο μου μήνυμα. Είμαι πολύ φρέσκος στα πάτρια εδάφη αν και δεν νομίζω να μείνω για πολύ...

Όπως πολλά άτομα αυτό τον καιρό είμαι στην αναζήτηση οικονομίας στην καύσιμη ύλη. Ένας απλός τρόπος που τον είχα στο σπίτι μου στο εξωτερικό είνια οι θερμοστατικές κεφαλές αλλά να πω την αλήθεια βαριόμουν το ρύθμισε έτσι ρύθμισε αλλιως και δεν είχε ιδιαίτερη οικονομία. Δεν είχα και κανένα μετρο σύγκρισης αλλά δεν νομίζω να είχα βρεί και την λύση με το μαγικό ραβδί.

 

Πως έψαχνα απο εδώ και απο εκεί βρήκα τις ψηφιακές θερμοστατικές αλλά μερικές έκαναν 60 και βάλε ευρώ....

βρήκα μια εταιρία *********************. Σαν προιόν φαίνεται καλό αλλά δεν το ξέρω.. απο φόρουμ και διάφορα σχολια σε άλλα διεθνή σαιτ διάβασα πως γενικά είναι καλές.

 

τις έχει δεί κανεις? τις έχετε δουλέψει? πως σας φαίνονται...

Δεν ξέρω καθόλου την ελληνική αγορά και δεν μπορώ να κρίνω...

ρίξτε μια ματιά και πείτε μου και εσείς τι λέτε

***********

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Προσπαθήστε να διατυπώνετε ερωτήματα χωρίς αναφορά σε συγκεκριμένες εταιρίες για να μη θεωρηθεί ως έμμεση διαφήμιση.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι τελικά δεν μπορεσα να περασω το λινκ για να μην θεωρηθει διαφημιση... ειναι ομως ενα προιον το οποιο δεν ειναι στην αγορα και ηθελα την γνωμη των συνφορουμιστων....

η ερωτηση μου είναι απλή... Τις ξέρετε αυτες τις κεφαλές ? πως σας φαίνονται?

αν πλητκρολογισετε το ψηφιακη θερμοστατικη κεφαλη στον γοογλη το βγαζει , η τιμη του ειναι γύρω στα 30 ευρω και λέει πως κάνει μέρχι 30% οικονομία ... πειτε μου την γνωμη σας παρακαλω!

 

ευχαριστω

Edited by omegas79
Link to comment
Share on other sites

οι συγκεκριμένες κεφαλές προφανώς βρίσκονται στην αγορά αφού τις βρήκες να πωλούνται, αντίστοιχες κεφαλές με οθόνη υπάρχουν από εταιρίες που ασχολούνται σοβαρά με τον έλεγχο θέρμανσης (μια είναι και ο εφευρέτης των trv) φυσικά ακριβότερες από μια εταιρία που απλώς μεταπωλεί διάφορα είδη (ζυγαριες-ρολογια-φακους κτλ).

Η εξοικονόμηση εξαρτάται από τον τρόπο που τις δουλεύεις (setpoint-ώρες λειτουργίας) και ισχύει σε μονοκατοικίες ή εγκατάσταση με θερμομέτρηση, στις εγκαταστάσεις με ωρομέτρηση γίνεται εξοικονόμηση αλλά επωφελούνται όλοι οι ένοικοι τις πολυκατοικίας όχι μόνο εσύ. Πρέπει να δεις αν πράγματι μπορεί να κουμπώσει τις βαλβίδες που έχεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά σημερα το πρωι μια και δεν ειχα τι να κανω πηγα προς τα εκει. Το παλικάρι εκει μου ειπε πως εκεινος κανει την εισαγωγη. Πήρα μια περισσοτερο για να πειραματιστω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Αυτες τις μερες θα βαλω σε πελατισσα και στο τελος του μηνα θα παρω για όλα τα δωματια.... κατσε να μπει πρωτα ο μισθος...

Αν και δεν τον δοκιμασα με τα καλοριφερ ανοιχτα μιας και ακομα δεν χρειαζεται δειχνει μια χαρα. Δεν ξερω γιατι αλλα στις φωτογραφιες και σε ενα βιντεακι στο γιουτιουμπ φαινεται τεραστια..... Απλος ο προγραμματισμος σαν αυτοματο ποτισμα ειναι... :mrgreen:

Εμενα τα σωματα μου ειχαν θερμοστατικο διακοπτακι διαφορετικο πανω αλλά το κουτι ειχε μεσα και εναν ανταπτορα και ηρθε ακριβως...

Διαβασα σε ενα φορουμ πως οι κεφαλες αυτου του τυπου αν ειναι ρυθμισμενες σωστα μειωνουν την κατανάλωση εως 50 % :confused: :confused: ... λιγο αισιοδοξο μου φαινεται αλλά ακομα και 20% να ειναι καλα εινια. :smile:

Θα σας πω οταν πιασουν τα κρυα περισσοτερα. Προς το παρον θελω να μετατρεψω το τζακι σε ενεργειακο... :idea: Αλλο παλι και αυτο... σε δουλεια να βρισκομαστε....

Α ρε τι κανει ο ανθρωπος με την κριση...

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Edited by omegas79
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αγαπητοί συνάδελφοι....

Δεν ξέρω αν τελικά κάνουν οικονομία που υπόσχονται εως 30% αλλά όσον αφορά την ευκολία και το τί καταφέρνουν είναι απίστευτες. Κάθε χώρος έχει την σωστή θερμοκρασία όταν πρέπει.

Η πελάτισσά μου που τις έβαλα και έχει μωρό μετά απο 2 μέρες με πήρε να με ευχαριστίσει. Έμεινε πολύ ευχαριστημένη γιατί λέει δεν αναγκάζεται να κάνει φούρνο όλο το σπίτι...(και πάλι φούρνο το κάνει αλλά το δωμάτιο του πιτσιρικά είναι σάουνα όπως το έχει)...αυτή ανοίγει καλοριφέρ απο τον σεμπτέμβρη...... Καλό είναι που και πού σε αυτές τις ημέρες να ακους το ευχαριστώ.

Ανεξάρτητα απο την μάρκα, στην αγορά υπάρχουν άπειρες θερμοστατικές κεφαλές, συνιστώ ανεπιφύλακτα να δοκιμάσετε τις ψηφιακές. Έιναι και μια άλλη μάρκα αλλά δεν γράφω μην θεωρηθεί πάλι διαφίμηση αλλά και σε τιμή είναι περίπου 120% πάνω στην τιμή.. :confused: . εγώ δεν είμαι για τόσα έξοδα ιδιαίτερα για το "ίδιο προιόν"...

Επέιδή δεν μπορούσα να μην την ανοίξω να δω ακριβώς πως είναι μέσα... φυσικά έκανα το χειρουργείο. :mrgreen: ..Είναι τόσο απλή στην φιλοσοφία και την λειτουργια που δεν καταλαβαίνω γιατι πως είναι δυνατόν να χαλάσει. Ο τύπακος που τις πουλάει μου επιβεβαίωσε και τα 2 χρόνια εγγύησης.

 

Αυτά...

 

επόμενη αγορά.......φωτοβολταικό κιτ... αναθεματισμένη κρίση... :shock: :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι συγκεκριμένες κεφαλές προφανώς βρίσκονται στην αγορά αφού τις βρήκες να πωλούνται, αντίστοιχες κεφαλές με οθόνη υπάρχουν από εταιρίες που ασχολούνται σοβαρά με τον έλεγχο θέρμανσης (μια είναι και ο εφευρέτης των trv) φυσικά ακριβότερες από μια εταιρία που απλώς μεταπωλεί διάφορα είδη (ζυγαριες-ρολογια-φακους κτλ).

Η εξοικονόμηση εξαρτάται από τον τρόπο που τις δουλεύεις (setpoint-ώρες λειτουργίας) και ισχύει σε μονοκατοικίες ή εγκατάσταση με θερμομέτρηση, στις εγκαταστάσεις με ωρομέτρηση γίνεται εξοικονόμηση αλλά επωφελούνται όλοι οι ένοικοι τις πολυκατοικίας όχι μόνο εσύ. Πρέπει να δεις αν πράγματι μπορεί να κουμπώσει τις βαλβίδες που έχεις

 

έχεις δοκιμάσει τις άλλες? όταν εννοείς με οθόνη εννοείς και προγραμματιζόμενες ανά ημέρα και ώρα υποθέτω ε?

Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει τις άλλες? όταν εννοείς με οθόνη εννοείς και προγραμματιζόμενες ανά ημέρα και ώρα υποθέτω ε?

δεν έχω δοκιμάσει κάποια, ναι εννοώ με χρονοπρογραμματισμό

ακόμα είναι σωστές οι ενδείξεις που βγάζει στην θερμοκρασία? σε σχέση με αυτή του χώρου?

εξαρτάται από την ποιότητα των υλικών και την τοποθέτηση αλλά έτσι και αλλιώς δίπλα στο σώμα δεν μπορείς να έχεις την αντιπροσωπευτική θερμοκρασία του δωματίου καλύτερα είναι με απομακρυσμένο αισθητήριο

Link to comment
Share on other sites

ακόμα είναι σωστές οι ενδείξεις που βγάζει στην θερμοκρασία? σε σχέση με αυτή του χώρου?

 

στην οθόνη πάνω δεν μετράει την θερμοκρασία του χώρου. Σου δείχνει την θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει εσύ την δεδομένη χρονική στιγμή. Θεωρητικά αυτή η θερμοκρασία πρέπει να είναι κοινή... Πιστέυω πως στο λογισμικό έχουν υπολογίσει μια απόκλιση.

 

Εγώ εκεί που το δοκίμασα σε δύο δωμάτια με ένα σώμα αφού τα άφησα μια ωρίστα στους 21 βαθμούς είδα οτι στο κέντρο των δωματίου έιχα 19,5 - 19,8 βαθμούς.. Η θερμοστατική κεφαλή έχει μια λειτουργία offset που ρυθμίζεις με + - 3,5 βαθμούς αυτή την απόκλιση. Φυσικά μπορεί κάποιος απλά να το βάλει στους 22,5 και τελείωσε η υπόθεση. Στο κάτω κάτω ο καθένας πρέπει να αισθάνεται άνετα ανεξάρτητα με αυτό που λέει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δοκιμάσει κάποια, ναι εννοώ με χρονοπρογραμματισμό

 

εξαρτάται από την ποιότητα των υλικών και την τοποθέτηση αλλά έτσι και αλλιώς δίπλα στο σώμα δεν μπορείς να έχεις την αντιπροσωπευτική θερμοκρασία του δωματίου καλύτερα είναι με απομακρυσμένο αισθητήριο

 

 

την ποιότητα υλικών τι εννοείς... και οι δύο πλαστικές είναι....

 

στην αρχή πήγαινα έψαχνα και εγώ για κεφαλές με απομακρισμένο αισθητήριο ασύρματες κλπ κλπ....

Οι λόγοι είναι δύο που δεν το έκανα.

Ο ένας είναι πως άν βάλω ένα ασύρματο αισθητήρα σε κάθε χώρο η γυναίκα μου θα γκρίνιαζε.

και ο δεύτερος η τιμή είναι η διπλάσια σχεδόν... θέλω να κάνω απόσβεση φέτος όχι του χρόνου. Πριν τις αγοράσω κατέβασα απο το site που τις πουλάει τις οδηγίες. Βλέποντας αυτό με την θερμοκρασία offset το θεώρησα αρκετό για σχετικά ακριβή ρύθμιση. Απλά έφαγα 2 ωρίτσες να ρυθμίσω την απόκληση. Στο σαλόνι παράδειγμα δεν είχα διαφορά καθόλου γιατί επικοινωνεί με την κουζίνα και στο τζάκι είναι πάντα με ένα μικρό κούτσουρο μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.