Jump to content

ppetros

Core Members
  • Content Count

    708
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

ppetros last won the day on September 27 2011

ppetros had the most liked content!

Community Reputation

17 Ουδέτερη

7 Followers

About ppetros

  • Rank
    Διακεκριμένο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Τοποθεσία
    Κάπου κοντά σας
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. οκ, αλλά σύμφωνα με την εγκ. 2 κάτι τέτοιο δεν ισχύει και θα πρέπει να χρεώσεις και διαμερισμάτωση υποχρεωτικά όταν υπάρχει διαφοροποίηση του περιγράμματος αυτοτελών ιδιοκτησιών από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, σε κάθε περίπτωση. Σωστά?
  2. Αρα για οποιαδήποτε διαφοροποίηση περιγράμματος βάζω διαμερισμάτωση? Ακόμα και όταν αυτή όμως είναι <5%? Και όταν ο Νόμος λέει ότι διαμερισμάτωση όταν έχω αλλαγές στα μηχανολογικά?
  3. Πχ σε μια ΟΙ εμβαδού 100 στην άδεια, είναι 100,5 στην πράξη. Το 0,5 είναι στην πόρτα και άρα προς τον ΚΧ. Ειμαι εξωτερικές διαστάσεις και εμβαδό <5%. Το ύψος όμως έχει αυξηθεί πάνω απο 5%. 1) Δηλώνεται ως ΚΑΤ3; + το ύψος ανάλογα με επιτρεπόμενο οικοδομής. 2) αφού είναι στο 5% δεν απαιτείται και διαμερισμάτωση. Συναίνεση σύμφωνα με άρθρο 98.
  4. Καλημέρα. ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89, Στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου συμπεριλαμβάνεται και η διάσταση του ύψους. Στην έννοια των υπερβάσεων των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου συμπεριλαμβάνονται και τυχόν εξοχές για τη διαμόρφωση της όψης του κτιρίου (π.χ. έρκερ). Ο έλεγχος της υπέρβασης έως 5% γίνεται συγκρίνοντας το μήκος της εξοχής προς τη διάσταση του βάθους του κτιρίου στο συγκεκριμένο σημείο. 1) Οταν αναφέρει η εγκύκλιος ότι στις εξωτερικές διαστάσεις συμπεριλαμβάνεται και η διάσταση του ύψους, σημαίνει ότι για να μπορεί κάποια Ο.Ι. να μπει στην ΚΑΤ3 θα πρέπει ΚΑΙ το ύψος (πέρα των άλλων) να είναι <5%? 2) Αλλιώς αν έχω εξωτερικές διαστάσεις περιγράμματος + εμβαδό <5% και ύψος >5% τι γίνεται? Αν δεν μπορώ να το βάλω ΚΑΤ3, υπάρχουν 2 περιπτώσεις ξανά. α) να το βάλω διαμερισμάτωση + συναίνεση κατά άρθρο 98 για ΚΧ. σύμφωνα με την εγκύκλιο 2. β) να το βάλω υπέρβαση δόμησης + συναίνεση κατά άρθρο 98 για ΚΧ. Ποια είναι η άποψη σας?
  5. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για 114,5 από τίτλο και 0,50 από επέκταση (μπήκε τελικά στο 5%-ΚΑΤ3 ). Ετσι δηλ. θα μπουν τα 115 στο Ε9 και στο νέο συμβολαιο το ίδιο με αιτιολόγηση των παραπάνω 0,50 με την ανοχή του 5%. Υστ. Στο Ε9 αναγκαστικά θα μπει αναδρομικά για 5 χρόνια, για το πιστοποιητικό.
  6. Δημήτρη μπορείς να διαλέξεις μία μόνη περίπτωση, δηλ.: 1) το "εκ κατασκευης" ειναι μια προυποθεση αυτοτελης, 2) το "σε ολους τους οροφους " ειναι αλλη ανεξαρτητη προυποθεση 3) αλλο το 51% 4) αλλο το "σε τμημα οπου εχει την αποκλειστικη χρηση" και μετά την τακτοποίηση να πας συμβολαιογράφο όπως ανωτέρω, δηλ χωρίς τροποποίηση σύστασης και μόνο με αναφορά στα επιπλέον μέτρα που τακτοποιήθηκαν. Στο Ε9, στα τέλοι κλπ ποιά μέτρα θα μπούν? τα τελικά (τίτλος+επιπλέον τακτοποιημένα?
  7. Συγνώμη αλλα το κατά παράκκλιση δεν πάει στο ότι μπορεί αυτό το 5% να είναι και στις περιπτώσεις α,β,γ του 89 που απαγορεύεται η υπαγωγή? Αρα αποψη σου είναι το 0.49 πάει ως Υ.Δ. Σωστά?
  8. Δημήτρη στην ΚΑΤ3 αναφέρεται: ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89. Αρα θεωρώ ότι μπορεί να μπει εδώ. Ποια η άποψη σας? Σε ΚΑΤ3 ή σε ΥΔ?
  9. Καλησπέρα. Εχουμε την εξής περίπτωση. Διαμέρισμα 113.5 τ.μ., το οποίο έχει ακριβώς το περίγραμμα του στην πράξη πλην βάθους της εισόδου, όπου προστέθηκε ένα εμβαδό από τον κοιν. διάδρομο εμβαδού 1.50Χ0.35=0.49 τ.μ. (πλέον 113.99 τ.μ.) Ερωτήσεις: 1. Είναι μέσα στο 2% απόκλιση εμβαδού. Πως αναφέρεται στην τεχνική εκθεση? Με το σύνολο των μέτρων? 2. Είναι μέσα στο 5% απόκλιση εμβαδού και διαστάσεων. Αρα 1 ΛΠ ΚΑΤ3. Πως αναφέρεται στην τεχνική εκθεση? Με το σύνολο των μέτρων? 3. Πάει με 0.49 υπέρβαση δόμησης (και άρα όχι ΚΑΤ#3)? Γιατί? 4. Θέλει συναίνεση του 51%?
  10. Από ερωτοαπαντήσεις ΤΕΕ Πελοποννήσου, ομάδα 70, 1707: 2. Σχετικά με την ανύψωση του κτιρίου διακρίνουμε τις παρακάτω περιπτώσεις (άρθρο 100 παρ. 10) 12 -) Εάν δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους της περιοχής λόγω της ανύψωσης του κτιρίου το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό. -) Εάν υπάρχει υπέρβαση ύψους της περιοχής και δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής του παραρτήματος Α αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπέρβαση έως 20% του επιτρεπόμενου ύψους και ο συντελεστής 0,40 για μεγαλύτερη υπέρβαση. Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπου βρίσκεται το ακίνητο και όχι το ύψος που αναφέρεται στην οικοδομική άδεια. Επιλέγεται στο Φ.Κ. στο πεδίο υπέρβαση δόμησης η επιλογή Μόνο Υπέρβαση ύψους ή κάλυψης και το αντίστοιχο ποσοστό υπέρβασης ύψους στο πεδίο Υπέρβαση καθ’ ύψος. -) Διαφορετικά εάν υπάρχει υπέρβαση ύψους της περιοχής και υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου γίνεται χρήση των συντελεστών του παραρτήματος Α. Από ερωτοαπαντήσεις ΤΕΕ Πελοποννήσου, ομάδα 71, 1736: Όμως, όσον αφορά μόνο το ύψος, η υπέρβαση δεν υπερβαίνει το 5% του εγκεκριμένου ύψους της αδείας. Μπορεί η υπέρβαση ύψους να ενταχθεί στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 περίπτωση ιειε); Από την στιγμή που υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες θα μπορούσε να μην επιλεγεί η υπαγωγή στην κατηγορία 3 για την υπέρβαση ύψους. Ειδικά στην περίπτωση όπου δεν έχουμε υπέρβαση του μέγιστου ύψους της περιοχής η συγκεκριμένη παράβαση υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό (τελευταίο εδάφιο της παρ. 10 του άρθρου 100). OmadApant-70_19.9.2018.pdf OmadApant-71_3.10.2018.pdf
  11. Εχεις δίκιο. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση αν υπάρχουν πέντε όροφοι (3*5=15 μ) στην άδεια και έχω ύψος αποτύπωσης σε όλο το κτίριο π.χ. 17 μ ενώ το επιτρεπόμενο περιοχής είναι 21μ αρα όλο το υφιστάμενο κτίριο είναι "κάτω" από το επιτρεπόμενο της περιοχής, αρα όλες οι υπερβάσεις δεν πάνε με αναλυτικό? Τουλάχιστον όταν όλο το κτίριο είναι κάτω από το επιτρεπόμενο νομίζω το λογικό είναι να πάνε όλες οι ιδιοκτησίες με αναλυτικό για τυχόν υπερβάσεις ύψους.
  12. Ευχαριστώ για την απάντηση. Ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, ο όροφος που ελέγχεις έστω ότι βρίσκεται στο Χ ύψος και το συγκρίνεις με το επιτρεπόμενο της περιοχής. Ουσιαστικά όποιος όροφος είναι κάτω απο το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής πηγαίνει με αναλυτικό και πάνω με ΥΥ. Επίσης για τον έλεγχο της κατηγορίας 4 και ειδικότερα του 20%, αυτό πηγαίνει αναλογικά με το μικτό ύψος του εν λόγου ορόφου.
  13. Καλησπέρα. Σε υπόγειο χώρο οικοδομής υπάρχουν 5 θέσεις υποχρεωτικής στάθμευσης. Εχουμε τα εξής: 1. Μεταφορά της 1 θέσης στάθμευσης στο χώρο λεβητοστασίου (εχει μετακινηθεί και το λεβητοστάσιο με τη σειρά του σε άλλη θέση, οχι σε διάδρομο κίνησης ή στην θέση σταθμευσης) 2. Εχει αλλάξει το ύψος υπογείου από 2.85 σε 3.20 (έχει υπερυψωθεί και η στάθμη θεμελιωσης κατά 0.65 αλλα παραμένει υπόγειο <1.50 από τελική διαμόρφωση που δεν υπήρχε στην Ο.Α.) -Σύμφωνα με το άρθρο 100-παρ.8, μπορει να δηλωθει ως διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτικά προβλεπόμενων Χ.Σ.? -Θέλει και συναίνεση >51%? -Η υπερβαση ύψους δηλώνεται με αναλυτικό? (περιμετρικά σκυρόδεμα+το μπάζωμα? Ευχαριστώ.
  14. Αγαπητέ Δημήτρη, To είχα βάλει ολόκληρο αλλά επειδή το τροποποίησες πολλές φορές, αυτό άλλαζε συνέχεια με αποτέλεσμα κάθε φορά να ήταν διαφορετικό! Πιστευώ ότι το καλύτερο ήταν να μπει ο σύνδεσμος, όπως και έγινε!!
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.