Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική Άδεια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

 

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός αλλα ουδε μία σχέση έχω με τον κλάδο των κατασκευών, μιας και δουλεύω στο χώρο του αυτοκινήτου, οπότε θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Λοιπόν,

Εχω ένα χώρο, ισόγειο, 85τμ, ο οποίοσ μέχρι στιγμής λειτουργούσε σαν κατάστημα πώλησης υαλοπινάκων. Αυτό το χώρο θα ήθελα να τον εκμεταλευτώ ώς οικία. Για την εσωτερική διαμόρφωση όπως πληροφορήθηκα δέν χρειάζεται οικοδομική άδεια αφού δέν θα πειράξω μπετά.

Το πρόβλημά μου είναι η πρόσοψη του χώρου. Η πρόσοψη αυτή τη στιγμή είναι 12m και αποτελείται απο τρία μεγάλα ανοίγματα, τα δύο 2,2m x 2m και το τρίτο 1,80m x 2m και επιπλέον ένα παράθυρο το οποίο θα μείνει όπως έχει. Τα κουφώματα που φέρουν τα ανοίγματα είναι 3 μεγάλες μεταλικές παλιές πόρτες οι οποίες θα αφαιρεθούν. Η εξωτερική διαμόρφωση θα είναι ωσ εξής: Τα δυο μεγάλα ανοίγματα θα μικρύνουν ωστε να μπούν παράθυρα και το τρίτο άνοιγμα θα μικρύνει ωστε να μπεί πόρτα οπου θα είναι και η κύρια είσοδος.

το ερώτημά μου είναι: αν θα χρειαστώ άδεια;, τι κλίμακας θα είναι; και πόσο να υπολογίσω πανω κάτω το κόστος έκδοσής της; Ενα μηχανικό που ρώτησα μου είπε πως θέλω κανονική άδεια γιατί η μικρής κλίμακας έχει καταργηθεί και να υπολογισω περίπου 2000€.

 

σημείωνω πως Δέν θέλω να κάνω τζαμπατζιλίκια, θέλω ο μηχανικός να πληρωθεί κανονικά αλλα προστατεύω την τσέπη μου απο τυχόν σφάχτες. :) γιαυτό και ζητώ την βοήθειά σας.

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε συναδελφε δεν μας τα λες καλα!

Ακομα δεν αναθεσες την δουλεια και εχεις αμφιβολιες για τον μηχανικο σου? Πηγαινε σε αλλον απο τωρα καλυτερα!

Οσον αφορα το κοστος ειναι καθαρα θεμα διαπραγματευσης και δεν υπαρχει "περιπου"!!! Οτι συμφωνησετε απο τωρα

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δίκιο, δεν σας τα λέω καλά. Ας διατυπώσω το ερώτημά μου αλλιώς:

η άδεια μικρήσ κλίμακας έχει όντως καταργηθεί;

θέλω κανονική άδεια για να προχωρήσω;

κάποιοσ μου έδωσε μια τιμή Α, ο μηχανικός πολύ καλός και τον εμπιστέυομαι όσον αφορά το θέμα εργασίας. Για το θέμα τιμής υπάρχει κατώτερη αμοιβή; ποιά είναι;

τί παράβολα θέλει η πολεοδομία για την άδεια;

 

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μικρης κλιμακας υπαρχει ακομα για πολυ περιορισμενες καταστασεις που δεν εμπιπτεις εσυ.

Υπαρχει η ενημερωση προ 48ωρου για καποιες εργασιες που παλι δεν εμπιπτεις εσυ.

Πας λοιπον υποχρεωτικα για αδεια δομησης μονο και μονο για τις επεμβασεις στην οψη και επ ευκαιρια θα κανεις και την αλλαγη χρησης απο καταστημα σε κατοικια.

Απο τον μηχανικο θα ζητησεις τελικο κοστος με αμοιβες, φπα, παραβολα, χαρτοσημα, τριβολια!

Εχουν καταργηθει οι κατωτατες, ανωτατες, προκαθορισμενες αμοιβες. Οτι συμφωνησεις με μηχανικο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ tzeno,

αν μπορεί κ κάποιος να μου πει πόσο κοστίζουν οοοοολα εκτός της αμοιβής του μηχανικού....μετά εγώ απο ΚΤΕΟ ότι θέλετε :)

Link to comment
Share on other sites

για να μην γίνονται παρεξηγήσεις, να ξέρεις οτι καταργήθηκαν οι κατώτερες αμοιβές-σε σχέση με το κόστος των μελετών. Ωστόσο, ισχύουν ακόμα, αναφορικά με τις κρατήσεις και τις εισφορές, δηλαδή ποσά που θα σου τα ζητήσει ίσως extra και θα σου πει οτι βγαίνουν βάση των νόμιμων.αλήθεια θα λέει, μην μπερδευτείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας,

 

είμαι Πολιτικός Μηχανικός και θα ήθελα να σας ρωτήσω κατι σχετικά με την έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας.

Στην κατηγορία που περιλαμβάνει διαμόρφωση φυσικού εδάφους με πέτρα μεχρι 0,50 cm εννοούμε και την πλακόστρωση πέτρας με σκυρόδεμα ή απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας από την στιγμή που χρησιμοποιείται σκυρόδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.