Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιήσεις Pellet


paslas

Recommended Posts

Εγω παντως πιστευω πως το ηλεκτρικο ειναι το πιο τιμιο "καυσιμο". Αν μη τι αλλο, σε κλεβει μονο ενας!

 

Οσον αφορα το πελλετ, η γνωμη μου ειναι πως, εκτος του θεματος της χειροκινητης φορτωσης που ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αν εκτος απο αντρας-συζυγος-πατερας κλπ εισαι και το γουμαρι(!), τα οποια μειονεκτηματα του απτονται στο κυριο χαρακτηριστικο γνωρισμα της ελληνικης ζωης και πραγματικοτητας: ποιος μπορει να σου εγγυηθει για ποιοτητα, ποσοστα υγρασιας, συνθηκες αποθηκευσης, συνθηκες μεταφορας, συσταση, θερμογονο ικανοτητα κλπ κλπ κλπ.....

 

Αφηνω δε τη διανομη χυμα, αντε βρες ακρη με ζυγισματα και κερατα. Θα παει το ξυλο στις συμφωνιες συννεφο!

Link to comment
Share on other sites

ποιος μπορει να σου εγγυηθει για ποιοτητα, ποσοστα υγρασιας, συνθηκες αποθηκευσης, συνθηκες μεταφορας, συσταση, θερμογονο ικανοτητα κλπ κλπ κλπ....

Μα φυσικά οι πιστοποιήσεις ENplus και DINplus! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά οι πιστοποιήσεις ENplus και DINplus! :)

 

Ναι....σώθηκες Πάρε το καλύτερο πέλλετ που κυκλοφορεί, και ας πάρει υγρασία από κακή μεταφορά/αποθήκευση, και μετά πάνε να κάνεις τα παράπονα σου στο ENplus και DINplus. :smile: :-) :smile:

 

Εγω παντως πιστευω πως το ηλεκτρικο ειναι το πιο τιμιο "καυσιμο". Αν μη τι αλλο, σε κλεβει μονο ενας!

 

Ένας? Ποιόν από όλους εννοείς? Την ΔΕΗ? το κράτος? την Τρόικα? το πράσινο ταμείο για τις ΑΠΕ?

 

Οσον αφορα το πελλετ, η γνωμη μου ειναι πως, εκτος του θεματος της χειροκινητης φορτωσης που ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αν εκτος απο αντρας-συζυγος-πατερας κλπ εισαι και το γουμαρι(!), τα οποια μειονεκτηματα του απτονται στο κυριο χαρακτηριστικο γνωρισμα της ελληνικης ζωης και πραγματικοτητας: ποιος μπορει να σου εγγυηθει για ποιοτητα, ποσοστα υγρασιας, συνθηκες αποθηκευσης, συνθηκες μεταφορας, συσταση, θερμογονο ικανοτητα κλπ κλπ κλπ.....

 

Όπως σε όλα τα προϊόντα, υπάρχουν εταιρίες εμπιστοσύνης και μη, επάνω στη συσκευασία αναγράφονται τα χαρακτηριστικά.

Στα γαλακτοκομικά προϊόντα και γενικά στη διατροφική αλυσίδα (σπορέλαια κ.λ.π.), ποιός σου εγγυάται την ποιότητα, τις συνθήκες μεταφοράς και αποθήκευσης?

Υπάρχουν κανονισμοί που πρέπει να ακολουθούνται.

Ούτε το νεράκι που αγοράζεις από το περίπτερο κατακαλόκαιρο γνωρίζεις αν ο περιπτεράς το έβαλε κατευθείαν στο ψυγείο ή αν το έλουζε ο ήλιος ατελείωτες ώρες πριν.

 

Για τη δε χυμα διανομή.... το ρεύμα εδώ υπερτερεί. Στο πετρέλαιο και τα ξύλα όμως, το ίδιο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι....σώθηκες Πάρε το καλύτερο πέλλετ που κυκλοφορεί, και ας πάρει υγρασία από κακή μεταφορά/αποθήκευση, και μετά πάνε να κάνεις τα παράπονα σου στο ENplus και DINplus. :smile: :-) :smile:

Εννοείται ότι η πιστοποίηση σου δίνει αυτό το δικαίωμα...

Link to comment
Share on other sites

Α! μάλιστα... αλλιώς δεν έχεις δικαίωμα για να παραπονεθείς.

 

Και τι θα κάνει το ΕnPlus και DinPlus αν ο έμπορος, ο φορτηγατζής ή ο τελικός χρήστης δεν αποθηκεύει/μεταφέρει το προϊόν σωστά?

αν πετάνε τα τσουβάλια κατά την αποθήκευση?

 

Σ' αυτόν που έδωσες τα λεφτά σου μπορείς να παραπονεθείς, αν θέλεις αποκατάσταση της ζημίας. Και αυτό μπορεί να γίνει σε κάθε κακό προϊόν που αγοράζουμε.

Αν θες μόνο να ασχολείσαι με κάτι και κουβέντα να γίνεται, υπάρχει και η Χάγη .

Link to comment
Share on other sites

Α! μάλιστα... αλλιώς δεν έχεις δικαίωμα για να παραπονεθείς.

 

Και τι θα κάνει το ΕnPlus και DinPlus αν ο έμπορος, ο φορτηγατζής ή ο τελικός χρήστης δεν αποθηκεύει/μεταφέρει το προϊόν σωστά?

αν πετάνε τα τσουβάλια κατά την αποθήκευση?

 

Σ' αυτόν που έδωσες τα λεφτά σου μπορείς να παραπονεθείς, αν θέλεις αποκατάσταση της ζημίας. Και αυτό μπορεί να γίνει σε κάθε κακό προϊόν που αγοράζουμε.

Αν θες μόνο να ασχολείσαι με κάτι και κουβέντα να γίνεται, υπάρχει και η Χάγη .

 

Helloooo! Πώς θα πας να παραπονεθείς για μη πιστοποιημένο πέλλετ ότι σου βγάζει υπερβολική στάχτη ή ότι ενώ η προηγούμενη παρτίδα καιγόταν μια χαρά αυτή σου βγάζει κλίνκερ; Από πού κι ως πού να απαιτήσεις προδιαγραφές από τη στιγμή που το προϊόν δεν ελέγχεται από κανέναν; Όταν αγοράζεις μη πιστοποιημένο πέλλετ παίρνεις αυτό το ρίσκο και το ξέρεις. Απλά ελπίζεις να πέτυχες καλή παρτίδα. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τα αποτελέσματα.

 

Στις ερωτήσεις που θέτεις θα βρεις πολλές απαντήσεις εδώ: http://www.pelletcou...book-3.5.11.pdf

κι εδώ: http://www.enplus-pellets.eu/

καθώς κι εδώ: http://www.pelletcouncil.eu/

 

Μα τω Θεώ, μόνο στην Ελλάδα βλέπω τέτοια απαξίωση των πιστοποιήσεων. Μέχρι και ανθέλληνα με έχουν πει γιατί καμία ελληνική εταιρεία δεν είναι ικανή να πάρει πιστοποίηση για το πέλλετ της. Καθόλου περίεργο, αφού σε αναλύσεις που δημοσιεύονται κατά καιρούς, οι τιμές είναι εκτός των ευρωπαϊκών προδιαγραφών.

 

Όπως και να χει, εδώ οι άλλοι καίνε παλέτες, νοβοπάν και λουστραρισμένα έπιπλα στα τζάκια τους, στο πέλλετ θα κολλήσουμε; Καθένας μπορεί να κάψει ό,τι θέλει. Αλλά μέχρι να μπείτε στο χορό και να μπλέξετε με κακές παρτίδες και αμφιβόλου ποιότητας προϊόντα, καλό θα ήταν να μην απαξιώνετε δημόσια κινήσεις που πάνε να προστατέψουν την τσέπη και τα νεύρα των καταναλωτών.

 

Σας αφήνω με ένα φιλαράκι που χθες βρήκε "βελτιωτικά καύσης" στο ελληνικό πέλλετ που αγόρασε πρόσφατα:

 

2ql7fva.jpg

 

 

Και ακόμα ένα, προϊόν συντοπίτη μεγαλέμπορα και παραγωγού:

 

2zh4dc4.jpg

2ahb52g.jpg

b5hap3.jpg

2mi55k5.jpg

 

Και δε μιλάμε για 1 ξυλαράκι στα δισεκατομμύρια της παλέτας...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.

Παντού υπάρχουν νόμιμες & εθνικές διαδικασίες για να παραπονεθείς για κακό προϊόν.

Οι προδιαγραφές, καλό είναι να υπάρχουν, όπως και οι αντίστοιχες εθνικές νομοθεσίες.

Τον ρόλο αυτό τον έχει αναλάβει το CEN.

Γιατί πρέπει η Ελλάδα να υιοθετήσει το πρότυπο του Βελγίου που είναι το Din Plus, ή το αυστριακό πρότυπο, ή το γερμανικό, ή το φιλανδικό, ή ... ή... ή...

Η Ελλάδα έχει τον ΕΛΟΤ. Αν πρέπει να ακολουθήσει ένα πρότυπο, είναι αυτό. Και επειδή αυτό ακόμα δεν υπάρχει ακόμα, μιας και το πελλετ είναι νέο ακόμα προϊόν στην Ελλάδα, οφείλει να εναρμονιστεί ή/και να υιοθετήσει το EN 14961-2.

Αυτό ορίζει η ευρωπαϊκή νομοθεσία. Τίποτε άλλο.

Και το En Plus, αυτό ακριβώς κάνει. Τίποτε άλλο.

 

Άρα ότι δικαίωμα νομίζεις ότι σου δίνει το En Plus, το ίδιο ακριβώς δικαίωμα σου το έχει δώσει πρωτίστως το EN 14961-2.

 

Στην πράξη, αν αγοράσεις ένα κακό προϊόν, δεν το ξαναγοράζεις. Απλά πράγματα.

Υπάρχει δε και συγκεκριμένη νομική διαδικασία που μπορείς να ακολουθήσεις, εφόσον έχεις ζημιωθεί και δεν αναλαμβάνει ο προμηθευτής να σου αποκαταστήσει τη ζημία.

 

Μα τω Θεώ, μόνο στην Ελλάδα βλέπω τέτοια απαξίωση των πιστοποιήσεων. Μέχρι και ανθέλληνα με έχουν πει καθόλου περίεργο γιατί καμία ελληνική εταιρεία δεν είναι ικανή να πάρει πιστοποίηση για το πέλλετ της. Δική σου άποψη.

 

Σε όλους τους τομείς υπάρχουν κακοί και καλοί επαγγελματίες. Από την παροχή υπηρεσιών μέχρι την εμπορία προϊόντων.

Ελπίζω μόνο, αυτή η λογική που σε διακατέχει να ισχύει και σε ό,τι άλλο προϊόν αγοράζεις, εκτός του πέλλετ!!!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλά, Demoiselle μου, πήγαινε και έλεγξε ένα-ένα τα pellet αν πληρούν τις προδιαγραφές EN 14961-2 αν έχεις τα χρήματα.

 

Για μας που ΔΕΝ τα έχουμε, βασιζόμαστε στους φορείς πιστοποίησης να το κάνουν για μας.

 

Ακόμη, πηγαίνουν ένα βήμα παραπέρα και ελέγχουν και τη μεταφορά, ενώ υποχρεώνουν σε εσωτερική δειγματοληψία και έλεγχο για μελλοντική αναφορά. Δε στέκονται απλά στα αποτελέσματα ενός και μόνο δείγματος για να βγάλουν το χαρτί και επανέλεγχος μετά από 5 χρόνια.

 

Επίσης το internet έχει γεμίσει με εμπόρους που πουλάνε πέλλετ με δήθεν ENplus πιστοποίηση. Αν δεν είναι τόσο χρήσιμη και ελκυστική, γιατί να μπουν στον κόπο να χρησιμοποιήσουν παράνομα τη σφραγίδα του ENplus και του DINplus;

 

Και αυτό εκεί που έγραψες με κοκκινάκι "Δική σου άποψη" για το ότι δεν είναι ικανές για πιστοποίηση, το βασίζω στα τραγικά δείγματα που βλέπουμε, καθώς και στις χημικές αναλύσεις των προϊόντων τους. Δεν έχω βρει ούτε μια ανάλυση που να πληροί τις προδιαγραφές Α1. Και να πω ότι τα μη πιστοποιημένα είχαν καμιά ουσιαστική διαφορά στην τιμή για να τα προτιμήσω...

 

Τέλος πάντων. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Ας κάψει ο καθένας ό,τι νομίζει. Εμένα δε μου περισσεύουν για να πάω σε μη πιστοποιημένο, απλά και μόνο για να πω ότι καίω ελληνικό προϊόν.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, πηγαίνουν ένα βήμα παραπέρα και ελέγχουν και τη μεταφορά, ενώ υποχρεώνουν σε εσωτερική δειγματοληψία και έλεγχο για μελλοντική αναφορά. Δε στέκονται απλά στα αποτελέσματα ενός και μόνο δείγματος για να βγάλουν το χαρτί και επανέλεγχος μετά από 5 χρόνια.

 

...κι εγώ γιατί εδώ (από τα λινκ που έδωσες) διαβάζω..... ?

Each production facility is to be inspected annually by the inspection body in accordance with the requirements stated in 4.2.2. The monitoring inspection can be carried out unannounced

Αν δεν κάνω λάθος annually σημαίνει ετησίως, ήτοι μια φορά το χρόνο. unannounced μεν, annually δε.

 

 

& ακόμη

Each dealer in the supply chain has to be certified in accordance with the ENplus guidelines. Exempted (= εξαιρούνται) are dealers trading only bagged pellets (τέτοιους μόνο, έχουμε στην Ελλάδα) and dealers that sell to end consumers with physical delivery being executed by certified dealers.

Freight forwarders and storage companies, which are active on behalf of companies certified according to the ENplus guidelines, do not have to be certified. However, the dealers have to register their delivery vehicles and storages with the system support

organization / the certification body. (Να θυμάσαι ότι στο εμπόριο υπάρχουν και μεσάζοντες)

 

Οπότε πάλι καταλήγουμε στον σωστό επαγγελματία που σέβεται τη δουλειά του και μπήκε στο χώρο για να παραμείνει.

Αυτόν, που θα προστατέψει τα δικά του συμφέροντα, και όχι μια σφραγίδα.

 

Αν φυσικά εσένα μια σφραγίδα σου δίνει σιγουριά, δεν θα σου χαλάσω εγώ το όνειρο, ούτε είναι κακό να το χρησιμοποιείς εφόσον σου αρέσει, σε καλύπτει και το βρίσκεις καλύτερο από τα άλλα.

Όμως μια σφραγίδα δεν είναι πανάκεια. Γιατί όπως φαίνεται από τα παραπάνω, ούτε αυτοί μπορούν να εξασφαλίσουν την ποιότητα του τελικού προϊόντος που θα φτάσει να καεί στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

OK, διάβασε πιο προσεκτικά την επόμενη φορά γιατί κάπου εκεί θα δεις για τους υποχρεωτικούς εσωτερικούς ελέγχους κάθε παρτίδας. Σχετικά με τους dealers της Ελλάδας, όχι, δεν παίρνουν αυτοί την πιστοποίηση. Ο παραγωγός την παίρνει. Εφόσον τα πέλλετ είναι συσκευασμένα και δεν ανοίγονται, ο dealer δεν έχει καμία ευθύνη για το περιεχόμενο. Δεν έχει νόημα να πιστοποιηθεί με ENplus. Ωστόσο, αν δεις, πρέπει να είναι καταχωρημένοι για μπορεί να γίνει το traceback σε περίπτωση ελαττωματικής παρτίδας. Αν φταίει o dealer για τις συνθήκες αποθήκευσης, δε χρειάζεται να φτάσεις στην πιστοποίηση, ούτε τις προδιαγραφές του προϊόντος. Είναι το ίδιο άθλιες για όλα τα προϊόντα.

 

Οπότε, δεν καταλήγουμε στο σωστό επαγγελματία που σέβεται τη δουλειά του και μπήκε στο χώρο για να παραμείνει.

Γιατί ο σωστός επαγγελματίας μπορεί να νομίζει ότι φέρνει το καλύτερο πέλλετ για να πουλήσει, αλλά το εργοστάσιο να μην του δίνει σταθερή ποιότητα, όσο καλά και να τα αποθηκεύει.

 

Εμείς αυτό κυνηγάμε. Τη σταθερή ποιότητα από το εργοστάσιο. Εφόσον μόνο με πιστοποιήσεις εξασφαλίζεται, τότε αυτές θα ψάχνουμε. Σε κάθε περίπτωση, αγοράζουμε από σωστούς επαγγελματίες όπως λες, με σωστές εγκαταστάσεις και συνθήκες αποθήκευσης. Και μην ξεχνάς πως η υγρασία στο πέλλετ φαίνεται εύκολα. Αν απορροφήσει υγρασία διαλύεται και χάνει την αντοχή του. Όμως, η θερμογόνος, το κλίνκερ και το ποσοστό της στάχτης φαίνονται κατόπιν εορτής και υπόλογος είναι μόνο ο παραγωγός.

 

Συνεπώς, κάθε παραγωγός μπορεί να βγαίνει και να υποστηρίζει ό,τι θέλει σχετικά με τις προδιαγραφές του πέλλετ που παράγει, αλλά μόνο ένα σύστημα πιστοποίησης και ελέγχου θα μας εξασφαλίσει ότι δε λέει αρλούμπες.

 

Πάρε για παράδειγμα τη Modern Fuels. Τη θεωρώ μια από τις πιο τίμιες του χώρου γιατί μπήκε στον κόπο να μοιραστεί με το κοινό χημική ανάλυση του προϊόντος της. Ίσως από λάθος υπήρχε η σφραγίδα του ENplus στη σελίδα της, χωρίς να κατέχει πιστοποίηση. Μετά από σχετική σύσταση, αφαίρεσε τα σήματα και τις δηλώσεις ότι το προϊόν παράγεται κατά ENplus A1. Τώρα υποστηρίζει ότι συμμορφώνεται με τις προδιαγραφές EN 14961-2. Ωστόσο, με μια ματιά στην ανάλυση του δείγματος που μας κοινοποιεί, διαπιστώνουμε ότι τα ποσοστά θείου και χλωρίου υπερβαίνουν τα όρια των κατηγοριών Α1 και Α2 που προορίζονται για οικιακή χρήση. Αν θεωρήσουμε ότι αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει, απλά δε θα έπαιρνε ποτέ πιστοποίηση.

 

Επειδή το πέλλετ είναι καινούριο στην Ελλάδα και πολλοί βρήκαν την ευκαιρία να μπουν και να αρπάξουν τα λεφτά του κόσμου, καλά θα ήταν να μην έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη στις ελληνικές εταιρείες. Πλέον τα έχουμε δει όλα. Πέλλετ με χαρτοπετσέτες και πλαστικά μέσα, χαρτόνια και βαμμένα έπιπλα έξω από τα εργοστάσια παραγωγής και γενικότερα πρώτες ύλες σκουπίδια. Δε λέω ότι όλες οι εταιρείες είναι έτσι. Αλλά, για να μην παίρνουν πιστοποίηση ή να μην παρέχουν έστω και μια καθαρή ανάλυση από ένα ανεξάρτητο ίδρυμα, κάποιο λάκο έχει η φάβα. Την κατάσταση επιδεινώνει η τιμή τους, που είναι ισάξια με αυτή των πιστοποιημένων που ταξιδεύουν πόσα χιλιόμετρα για να εισαχθούν. Και αμφιβόλου ποιότητας προϊόν και premium τιμή; Πώς να σε στηρίξω φίλε μου παραγωγέ; Ή ρίξε την τιμή ή απόδειξέ μου ότι το προϊόν σου είναι ισάξιο των super premium.

 

Εμένα μου δίνει σιγουριά αυτή η σφραγίδα γιατί δεν μπορεί να την πάρει οποιοσδήποτε. Αν μπορώ να αποκλείσω ένα ενδεχόμενο προβλήματος θα το κάνω. Γνωρίζω πως δεν είναι πανάκεια και δε φτάνει μόνο να φεύγει σωστό πέλλετ από το εργοστάσιο, αλλά έχουν σημασία και οι συνθήκες αποθήκευσης. Από την άλλη, έχω μια έννοια λιγότερη με την πιστοποίηση. Και δεν μπορεί να γυρίσει ο άλλος να μου πει ότι φταίει το πέλλετ που δεν καίει καλά το μηχάνημα. Χώρια που οι περισσότεροι κατασκευαστές απαιτούν πιστοποιημένα πέλλετ στα μηχανήματά τους... Αυτό που το πας;

 

Κλείνοντας, παραδέχομαι ότι μπορεί να είμαι από τους ελάχιστους που ψάχνουν την ποιότητα. Κι αυτό γιατί, όπως ξαναέγραψα, δε μου περισσεύουν για να κάψω ό,τι σαβούρα υπάρχει μέσα στο λέβητα που ακριβοπλήρωσα. Ούτε να μπουκώνει, θέλω, ούτε να πληρώνω για στάχτη ούτε, φυσικά, να καθαρίζω συχνότερα. Ένα καθαρό και σωστά ρυθμισμένο μηχάνημα βγάζει λιγότερες βλάβες και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Αν εγώ κάψω ό,τι καύσιμο μου καπνίσει, χωρίς να είναι σχεδιασμένο γιαυτό το μηχάνημα, βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου... Οπότε, ούτε agropellet μπορώ να κάψω ούτε δήθεν Α1. Θα μπορούσα να αναφερθώ και στη μόλυνση που προκαλείται από το κάψιμο σκουπιδιών, αλλά καταλαβαίνω ότι είναι λεπτό ζήτημα και ο κόσμος με το ζόρι ζεσταίνεται. Παρ'ολα αυτά έχω οικολογικές ανησυχίες και αν ποτέ κάνω παιδιά δε θα ήθελα να μεγαλώνουν σε επιβαρυμένη ατμόσφαιρα. Χθες χάζευα τις φωτογραφίες που τραβούσαν οι Αθηναίοι που δεν μπορούν να αναπνεύουν από τον καπνό που σηκώνουν αυτές τις μέρες τα τζάκια και οι ξυλόσομπες. Εύχομαι απλά να είναι καπνός από καθαρά ξύλα και όχι από παλέτες εμβαπτισμένες σε χημικά και βερνικωμένα έπιπλα ή πλαστικά...

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.