Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιήσεις Pellet


paslas

Recommended Posts

Οπότε, δεν καταλήγουμε στο σωστό επαγγελματία που σέβεται τη δουλειά του και μπήκε στο χώρο για να παραμείνει.

Γιατί ο σωστός επαγγελματίας μπορεί να νομίζει ότι φέρνει το καλύτερο πέλλετ για να πουλήσει, αλλά το εργοστάσιο να μην του δίνει σταθερή ποιότητα, όσο καλά και να τα αποθηκεύει.

Επαγγελματίες είναι όλοι οι εμπλεκόμενοι στην αλυσίδα. Ακόμη και ο φορτηγατζής που θα πρέπει να φροντίσει να σκεπάσει / ασφαλίσει το φορτηγό του σε περίπτωση βροχής ή χιονιού.

 

Αν μπορώ να αποκλείσω ένα ενδεχόμενο προβλήματος θα το κάνω. Γνωρίζω πως δεν είναι πανάκεια και δε φτάνει μόνο να φεύγει σωστό πέλλετ από το εργοστάσιο, αλλά έχουν σημασία και οι συνθήκες αποθήκευσης. Από την άλλη, έχω μια έννοια λιγότερη με την πιστοποίηση. Και δεν μπορεί να γυρίσει ο άλλος να μου πει ότι φταίει το πέλλετ που δεν καίει καλά το μηχάνημα.

Τώρα, κάτι πάει να γίνει. Αρχίζεις να βάζεις νερό στο κρασί σου

 

Χώρια που οι περισσότεροι κατασκευαστές απαιτούν πιστοποιημένα πέλλετ στα μηχανήματά τους... Αυτό που το πας;

Να καλύψουν τυχόν κατασκευαστικές ατέλειες..... μήπως? Να υπερασπιστούν την απόδοση των μηχανημάτων τους....μήπως?

 

Παρ'ολα αυτά έχω οικολογικές ανησυχίες και αν ποτέ κάνω παιδιά δε θα ήθελα να μεγαλώνουν σε επιβαρυμένη ατμόσφαιρα.

ΑΝ έχεις οικολογικές ανησυχίες όπως λές, απορώ πως δέχεσαι να κόβουν δέντρα, να παίρνουν την ψίχα για να την κάνουν Α1 πέλλετ να το κάψει ο κόσμος.

Η φιλοσοφία του πέλλετ πάντως είναι άλλη, πολύ πιο οικολογική. Παίρνω καθαρά υποπροϊόντα ξύλου, που μέχρι πρότινος τα πετούσανε, και φτιάχνω ένα προϊόν το οποίο από απόβλητο έγινε χρήσιμο, και στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να με ζεστάνει.

Όχι κόβω δέντρα για να κάνω Α1 ποιότητα, για να είναι άσπρο, γιατί τα άσπρα είναι τα καλά.

Και μη μου πεις ότι είναι από φυτείες για αυτόν το σκοπό. Όχι πως δεν υπάρχουν φυτείες, αλλά αποκλείεται να είναι όλα από φυτείες. Υπάρχει πιστοποίηση γι' αυτό?

Φαντάζομαι ότι θα ήθελες τα παιδιά σου εκτός από καθαρή ατμόσφαιρα, να μεγαλώνουν και σε μια ισορροπημένη χλωρίδα, και κατ' επέκταση πανίδα και κλίμα.

Και να μην ξηλώνουμε δάση για να ζεσταθούμε επειδή δεν έχουμε λεφτά γενικώς, λεφτά για πέταμα, επειδή κάποιοι έτσι το όρισαν, επειδή κάποιους έτσι συμφέρει, επειδή.... επειδή, πολλά επειδή.

Ή οικολόγος, ή υπέρμαχος της ποιότητας με οποιοδήποτε κόστος για τον ακριβοπληρωμένο μας λέβητα. Ένα από τα δύο.

 

Υ.Γ. Δεν απάντησες όμως αν ακολουθείς την ίδια λογική με όλα τα προϊόντα που αγοράζεις

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματίες είναι όλοι οι εμπλεκόμενοι στην αλυσίδα. Ακόμη και ο φορτηγατζής που θα πρέπει να φροντίσει να σκεπάσει / ασφαλίσει το φορτηγό του σε περίπτωση βροχής ή χιονιού.

Σύμφωνοι... Είχα την εντύπωση όμως ότι μιλούσες για τον dealer μόνο όταν έλεγες για σωστό επαγγελματία.

 

Να καλύψουν τυχόν κατασκευαστικές ατέλειες..... μήπως? Να υπερασπιστούν την απόδοση των μηχανημάτων τους....μήπως?

Κοίταξε να δεις... Δεν είναι αναγκαία κατασκευαστικές ατέλειες αλλά μάλλον κατασκευαστικοί περιορισμοί. Γιατί για να κάψεις οποιοδήποτε καύσιμο θέλεις βαρβάτο αυτοκαθαριζόμενο καυστήρα με αισθητήρα λ και αυτόματη ρύθμιση αναλογίας αέρα/καυσίμου. Και κοστίζει πολύ να πάρεις ένα μηχάνημα που μπορεί να κάψει οποιοδήποτε καύσιμο με άριστη απόδοση. Οπότε μάλλον συμβιβάζεσαι με κάποιο φθηνότερο που καίει 1 καύσιμο καλά και φροντίζεις να του το προμηθεύσεις.

 

ΑΝ έχεις οικολογικές ανησυχίες όπως λές, απορώ πως δέχεσαι να κόβουν δέντρα, να παίρνουν την ψίχα για να την κάνουν Α1 πέλλετ να το κάψει ο κόσμος.

Η φιλοσοφία του πέλλετ πάντως είναι άλλη, πολύ πιο οικολογική. Παίρνω καθαρά υποπροϊόντα ξύλου, που μέχρι πρότινος τα πετούσανε, και φτιάχνω ένα προϊόν το οποίο από απόβλητο έγινε χρήσιμο, και στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να με ζεστάνει.

Όχι κόβω δέντρα για να κάνω Α1 ποιότητα, για να είναι άσπρο, γιατί τα άσπρα είναι τα καλά.

Και μη μου πεις ότι είναι από φυτείες για αυτόν το σκοπό. Όχι πως δεν υπάρχουν φυτείες, αλλά αποκλείεται να είναι όλα από φυτείες. Υπάρχει πιστοποίηση γι' αυτό?

Φαντάζομαι ότι θα ήθελες τα παιδιά σου εκτός από καθαρή ατμόσφαιρα, να μεγαλώνουν και σε μια ισορροπημένη χλωρίδα, και κατ' επέκταση πανίδα και κλίμα.

Και να μην ξηλώνουμε δάση για να ζεσταθούμε επειδή δεν έχουμε λεφτά γενικώς, λεφτά για πέταμα, επειδή κάποιοι έτσι το όρισαν, επειδή κάποιους έτσι συμφέρει, επειδή.... επειδή, πολλά επειδή.

Ή οικολόγος, ή υπέρμαχος της ποιότητας με οποιοδήποτε κόστος για τον ακριβοπληρωμένο μας λέβητα. Ένα από τα δύο.

Κάπου εδώ δείχνεις ότι δεν έχεις ιδέα πως παράγεται ένα super premium πέλλετ. Κάτσε δες το παρακάτω βίντεο:

 

http://vimeo.com/27032867

 

Κανένα δέντρο δεν κόβεται για να γίνει αποκλειστικά πέλλετ. Κυρίως προϊόντα ξυλείας γίνονται. Τα απομεινάρια είναι αυτά που γίνονται πέλλετ. Επίσης, κανένα δέντρο δεν κόβεται αν δεν έχει φάει τα ψωμιά του. Και μην ξεχνάς τις αναδασώσεις.

 

Δεν υφίστανται οι κατηγορίες που μου προσάπτεις. Τα πιστοποιημένα Α1 πέλλετ όντως παράγονται από υπολείμματα ξυλείας. Τα μη πιστοποιημένα πάλι... από υπολείμματα γενικότερα.

 

Υ.Γ. Δεν απάντησες όμως αν ακολουθείς την ίδια λογική με όλα τα προϊόντα που αγοράζεις

Δηλαδή τι; Υπάρχει άνθρωπος που δε θέλει τα χρήματά του να πιάνουν τόπο; Υπάρχει άνθρωπος που δεν αγοράζει το καλύτερο που μπορεί να βρει με τα χρήματα που έχει; Δεν ξέρω κανέναν να σκορπάει τα λεφτά του σε χαμηλής ποιότητας προϊόντα ενώ υπάρχει εναλλακτική. Δεν απάντησα γιατί το θεωρώ αυτονόητο. Αν δεν είναι έτσι, ναι, ακολουθώ την ίδια λογική και στις υπόλοιπες αγορές μου...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εξαντλήθηκε, εκτέθηκαν οι διαφορετικές απόψεις.

Από εδώ και πέρα, ο κάθε αναγνώστης μπορεί να πάρει μια εικόνα και να αποκτήσει άποψη, ο καθένας με τα δικά του δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ... Γυναίκες! :P

 

Κι εγώ χάρηκα για την όμορφη συνομιλία που είχαμε!

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.