Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Εξωτερικής Θερμοπρόσοψης σε Excel


McRaster

Recommended Posts

Ένα απλό προγραμματάκι για να υπολογίζεις το κόστος εξωτερικής θερμοπρόσοψης με τίς τιμές που δουλεύω στη πόλη μου.Τα υλικά που έβαλα προς το παρόν είναι μόνο τής Fibran, στο μέλλον θα υπάρχουν απο άλλες 3 εταιρίες.

 

Ελπίζω να έχει κάποια χρησιμότητα στα εξοικονομώ κατ'οίκον

Προγραμματάκι υπολογισμού κόστους εξωτερικής θερμομόνωσης (Δοκιμαστικό μόνο για Fibran) V2.1.xlsx

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Τα βύσματα που έβαλες στην φώτο του προγράμματος συνάδελφε δεν είναι της συγκεκριμένης εταιρείας που αναφέρεις(είναι όμως από τα καλά).

Επίσης η σωστή διάταξη τους για την θερμοπρόσοψη δεν είναι αυτή...

Κατά τα άλλα πόντος και από εμένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H διάταξη είναι αυτή που έχει η fibran στο τευχος εξωτερικής θερμοπρόσοψης.Αν είδες λάθος ανέβασε κάποια εικόνα να το διορθώσω.Η διάταξη που χρησιμοποιώ εγώ είναι η Τ, κάπου στα 5-6 βύσματα /τ.μ

 

Ο τρόπος στήριξης απλά υπάρχει για να υπολογίσει των αριθμό βυσμάτων.Η fibran έχει 2 τρόπους.Στη περίπτωση DOW, THRAKON κτλ φυσικά και θα δηλώσω το τρόπο που προτείνει η εταιρία.Ελπίζω να έχω χρόνο να το μαζέψω, αλλα σίγουρα οποιος θέλει ας το διορθώσει το έχω ανοιχτό γι'αυτον ακριβώς το λόγο.

 

Σε ευχαριστώ πάντως για τη πληροφορία και για το πόντο :smile:

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.