Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας για διατηρητέο κτίριο


Recommended Posts

Καλησπέρα, και Χρόνια Πολλά.

 

Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος να μου περιγράψει την διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας για την εκτέλεση μόνο ελαιοχρωματισμών στην πρόσοψη, και πλάγια όψη

διατηρητέου κτιρίου στο Κολωνάκι, χωρίς να τροποποιηθεί η αρχιτεκτονικη προσοψη. Όπου θα χρησιμοποιηθεί σκαλωσιά και κτλπ.

 

Πρόκειται για 5όροφη πολυκατοικία. Όλοι οι ιδιοκτήτες είναι σύμφωνοι με τις εργασίες που πρόκειται να πραγματοποιηθούν.

 

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με την Εφορεία Νεωτέρων Μνημείων Αττικής, αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Προσπάθησα να βρω σχετικό θέμα εντός του φόρουμ, αλλά όλα αναφέρονται σε ολικές ή μερικές ανακαίνισης ή προσθήκες και κτλπ.

Edited by Νικολοπουλος Δημητριος
Link to comment
Share on other sites

πολεοδομία πήγες?

 

Προσπαθούσα σήμερα να τους βρω τηλεφωνικά στην Πολεοδομία, γιατί λογω πρωινής εργασίας δεν μπορώ να πάω από εκεί, αλλά κάνεις δεν απάντησε. Μίλησα τηλεφωνικά με την Εφορεία Νεωτέρων Μνημείων Αττικής, θέλουν :

1) τοπογραφικό,

2) πρόσφατες φωτογραφίες,

3) το ΦΕΚ όπου το ακίνητο κηρύχτηκε διατηρητέο

και 4) εάν ανήκει το κτίριο στο ΥΠΕΧΩΔΕ ή στο Υπουργείο Πολιτισμού, και ύστερα θα με κατατόπιζαν για την διαδικασία.

 

 

Αυτο που μου είπαν χωρίς να μου εξηγήσουν, ειναι οτι εαν το κτιριο ανηκει στο Υπουργειο Πολιτισμου, τοτε η διαδικασια ειναι πιο πολυπλοκη.

 

Δηλαδή πιας το αυγό και κούρευτο!!!

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι η κατασκευή χρονολογείται από το 1937.

 

Διευκρινίστε την ειδικότητα στο προφίλ σας.

 

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.