Μετάβαση στο περιεχόμενο

τριοδες που μπαινουν στην επιστροφη


manos9

Recommended Posts

εχω λεβητα πετρελαιου, στω forum διαβασα κατι για τις τριοδες που μπαινουν στην επιστροφη της θερμανσης μετα τον κυκλοφορητη για να μην εχει χαμηλες θερμοκρασιες η επιστροφη στον λεβητα ,ρωτησα τον υδραυλικο μου πανω σ'αυτο το θεμα και μου ειπε δεν χρειαζεται να βαλω τριοδη θα κανει πατεντα με 2ταφ το ενα πανω στην εξοδο ζεστου, στον λεβητα και το αλλο κατω στην επιστροφη ,κατι σαν γεφυρωμα με σωληνα F18 χαλκο .Η εξοδος του λεβητα και η επιστροφη ειναι σε 35αρη χαλκο.Σωστο ειναι αυτο που μου πρωτεινε;ευχαριστω εκ τον προτερων.

Edited by manos9
Link to comment
Share on other sites

εχω λεβητα πετρελαιου, στω forum διαβασα κατι για τις τριοδες που μπαινουν στην επιστροφη της θερμανσης μετα τον κυκλοφορητη για να μην εχει χαμηλες θερμοκρασιες η επιστροφη στον λεβητα ,ρωτησα τον υδραυλικο μου πανω σ'αυτο το θεμα και μου ειπε δεν χρειαζεται να βαλω τριοδη θα κανει πατεντα με 2ταφ το ενα πανω στην εξοδο ζεστου, στον λεβητα και το αλλο κατω στην επιστροφη ,κατι σαν γεφυρωμα με σωληνα F18 χαλκο .Η εξοδος του λεβητα και η επιστροφη ειναι σε 35αρη χαλκο.Σωστο ειναι αυτο που μου πρωτεινε;ευχαριστω εκ τον προτερων.

Όταν βάζουμε τρίοδη στο κύκλωμα θέρμανσης του λέβητα, συνήθως υπάρχει και ολόκληρος αυτοματισμός με αισθητήρια θερμοκρασίας, ελεγκτές (συνήθως ελεγκτής αντιστάθμισης) κ.λ.π. ώστε να μπορεί να ελεγχθεί η τρίοδη βαλβίδα αυτόματα. Τώρα αυτά που σου λέει οι ο υδραυλικός σου είναι ανεκδοτα.

Link to comment
Share on other sites

άλλο οι βαλβίδες προστασίας λέβητα που μπορούν να λειτουργούν αυτόνομα άλλο οι βαλβίδες αντιστάθμισης που χρειάζονται αυτοματισμό, φυσικά μια βαλβίδα προστασίας δεν μπορεί απλά να αντικατασταθεί από ένα μόνιμο bypass

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.