Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή πτυχιούχου ΠΔΕ στον ΟΑΕΔ.


Tzanetos

Recommended Posts

Εμένα κάποτε μου είχαν πει ότι μπορεί ένας μηχανικός να εγγραφεί στον ΟΑΕΔ, αρκεί να μην διατηρει εξαρτημένη σχέση εργασίας με κάποιον..Πχ να μην έχεις κάνει έναρξη.... Η ακόμη αν έχεις απολυθεί από μισθωτός (πάλι χωρίς έναρξη)...Δεν ξανασχολήθηκα γιατί δεν έβγαλα άκρη....Μύλος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρωτού να κλείσετε το θέμα να ρωτήσω και γω κάτι γιατί πρόσφατα αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα..;p

 

Έχω τελειώσει τη σχολή εδώ και 2 χρόνια -δε γράφτηκα ποτέ τεε τσμεδε και τα σχετικά-, είχα βγάλει κάρτα ανεργίας χωρίς να με ρωτήσει κανείς τίποτα, και τώρα πήγα να πάρω ένα χαρτί γι'αυτό το πρόγραμμα πρόσληψης άνεργων πτυχιούχων.

 

Την πρώτη μέρα με στείλανε και μένα να πάρω βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν είμαι εγγεγραμμένη (το ΤΣΜΕΔΕ πετάει όντως αετό, αλλά πήγα στο ΤΕΕ και έκανα μια αίτηση βεβαίωσης μη-μέλους και πήρα αυτήν].

 

Την δεύτερη μέρα μου είπανε "μα καλά ποιος σου είπε ότι χρειάζεται αυτό το χαρτί?", και ότι δεν επιτρέπεται να έχω κάρτα ανεργίας ως πτυχιούχος μηχανικός, πώς ξεγλίστρησα κ έβγαλα κλπκλπ, οπότε θα μου την διαγράψουν. [...] Με τα πολλά και με τα λίγα δε μου τη διέγραψαν, απλά με καταχώρησαν ως απόφοιτο λυκείου...

 

Γνωρίζω πως οι μηχανικοί ναι μεν δεν βγάζουν κάρτα, αλλά μπορούν να γραφτούν στο ειδικό μητρώο του ΟΑΕΔ. Το θέμα είναι ότι δε βγάζω καμία άκρη με τους υπαλλήλους για το αν μπορεί να γραφτεί κάποιος χωρίς να είναι γραμμένος και σε ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ! Παλιότερα δε μου είχαν πει τίποτα σχετικό, τώρα μου είπαν ότι πρέπει να ειμαι και κει. Χαος...

 

Το θέμα μου είναι βασικά αν μπορώ να γραφτώ και να με προσλάβουν μετά ως πτυχιούχο και όχι ως απόφοιτο λυκείου. Πφ.

 

Any ideas?

Καλησπέρα

Κανονικά πρέπει να σε γράψουν στον ΟΑΕΔ κανονικά απ' τη στιγμή που δεν εισαι γραμμενη στο ΤΣΜΕΔΕ.

Μπορείς να εργαστείς, όχι όμως να υπογράψεις.

Νομιζω θα σου βάζουν ΙΚΑ.

Ψαξτο καλά, σου προτεινω να μη μπεις στο ΤΣΜΕΔΕ αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.