Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία οδοποιΐας


 
lars

Recommended Posts

Οποιος γνωριζει ας δωσει μια βοηθεια.Πως θα βρω την μηκοτομη και την πολυγωνικη ενως δρομου ο οποιος εχει σχεδιαστει?Δεν εχω σχεδιασει εγω τον δρομο κ ετσι δεν εχω τιποτα σαν δεδομενο.Εχω απλα το τοπογραφικο με τον δρομο σχεδιασμενο.

 

Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

Ευχαριστω.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

φίλε lars,

στη θέση σου θα σκανάριζα το σχέδιο, θα το έβαζα στη θέση και στη κλίμακά του στο AutoCAD και θα έβγαζα στοιχεία πολυγωνικής με lines και circles (3p). Για στοιχεία μηκοτομής θα "τσίμπαγα" σε αρχείο ascii σημεία με συντεταγμένες κέρσορα και υψόμετρο απ' την οριζοντιογραφία.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γινει στο χερι η εργασια.Σκεφτηκα να βρω τον αξονα του δρομου φερνοντας καθετες στον δρομο ενωνοντας τα μεσα τους.Δεν ξερω ομως ποση θα ειναι η αποσταση μεταξυ αυτων των καθετων.Και για την μηκοτομη θα εχω βρει τα στοιχεια αν γινει σωστα.Η αποσταση ομως μεταξυ των καθετων ποση θα ειναι?

Καποιος αλλος??

Link to comment
Share on other sites

Πάρε απόσταση διατομών (έτσι τις λέμε τις καθέτους) max ανα 20 μ. και σε όλες τις χαρακτηριστικές θέσεις (ΑΩΔΩ'Τ) και σε όλες τις θέσεις τεχνικών και σημαντικών αλλαγών στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

1. κάνεις προσέγγιση στις τιμές ακτίνων R (γραφικά) και παραδοχή ταχύτητας μελέτης και μέγιστης επίκλισης (από τον τύπο της οδού)

 

2. χαράζεις τις ευθυγραμμίες και προκύπτουν τα Κ, οι γωνίες θλάσης β και διχοτομώντας, τα ΚΔ (δ)

 

3. απ τον πίνακα 7 Γιώτη (ή από Χατζηνικολή) επιλέγεις minL και maxL για κάθε κορυφή ανάλογα με την ακτίνα της. Κάπου μεταξύ είναι το ζητούμενο μήκος κλωθοειδούς L.

 

3. στους πίνακες C του Γιώτη με δεδομένα R, β, δ και (περίπου) L διαβάζεις τα Τ και Μ που αναμένεις για κάθε τόξο. Το Τ είναι η ΑΚ=Α'Κ. Το Μ είναι το επικαμπύλιο ΑΩΔΩ'Τ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ...και οταν φέρεις την πολυγωνική πόσο θα ξέρεις οτί ειναι η R που σχεδιάζεις(ωστέ αν δουλεύεις με τύπους να βρεις και τα ΑΩΩ'Α')?δεν χρειάζεσαι κάποιο όργανο ωστε να μετρήσεις και R?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ...και οταν φέρεις την πολυγωνική πόσο θα ξέρεις οτί ειναι η R που σχεδιάζεις(ωστέ αν δουλεύεις με τύπους να βρεις και τα ΑΩΩ'Α')?δεν χρειάζεσαι κάποιο όργανο ωστε να μετρήσεις και R?

εχω βρει εναν τροπο που ομως δεν ξερω αν ειναι σωστος.εχοντας σαν δεδομενο τον δρομο χαρασεις την πολυγωνικη.στη συνεχεια φερνεις την διχοτομο της γωνιας β κ τοποθετεις πανω σε αυτη το σημειο δ στο μεσο του τμηματος της διχοτομου που βρισκετε μεσα στα ορια του δρομου.

εν συνεχεια κανεισ τους υπολογισμους με ακτινες διαφορες κ ψαχνεισ μια τιμη του δ που ειναι κοντα σε αυτη που μετρησες.και ετσι βρισκεις την ευνοικοτερη ακτινα.

τωρα για καποιο οργανο που να μετραει ακτινες μου ειπαν και μενα αλλα δεν μπορεσα να βρω πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.