Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aγορά οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας για τα βήματα τα οποία πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να προβώ στην αγορά οικοπέδου για ανέγερση κατοικίας.

Ο υποψήφιος πωλητής του οικοπέδου για το οποίο ενδιαφέρομαι κατέχει ενα κομμάτι 7 περίπου στρεμμάτων το οποίο το έχει χωρίσει σε μικρότερα κομμάτια και τα πουλάει. Το πως τα εχει χωρίσει μου τα εδειξε και μου έδωσε και μια φωτοτυπία που μοιάζει με απλό σκαρίφημα, όχι πως γνωρίζω πως ειναι ενα τοπογραφικό αλλά πιστεύω πως αν ηταν κάτι τέτοιο θα περιείχε περισσότερες πληροφορίες.

Μου είπε πως είναι στην διαδικασία το αγροτεμάχιο να γίνει οικόπεδα κι οτι ειναι εντος σχεδίου.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, πριν προβώ σε διαπραγμάτευση για την αγορά του οικοπέδου (συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για την αγορά 2 κομματιών κολλητά των 500 τ.μ) τι πρέπει να έχει κάνει αυτός απο την μεριά του; πρέπει να μου δώσει τοπογραφικό των κομματιών που θέλω να αγοράσω; κάποια πράξη που να αναφέρει τα όρια και τα πόσα τετραγωνικά δικαιούμαι να χτίσω; Ποιές είναι γενικότερα οι δικές μου και ποιές οι δικές του υποχρεώσεις για αυτήν την αγοραπωλησία ώστε όλα να γίνουν νόμιμα και μην βρεθώ προ εκπλήξεων;

Link to comment
Share on other sites

α) Ζητάς τίτλο κτήσης και κάνεις τον ανάλογο έλεγχο (μέσω δικηγόρου).

β) Ζητάς τοπογραφικό διάγραμμα που να πληρεί τις προυποθέσεις για συμβολαιογραφική πράξη.

Δηλαδή, εκτός των άλλων, θα περιλαμβάνει δήλωση του Ν.651/77, υπογεγραμμένη από μηχανικό, στην οποία θα αναγράφεται εάν τα ακίνητα

που διαπραγματεύεσαι είναι εντός ή εκτός σχεδίου, είναι άρτια και οικοδομήσιμα κλπ.

γ) Δίνεις το τοπογραφικό διάγραμμα σε δικό σου μηχανικό να κάνει έλεγχο.

 

Θέλει προσοχή αν τα δύο ακίνητα τα αγοράσεις σαν δύο ή τα αγοράσεις

σαν ένα. Πιθανόν να συμφέρει να τα αγοράσεις σαν δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.