Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη εργασιακής κατάστασης και εισφορές


claudiomasti

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μου ήρθε σήμερα χαρτί για να πληρώσω για το πρωτο εξάμηνο του 2013 τις ασφαλιστικές εισφορές που είναι γύρω στα 1000 ευρώ.

Το θέμα είναι ότι από 4/2 εργάζομαι και υποτίθεται ότι εισφορες από την ημερομηνία αυτή θα πληρώνονται από τον εργοδότη.

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ή τι πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα 1000€ είναι λίγο περίεργο νούμερο, μήπως είναι οτι σου αναλογεί για το εξάμηνο μέχρι την αναγγελία της πρόσληψής σου? Θα μπορούσε να αντιστοιχεί σε εισφορές δύο μηνών, αν και εσύ ήσουνα ελεύθερος επαγγελματίας μόνο για τον Ιανουάριο...

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Με πιανεις αδιαβαστο τωρα....μισθωτος μηχανικος ειναι σπανιο. Εννοεις οτι πληρωνεις και ΙΚΑ εκτος απο ΤΣΜΕΔΕ? Παντως οι εισφορες σου θα καλυφθουν απο την μερα που προσληφθηκες,αρα το 1/6 (μηνας Ιανουαριος) θα πρεπει να το πληρωσεις εσυ εκτος και αν ο εργοδοτης σου ειναι "σωστος" και δεν το κανει ζητημα για 167 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πληρώνεται και ενα μικρο ποσο και στο ΙΚΑ.

Εμενα με ενδιαφερει αν ξερει κανεις ποια είναι η διαδικασια για να ξεκαθαρισει αυτο γιατι συμφωνα με το χαρτι που μου στειλανε πρπει να πληρώσω εγω ολο το εξάμηνο.

Ο εγοδοτης και ο καθε εργοδοτης μπορι να στελνει τις εισφορες κθε εξι μηνες μαζεμενες.Ξερει κανεις καποιο τηλεφωνο ή αν πρεπει να παω απο κει για να το ξεδιαλυνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πληρώνεται και ενα μικρο ποσο και στο ΙΚΑ.

Εμενα με ενδιαφερει αν ξερει κανεις ποια είναι η διαδικασια για να ξεκαθαρισει αυτο γιατι συμφωνα με το χαρτι που μου στειλανε πρπει να πληρώσω εγω ολο το εξάμηνο.

Ο εγοδοτης και ο καθε εργοδοτης μπορι να στελνει τις εισφορες κθε εξι μηνες μαζεμενες.Ξερει κανεις καποιο τηλεφωνο ή αν πρεπει να παω απο κει για να το ξεδιαλυνω?

 

αυτο εγινε γιατι δεν ηξεραν οτι εσυ εχεις προσληφθει. Λογιστη δεν εχει στην εργασια σου? ή εστω καποιο μηχανικο συναδερφο να σου πει τι εχει κανει αυτος? Υπαρχει και το γραφειο επαγγελαμτικων θεματων,αν μπεις στην σελιδα του ΤΕΕ θα βρεις τα τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ξέχασα την περίπτωση των κάτω πενταετίας. Αν είσαι σε αυτή την κατηγορία τότε τα 1000€ είναι λογικό νούμερο.

Καλύτερα να ρωτήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ. Μπορεί το ειδοποιητήριο να τυπώθηκε πριν δηλωθεί η πρόσληψη. Έτσι θα τσεκάρεις οτι έχει δηλωθεί και η πρόσληψη και πότε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εγινε γιατι δεν ηξεραν οτι εσυ εχεις προσληφθει.

 

Προφανώς. Για αυτο ρωτάω αν έχει τυχει σε κάποιον άλλον για να μου πει τι γινετια τώρα. Αλλαζει με ένα απλο τηλεφώνημα? Μπορει να χρειαζεται να πάω κάποιο αντίγραφο της προσληψης μου απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.