Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση κατοικίας εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι μηχανικοί θέλω την βοήθεια σας.

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχ. και ασχολούμαι με άδειες. Επομένως έχω μια μικρή εικόνα ως προς θέματα δόμησης.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Έχω ένα οικόπεδο εμβαδού 10000μ2 με πρόσωπο σε κοινοτική οδό πλάτους 7μ. Για κατοικία από ότι έχω ψάξει στην νομοθεσία χτίζει 200μ2 + 80 {(8000-4000)*0.02)}+ 20 {(10000-8000)*0.01}=300μ2 ??????

Σας ευχαριστώ εκ΄των προτέρων

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, ss_sk

Link to comment
Share on other sites

- Για γήπεδα εμβαδού μέχρι 4.000 τ.μ. τα 200 τ.μ.

 

- Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου των 4.000 τ.μ. μέχρι και 8.000 τ.μ. για μεν τα πρώτα 4.000 τ.μ. τα 200 τ.μ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δομήσεως 0,02.

 

επιφ.οικοδ.=200 τ.μ.+ (εμβ. γηπέδου - 4.000) Χ 0,02.

 

- Για γήπεδα εμβαδού μεγαλυτέρου των 8.000 τ.μ. και άνω, για μεν τα πρώτα 8.000 τ.μ. τα 280 τ.μ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δόμησης 0,01 μη δυναμένη εν πάσει περιπτώσει να υπερβεί τα 400 τ.μ.

 

επιφ.οικοδ.=280 τ.μ. + (εμβ. γηπέδου - 8.000) Χ 0,01.

 

Το αποτέλεσμα σωστό αλλά όχι οι πράξεις. Το ''280 τ.μ. + (εμβ. γηπέδου - 8.000) Χ 0,01'' είναι ο κανόνας για τα άνω των 8.000μ2 γήπεδα.

 

Δεν υπολογίζεται δηλαδή αθροιστικά. Επιλέγεις τον τύπο που αντιστοιχεί στο εμβαδόν σου.

 

Πάντως (σημειώνω) η δόμηση δεν μπορεί να υπερβεί το 400 μ2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.