Μετάβαση στο περιεχόμενο

HVAC πρόβλημα (για αρχάριους?)


nab

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, σας παραθέτω το πρόβλημα που με βασανίζει εδώ και μέρες. Έχουμε αέρια μάζα στην ατμόσφαιρα σε πίεση 1 bar και θερμοκρασία 20 C. Η κλασματική μάζα υδρατμών είναι 10 gr/kg. Ζητείται η σχετική υγρασία. Εγώ την υπολογίζω 68,8 %, αλλά μου φαίνεται πολύ! Επίσης εάν αυτή η μάζα περιέλθει σε κατάσταση 12 C και 0.75 bar θα αλλάξει η κλασματική μάζα? Σ αυτή την περίπτωση θα αυξηθεί η σχετική υγρασία η θα μειωθεί? Εγώ υπολογίζω ότι θα φτάσει στο 80κάτι %, αλλά πάλι κάτι μου φαίνεται λάθος!!! HVAC gurus i need your help!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λογικα συναδελφε το εχεις λυση κιωλας το προβλημα σου αλλα ενδιαφερομαι να μαθω πως.....

Εγω σκεφτηκα οτι μαλλον πρεπει να το κοιταξει με καποιους ψυχρομετρικους χαρτες. Αλλα αυτοι ειναι για συγκεκριμενες πιεσεις . Οποτε αν δεν σε καλυπτει ο χοντροειδης τροπος του μεσου ορου τοτε πρεπει να βρεις τουσ τυπους που διεπουν αυτους τους χαρτες.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εάν αυτή η μάζα περιέλθει σε κατάσταση 12 C και 0.75 bar θα αλλάξει η κλασματική μάζα

 

H αναλογία γραμμαρίων υδρατμών ανά kg ξηρού αέρα δεν θα αλλάξει. Δεν μπορεί να χαθεί μάζα υδρατμών ούτε μάζα αέρα. Εκτός πέσουμε κάτω από το σημείο δρόσου, οπότε έχουμε συμπήκνωση υδρατμών. Τότε ο αέρας θα έχει 100% σχετική υγρασία, συγκρατώντας όσους υδρατμούς μπορεί (οι συμπηκνούμενοι υδρατμοί δε χάνονται, μαζεύονται κάπου σαν νερό)

 

Εγω σκεφτηκα οτι μαλλον πρεπει να το κοιταξει με καποιους ψυχρομετρικους χαρτες. Αλλα αυτοι ειναι για συγκεκριμενες πιεσεις . Οποτε αν δεν σε καλυπτει ο χοντροειδης τροπος του μεσου ορου τοτε πρεπει να βρεις τουσ τυπους που διεπουν αυτους τους χαρτες....

 

Όσο αφορά τους υδρατμούς, για κάθε θερμοκρασία μπορούμε να βρούμε την τάση ατμών (από πίνακες). Για το μίγμα που έχουμε (αέρας-υδρατμοί) μπορούμε να υπολογίσουμε την ποσότητα υδρατμών που περιέχονται, αν η μερική πίεση αυτών είναι ίση με την τάση ατμών. Με αυτόν τον τρόπο βρίσκουμε τη μέγιστη ποσότητα υδρατμών που μπορεί να περιέχονται σε 1Kg ξα, έστω x. Οπότε ξέρουμε και τη σχετική υγρασία του αέρα που περιέχει 10gr υδρατμούς/kg, δηλαδή 10/x

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.