Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκτηση εισοδηματος


Recommended Posts

Εστω οτι εκανα εγγραφη τον Οκτωβριο του 2012 στο ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ.

Ξεκινησα συνεργασια με εταιρια τον Οκτωβριο του 2012 (μετα την εγγραφη μου στο ΤΣΜΕΔΕ για να εχω ασφαλιση).

Εκανα εναρξη τον Γεναρη του 2013 στην εφορια και τοτε εκοψα τα πρωτα παραστατικα στην εταιρια με την οποια συνεργαζομουν και εξακολουθω να συνεργαζομαι (και να κοβω παραστατικα-τιμολογια για την πληρωμη μου).

α) Υπαρχει καποια "παρανομια" στο οτι η εναρξη επαγγελματος μου στη Δ.Ο.Υ. ειναι μεταχρονολογημενη απο την εναρξη της συνεργασιας μου με την εταιρια? Ασφαλιστικα καλυπτομαι και υπαρχουν κανονικα οι συμβασεις αναθεσης εργου κι εχουν κατατεθει στη Δ.Ο.Υ.. Επισης, κοπηκανε σε τιμολογιο ολες οι πληρωμες μου.

β) Μπορω να ισχυριστω οτι "απο τον Οκτωβριο του 2012 μεχρι σημερα" απεκτησα εισοδηματα ή "απο τον Γεναρη εως σημερα"? Η "αποκτηση εισοδηματος" αναφερεται στο χρονικο διαστημα πληρωμης μας ή εργασιας μας?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχαν οι συμβάσεις έργου δε θα είχες κανένα πρόβλημα γιατί δε θα μπορούσε κανείς να αποδείξει ότι είχες ξεκινήσει συνεργασία με κάποιον πρίν την έναρξη δραστηριότητας.

Αν όμως οι συμβάσεις αναγράφουν ημερομηνίες του 2012 τότε ίσως σου δημιουργήσει πρόβλημα κάποιος (και αυτό είναι θεωρητικό, γιατί θα πρέπει αυτός ο κάποιος να την "ψάξει"). Αυτό που αναγράφω αφορά την μεταχρονολογημένη έναρξη.

Στη φορολογική δήλωση δηλώνουν απόκτηση εισοδημάτων.

Προσοχή όμως αν με τις συμβάσεις που υπέγραψες αναγράφεται ότι έπρεπε να παραδώσεις εργασία μέσα στο 2012. Για την εφορία δεν έχει σημασία πότε πληρώνεσαι αλλά πότε παραδίδεις την εργασία (αυτό το έχουν πληρώσει πολύ ακριβά οι μελετητές δημοσίου). Με την παράδοση πρέπει να κόψεις απόδειξη. Στις περισσότερες ιδιωτικές εργασίες δεν μπορεί να σε "τσακώσει" αλλά όταν υπάρχουν συμβάσεις θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Το εργο παραδιδεται μεσα στο 2013.

 

Αν δεν υπήρχαν οι συμβάσεις έργου δε θα είχες κανένα πρόβλημα γιατί δε θα μπορούσε κανείς να αποδείξει ότι είχες ξεκινήσει συνεργασία με κάποιον πρίν την έναρξη δραστηριότητας.

Αν όμως οι συμβάσεις αναγράφουν ημερομηνίες του 2012 τότε ίσως σου δημιουργήσει πρόβλημα κάποιος (και αυτό είναι θεωρητικό, γιατί θα πρέπει αυτός ο κάποιος να την "ψάξει"). Αυτό που αναγράφω αφορά την μεταχρονολογημένη έναρξη.

Στη φορολογική δήλωση δηλώνουν απόκτηση εισοδημάτων.

Προσοχή όμως αν με τις συμβάσεις που υπέγραψες αναγράφεται ότι έπρεπε να παραδώσεις εργασία μέσα στο 2012. Για την εφορία δεν έχει σημασία πότε πληρώνεσαι αλλά πότε παραδίδεις την εργασία (αυτό το έχουν πληρώσει πολύ ακριβά οι μελετητές δημοσίου). Με την παράδοση πρέπει να κόψεις απόδειξη. Στις περισσότερες ιδιωτικές εργασίες δεν μπορεί να σε "τσακώσει" αλλά όταν υπάρχουν συμβάσεις θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.